Oorlogsboek ten. Mogelijk als hulde aan een schone Atjehse prinses vonden we op één ervan in sierlijke Arabische schrift tekens vermeld dat de vrouw het edel ste voorwerp der schepping moest zijn. Een uitspraak waarmee we ons volko men kunnen verenigen. Minder uiter aard met de wens op een der vele veroverde banieren: O, machtige, ver delg mijn vijand, Holland, wegens zijn list, Alvermogende, vernietig den leu genaar en grootspreker, Holland. Aan de wanden tussen wapenverza- melingen uit alle delen van de Indische eilandenwereld, beeltenissen van ver maarde en geliefde krijgsoversten, orginele schilderijen en fraaie copieën van de Belgische schilder Payen, en kele orginele Raden Salehs (de ge vangenneming van Dipo Negoro te Ma- gelang) en honderden foto's. In de vitrines kostbare statiezwaarden, ere- sabels en krissen, gevat in sierlijk gouden en zilveren scheden. Behalve de verzameling werken be trekking hebbend op de krijgsverrich tingen in onze voormalige koloniën zoals men er vermoedelijk nergens vollediger aantreft, bevat de uitgebrei de bibliotheek een groot aantal wer ken op land- en volkenkundig^gebied. Is het een wonder dat Jan Fuselier zich graag beweegt tussen al deze trofeeën en relikwieën uit de langvervlogen dagen waarop hij onder de zengende tropenzon 's konings rok droeg en zo vaak onder grote gevaren en ontberin gen streed "voor vorst en vader land". Zouden wij hem kwalijk mogen nemen dat hij trots is op zijn bintangs, ook al zouden wij niet graag willen beweren dat al die krijgsverrichtingen de toets der rechtvaardigheid konden weerstaan. De interessante gesprekken, de be- zichting van Bronbeek en het prach tig ingerichte museum namen zoveel tijd in beslag dat wij jammer genoeg niet meer in de gelegenheid waren een praatje te maken met de oude krijgslieden zelf, maar we hopen nog eens in de gelegenheid te zijn dit ver zuim te herstellen. Hun herinneringen, op een tape opgenomen b.v., zouden een dik boekdeel vormen, zonder twij fel belangwekkender en stellig leven der nog dan vele toch min of meer officiële werken. Het aantal bezoekers aan Bronbeek varieert de laatste jaren tussen de tien- en vijftienduizend, een stellig niet onbevredigend aantal. Toch zullen er wellicht nog velen, ook onder ons oud- gasten zijn, die als ik, eerst lange jaren na hun repatriëring er toe kwamen een bezoek te brengen aan een instelling, die zo'n bezoek meer dan waard is Deels mogelijk door onvoldoende be kendheid met al het interessants dat er te zien en te beleven valt. Het zou mij bijzonder verheugen wanneer ik door dit artikeltje er toe zou kunnen bijdragen meerdere belangstelling voor Bronbeek en zijn bewoners te wekken. Niet slechts bij de vele lezers van Tong Tong, maar ook bij het steeds toene mend aantal leden van onze Indische Kulturele Kring, die reeds vele ge meenschappelijke bustochten naar interessante instellingen op Nederland se bodem arrangeerde. HEIN BUITENWEG SANATURN-REKSTOK versterkt de buik- en rugspieren. Bestrijdt rugklachten en trage spljsverte- ring Verbetert het figuur. Overal toe te passen. f 42,50 f 5,10 B.T.W. - Vraag folder bij: MEDICOR - Den Haag A2 v. Hoeylaan 28 - Tel. 070-850093 i Intussen zijn ook de twee laatste deeltjes (5 en 6) verschenen van de Sesam-serie in pocketformaat "Ge schiedenis van de Eerste Wereldoor log, in foto's en documenten", waarvan wij reeds de eerste vier deeltjes be spraken in ons blad. Nu de hele serie compleet is, kunnen eventuele laatko mers haar alsnog nabestellen a 3,15 per deeltje, dus 18,90 in totaal. Men zal er geen spijt van hebben, want zelden zagen we een zo klein en bescheiden overzicht van deze Big War (zoals hij nog steeds heet), dat door de fotokeuze en de korte, rake teksten van Hiltermann toch tevens zó compleet en aangrijpend is als dit "do cument humaine". Merkwaardig is dat juist door deze volledige en duidelijke opsomming van feiten omtrent deze oorlog, het totaal alleen maar raadselachtiger en won derlijker wordt: hoe millioenen mensen jaren achtereen dag in dag uit hun medemensen aan de lopende band af maken, hoe steden en dorpen aan flar den geschoten kunnen worden, en lan derijen en bossages veranderen kun nen in moerassen op een schaal die juist door pagina's vol foto's alleen maar verbijsterender wordt! Want wat zeggen cijfers als: "bij het Nivelle-offensief sneuvelden in tien da gen tijds 187.000 Fransen". Daar kan je toch niet bij? Zo'n foto van de exe cutie van Mata Hari (haar schuld werd nooit bewezen) treft ons merkwaardi gerwijs door de voornaamheid van de geëxecuteerde. Een foto van een rij blinde soldaten met de handen op de schouders van hun voorganger treft je door het wonder yan de feitelijke to tale schuldeloosheid van deze onge- lukkigen. Wij vredesmensen werken zo graag met "regels" van oorzaak en gevolg, schuld en boete, maar in een oorlog bestaan geen mensen meer, al leen microben die gemutileerd of ge dood raken in een gifstroom. En nie mand weet hoe, wat, waarom- Oorlogsboeken zijn veel en veel meer dan sensatielectuur. Ze zijn een tarting aan de Mens om te Zien, te Lezen, NIET te begrijpen en door GE VOEL alleen wijzer te worden... Een foto, 50 jaar geleden gemaakt: de oudgedienden aan de maaltijd. 9

Tong Tong | 1969 | | pagina 9