NONG PLADUK Op 3 September 1969 was het 25 jaar geleden dat ons kamp bij Nong Pladuk in Thailand bij vergissing door gealli eerde bommenwerpers werd aangeval len waarbij zeer veel slachtoffers te betreuren waren. Als ik zeg 3 sep tember dan is dat minder nauwkeurig. Toen werd de aanval ingezet. Mijn laatste "railroadcamp" heette Kwima. Een van de ergste (en ik heb er wel een paar meegemaakt) terreur kampen. Het was of er geen einde kwam aan deze verschrikkelijke tijd. Dag in, dag uit zette de Grote Maaier, ook wel Magere Hein geheten zijn on verbiddelijke zeis in onze gelederen en wij vielen als rijpe korenaren. Op 13 October 1943 sloeg ik voor het laatst met een pikhouweel wat steenslag on der een biels(zei iemand: ih, jij perst ook maar door ja, hoewel je op jouw ribben wel krontjong kunt spelen...). Onze "strek" was klaar. Wij werden afgevoerd en kwamen uitein delijk terecht in een nieuw kamp, de zoveelste, Nong Pladuk. Ik herinner me de dag van aankomst nog goed. 'n Onooglijk klein stationne tje met 'n buitensporig groot emplace ment waarop veel rollend materieel, Gr. goederenwagons, PR en PPR plat te wagens. Dit emplacement was aan een zijde begrensd door een aantal loodsen waarin opgeslagen alle moge lijke soorten onderdelen, gereedschap, enz. Aan de andere zijde van het em placement liep een landweggetje en hieraan grensde kamp Nong Pladuk. Aan de achterzijde van dit kamp^ bouw den wij kamp Nong Pladuk 2 en om er te komen moest je eerst een ack- ack luchtdoel batterij passeren be mand door overgelopen Brits-Indische militairen. De kampen 1 en 2 waren dus heel "leuk" en "romantisch" gelegen, n.l. dicht bij opslagloodsen, een belangrijk spoorwegknooppunt met annex groot emplacement, veel rollend materieel, een ack-ack batterij bestaande uit 4 stukken automatische 2 inch kanonnen, die weer beveiligd waren door punt 50 luchtdoelmitrailleurs. Ik heb me laten vertellen dat achter deze kampen nog een munitie dump lag en oh ja, ik ver gat nog te vertellen dat er vlak naast ons kamp op een zijspoor een renteng platte spoorwegwagons stond met sta ples drums benzine. Maanden lang! Alles scheen te schreeuwen: "Come on boys, please hit me and hit me hard!" De slanke zwijgzame Thailandse be delmonniken in lange gele gewaden hadden dit allemaal óók gezien... En toen kwamen de eerste geallieerde verkenners óók eens een kijkje nemen ...heel, heel hoog...hangend in de strakke blauwe Thailandse lucht...als een luciferknop..met die schitterend afgestelde motor...en de piloot moet gedacht hebben...lohüü apa itoe ja, daar beneden...kok aneh ja...!!! Telkens kwam hij nieuwsgierig terug... iedere dag weer op hetzelfde uur. Als wij op corvee waren. Ajo, wie hoort 'm het eerst. Nah daar heef je haar!!! En telkens weer werd ie beschoten door onze buren de overlopers...Dan hoorde je de spankruk...Krrrrkü! Doeng-doeng-doeng-doeng..de pro jectielen werden de lucht in geslingerd ws-ws-ws-wsals ze ontploften... torr-torr-torr Maar ze schoten, gelukkig, meer dan beroerd! En we hoorden 't geregeld, het geluid van de Liberators, die in het holst van de nacht naar hun doelen vlogen Bangkok en omgeving. We stoten el kaar wakker: Ih, hoor je? Liberators! Je kon van deze afstand de dreun van de bomontploffingen horen... Op een keer: Een tijdbom sloeg door het atapdak van de keuken en boorde zich door een paar zakken beras. De nachtploeg was klaar met de pap en zocht de bale-bale op. De vuren waren gedoofd, de pannen afgedekt met goe- nizakken. Straks zouden de corveeërs hun maal klaar vinden, zouden ze weer "opgepept" worden...Geen mens in de keuken. Toen zei de bom "wladammm" en de pap kwam op het dak terecht en de corveeërs moesten met een lege maag naar het werk... Kassian ja die luitjes.Zonder pep!!! 2 September 1944. We droegen zieken van kamp 2 naar 1. Ik herinner me dat ik Boetje Hermanus op een stretcher weggedragen heb... Kwart over twee 's nachts. Ik word wakker door erg veel licht en gedraaf van mensen door de barak. Het is klaarlichte dag. Dat kan niet. Het is geen klaarlichte dag, maar dat treintje op het zijspoor staat in de fik! Vol treffers!!! Ik druk me tegen de grond en laat het geweld over me heen gaan. De goede aarde waarop ik lig schudt en beeft als bij een aardbeving. Bommen ex ploderen met oorverdovende knallen. Ik hoor geschreeuw van gewonden. Ik draai me op m'n rug en kan de bom bers zien. Ze vliegen laag, als eendjes achter elkaar en blijven om het kamp cii kelen. Afnemende maan, wolkenflar den, donkere schaduwen, luguber brmmm, brmmm, brmmm, laag, donker. Dan komt er weer een serie bommen omlaag...welke met donderend geweld openbarsten... ik hoor de scherven vlak over me heen gaan...ik kan ze op hun baan volgen als ze door de bamboewanden van de barakken slaan ...rkt...rkt...rkt... verdomme wat heb ben die krengen een doorslagkracht... rkt...rkt...rkt... En opeens is het afgelopen. Even plot seling als het begonnen was. Een voor een draaien de machines af en ver dwijnen in de wazige beginnende nieu we dageraad. Hoe laat is het? Half vijf ongeveer. Hoeveel slachtoffers zijn er gevallen? We zullen het gauw genoeg weten. Ik hoorde zeggen: 110 doden en 700 ge wonden. Het juiste aantal weet ik niet In krijgsgevangenschap maakten wij kennis met iemand die zich "De Tijger van Java" noemde. Als ie kwaad was of heel erg indruk wilde maken op z'n omgeving zei hij: "Weet je wel hoe ze me noemden? Ze noemden mij DE Tijger van Java"(god bewaar me, wat een belediging voor onze ech te matjan van Java). Maar deze Tijger van Java", deze held der helden was tijdens het bombardement nergens te bekennen. Zeker rikketik van de laaa- rieüü Hoe anders gedroeg zich onze Vriend: De Luitenant-Kolonel P. S. O. TOO- SEYü! Die ging niet rikketik van de larie! Als een exploderende bom slachtoffers ge maakt had vloog hij er op af, droeg gewonden weg, bracht ze in veiligheid. Ah, dat was een vent, een kerel. Lui tenant-Kolonel P. S. O. TOOSEYü! Op 3 september 1969 was het 25 jaar geleden dat er zoveel slachtoffers vie len bij dat fatale bombardement. Het is goed dat wij onze gevallen makkers in eerbied herdenken. G. H. Bartman ...Dat was een vent, een kerel!... 15

Tong Tong | 1969 | | pagina 15