wee gouden brieven^ Over klein en groot OPGEVANGEN OP STRAAT U DJOÜA */&CO Komt U van BUITEN Den Haag sebelah rotan armbanden van 24 krts goud (mas kertas) Als een kleine boeng thans door de jachtende omstandigheden hier in Ne derland al zoveel besognes heeft te verwerken en mede door het rad des levensmolens voortgesleurd wordt, hoe meer moet het voor de outsiders over- duidelijker zijn, dat het grote bedrijf als Tong Tong ook het duizendvoudige kunnen hebben en krijgen te verstou wen. (Dan volgt een aanbod van koop waar voor de Pasar Malam en ver volgens...) Kan ik echter hierbij een kleine voor waarde aan stellen ten opzichte der betalingen. 1e. Het te doen plaatsvinden NA hel sluiten van het boekjaar 1968, dan wel 2e. het bedrag als een renteloos kapi taal ten Uwen deponeren als een soort kleine dakpannetjes te reserveren om eventuele lekkages hier en daar te stoppen. Een kleine boeng Ik ben reeds jaren geabonneerd op ons aller Tong Tong en smul eenvoudig van de daarin voorgeschotelde kost! Als jongen woonde ik tegenover de ingang naar Kemajoran. Vele boeaja's daar kon ik tot mijn vrienden rekenen en tot ontzetting van mijn moeder nam ik ze wel eens mee naar huis om lekker te "tjah". Dat deden we dan niet aan de keurig gedekte tafel bin nen, want dat vertikten mijn vrindjes (mohl). Maar in de grote bijgebouwen bij de bedienden, waar we zonder be stek mochten "hantem". En het taaltje dat wij daarbij hanteerden leek ver draaid veel op dat van Si Bentiet! Ik heb de grootste bewondering voor mo rele moed en vasthoudendheid en daarom... (volgt een donatie). Van een generaal Beide brieven kregen wij met dezelf de post. Beide brieven brachten een kleine gift. En misschien heeft U on willekeurig even gelachen om de taal van de eerste brief. En heeft U ver baasd gestaan over dat "merkwaar dige" verleden van een generaal. Maar »vij zijn alleen maar getroffen, geroerd, gesterkt. Want er is geen enkele club op de hele wereld als de Tong Tong club. Waar wij onder onze abonnees baronnen hebben (échte!) en boeaja's (onvervalste!), maar weet U: goud en gouderts! Hoe zeldzaam in deze for malistische wereld van plastic mensen En hoe kostbaar! In Tong Tong vindt U de zeldzaamste vriendschap die be staat: die van officier en dardanel. Hi- doep! Hidoep! Wat de "morele moed" van Tong Tong betreft. De generaal zal weten wat moed is. Dus kent hij ook vele soorten moed. Die van ons is vaak de moed der vertwijfeling en af en toe helemaal geen moed, maar een rede loos voortsjouwen "naek goenpeng toeroen paja; naek goenoeng toeroen paja" (berg op, moeras in, berg op, moeras in) van een verloren patrouille, levend op alleen maar één deun: "Manisee, manisee-ee! Tis terlaloe ma- nisee...!" T.R. "Ze benaderen het allemaal zo sim plistisch hier...ze zijn zo grenzeloos zelfverzekerd..ze weten het allemaal voor de televisie...", zo spreekt mon seigneur Veerman, bisschop in Brazi lië", tot Wim Hornman in de rubriek "Mensen ontmoeten" van de "Tele graaf" (23 aug.). Hij denkt aan de tijd dat hij in de binnenlanden van Brazilië woonde. Niet in een hotel in de grote stad voor een paar weken om dan een farizeische oratie af te steken voor de Hollandse TV over de favela's in Zuid Amerika (een heerlijk stokpaardje voor alle Z. Amerika reporters!). Nee, mon seigneur woonde net zoals velen van ons vroeger vér van alle comfort af, 34 jaar lang, zwervend van kampong naar kampong, met eenvoudige, hard levende mensen pratend over ketella en droge vis en zo. Maar als hij na een hele dag hulpvaardig contact met arme kampongs 's avonds in zijn hang mat lag, was hij "gewoon gelukkig"! "Bent U hier dan niet gelukkig?" De priester laat zijn gedachten gaan over het leven van vandaag in het rijke Holland. Hij probeert wat te zeggen over het verschil in levensbeschou wing en opvattingen van geluk, maar hij komt er niet uit. Hij zwijgt. Al eerder heeft hij immers ook gezegd, dat men sen hier op vragen over daar altijd eenvoudige antwoorden verwachten, maar "altijd moet ik eerst geduldig uit leggen: dit woord betekent daarginds dat!"...Net als wij, als wij over Indië of Indonesië praten. En tegen wil en dank luister je tel kens maar weer naar TV of radio als de een of andere zanikpot weer eens betweterig aan het doorslaan is over Indonesië. En altijd op zo'n laatdun kende, smalende manier. En altijd is er iets af te kammen, omdat dat dek selse Indonesië (of Amerika of Rus land of Brazilië of...noem maar elke buitenplaats op) niet keurig wil liggen volgens het gedragspatroon bij ons thuis! Welk gedragspatroon? Ja, dat is juist de grote moeilijkheid: er zijn té veel gedragspatronen hier waar altijd over en weer op te mopperen valt. Hadden we hier in Holland ook maar De Ruimte zoals in Brazilië of Amerika of Indonesië of zo. Misschien zouden we dan andere voorlichtingsprogram ma's hebben. En misschien ook nog een beetje echt léven!- T.R. Voor me uit wandelen op het trot toir twee Indischgasten. Opeens ziet een van hen een forse scheut helm- gras( bijna net zo groot als een jonge djagoengloot), die uit een barst in het plaveisel steekt. "Ooit!" roept de wan delaar, "djagoeng! Djojobojo! Tiga boelan lagi!" En beide wandelaars grinniken breed... Wij plegen op reis te gaan, ja, de zee over te steken om die dingen te leren kennen, die wij, als ze voor onze ogen liggen, veronachtzamen. Plinius Minor. niiniiiiiiiiiiiiiiinM i Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 ■niiMaHniiiinniiirniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiiiiiiiHHiiiiMiilliiniiiiHiiHraimiiiiiiiiHiiiiiliiliiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiHiiitmimiMitiiHiiuimHHHnimMHi'illiiiiiiiiiH"""!"""!"""!!»" BRILJANTEN GOUDEN markiesringen schakelarmbanden hangers krintjing oorknoppen slangen gezet in 22 karaats goud colliers toesoek konde peniti kabaja polshorloges van 22 karaats goud MIDO Wij betalen, bij aankoop vanaf 200,de reiskosten voor één persoon geheel terug I I uuuutuiuuiiuniinniinniiiiiiiujiiuiiiiiifiniiniiininiiiuiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIHIIIIIIIIIIIilllinillllillllllllllilllllllllllllUIIIIIIIIUIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllHIIIUIUlUlJ 11

Tong Tong | 1969 | | pagina 11