BINGIL-BAY NORTH QUEENSLAND t^ucUtpoM w MW ÜT ^aütrjg» STEMMEN VAN VER Jp Mm# Jmmr Mmw jMSSm Jimm Mmw Js^w ^JHP JKSw ct«ss Nu wij de winter weer achter ons hebben aangenomen wordt dat in Septem ber het voorjaar begint nu komen zo zoetjesaan de vogels weer terug en begint de "bird-season" hier weer. IJverig zien we ze af een aanvliegen met grassprietjes en veertjes in hun bek en hebben we al drie verschillende nesten in onze tuin. Erg jammer is het dat nu ook de boomslangen actief worden en zowel de eitjes als de jonge vogels uit de nesten halen. Met elke snake wordt korte metten gemaakt, maar als ze 's nachts hun prooi belagen, kunnen wij er helaas weinig aan doen. We moeten het maar trachten te zien als "part of nature". Met de vogels komen ook de Bird watchers weer naar het Noorden en deze mensen zijn bij ons altijd welkom, leder jaar zijn het weer anderen. Ik vind het heerlijk om met hen van ge dachten te wisselen, je steekt er zo veel van op en het geeft je bovendien een gevoel van saamhorigheid. Zo kwam er een week geleden iemand uit Zuid-Australia die niet uitgepraat was over de vele en prachtige papagaaien soorten in dit land en dit is dan ook één van mijn liefste wensen om nog eens de gelegenheid te krijgen Austra lië te doorkruisen om deze voqels te zien. Een man uit Zuid-Queensland had kortgeleden een stuk land gekocht aan zee, met bos erachter en een creek stromend er doorheen en hij is van plan om enkele hier in deze omgeving voorkomende diersoorten over te bren gen en ze daar in het wild te laten le ven. Hij heeft zelfs aan een paar casu- arissen gedacht, maar ik weet niet of het toegestaan zal worden, want deze dieren zijn n.l. "beschermd". Een paar maanden geleden heb ik een bezoek gebracht aan een "bird- sanctuary", 65 mijl ten zuiden van Brisbane. De eigenaar van dit stuk land was gewoon uit aardigheid begon nen om de lorikeets (kleine papagaai) die daar in het wild voorkomen, wat brood met honing te voeren. Deze vo gels brachten al gauw hun vriendjes mee en momenteel is het geheel uit gegroeid tot een "tourist-attraction". Tweemaal per dag worden ze gevoerd en zodra de emmers met brood, ge weekt in verdunde honing, buiten wor den gebracht, komen ontelbare lori keets uit de bomen op de aangebrach te stellages neerstrijken onder oorver dovend gekrijs en beginnen hun maal tijd. Een prachtig gezicht is dat en ze zijn zo tam dat ze naar je toekomen en zelfs op je hoofd blijven zitten. Het vorig jaar ben ik begonnen aan een vogelnest-collectie. Het was mij opgevallen hoe kunstig vele nestjes in elkaar gevlochten waren en hoe ver- schilend van vorm en materiaal. Als de jonge vogels uitgevlogen zijn, haal ik het nest binnen, doe er een naam kaartje bij en de plaats waar ik het gevonden heb, en bewaar het in een daarvoor bestemde kast. Alle nesten zijn prachtig schoon van binnen, daar zorgen de vogels zelf voor en ze blij ven wonderbaarlijk lang goed; ik heb er nog geen één behoeven weg te doen. Er is een nest bij, dat van de "Rifle bird" (fam. van de paradijsvo gel), dat van binnen mooigemaakt is met een slangenhuid en het laatste gedeelte van de huid hangt er heel sierlijk als een slip uit. Een kennis van me vond dit nest boven op een tros pisangs in haar tuin. Iedere naturalist die hier bij ons komt, vraagt me of hij mijn collectie mag zien. Een paar dagen geleden kreeg ik een schrijfster op bezoek, gewapend met een tape-recorder en zij heeft mij twee uren lang geinterviewd. Zij is be gonnen aan een boek en wil alles we ten over het leven in de natuur hier, o.a. ook hoe ik hier terecht ben ge komen. Dus dezelfde vraag die jij mij indertijd gesteld heb, Lilian. Toen ik haar vertelde dat er een stukje hierover in Tong Tong had ge staan, was ze zo geinteresseerd, dat wij op dit onderwerp doorgeborduurd hebben. Ook vertelde ik haar dat als gevolg van dit artikel in Tong Tong, verschillende personen mij geschreven hadden om informaties in verband met een eventuele emigratie naar Australië. Enfin, al dit moois is op de tape ge komen. Ik ben erg benieuwd wat zij er van gaat maken in haar boek; het zal pas over een kleine twee jaar uit gegeven worden, zei ze. Wat ik zo grappig vind in dit land, is, dat je el kaar al heel gauw bij de naam noemt; het geeft iets vertrouwelijks en het vervelende onzekere gevoel dat een niet-Australiër hier maar moeilijk kwijt kan, verdwijnt vlugger. Wij namen dan ook heel vriendschappelijk afscheid van elkaar met een "Thank you so much, Grete" en een "Good luck, Pat". Of wij elkaar ooit terug zullen zien? Patricia woont in Sydney en Bingil- Bay is maar een hele kleine neder zetting ergens aan de kust van tropi cal North-Queensland. GRETE VERHEY ..."Heb nu een goede verzameling van "Tong Tong" welke bij herlezen steeds weer interessant is. Jammer dat Costa Rica zo ver ligt, doch bij gelegenheid: kom eens overwippen. In Puntarenas kunnen wij "es shanghai" en saté eten. Niet zo goed als in Soerabaja, doch kan ermee door gaan"... Ellis Martin Costa Rica ..."Ik heb namelijk een stuk land ge kocht en een huis gebouwd (weliswaar van adobe, met een dak van bamboe) met de bedoeling om t.z.t. een cham pignon kwekerij te beginnen. Je weet dus als je ooit eens in Peru komt waar je of één van je vrienden terecht kunt. Wij genieten altijd van Tong Tong, het enige blad dat van a tot z gelezen wordt. De beste stukken vertaal ik in mijn pasar Spaans voor enkele perso nen op kantoor, en deze mensen heb ben er zoveel belangstelling voor dat ze mij eens gevraagd hebben, waar om de TT niet in Spaans vertaald kan worden, omdat zij er zoveel yan kun nen leren"... Eduard Weiffenbach Peru ..."Momenteel ben ik werkzaam aan de Perzisch-Russische grens in 't land van de Turkse Wild West, namelijk Koerdistan. ledereen draagt hier een vuurwapen en een schietpartij wordt hier als gewoon en dagelijks be schouwd".. A. Benjamins Turkije "LANGS GARDOEHUISJE EN TONG TONG" ...vóór in 1873 op Java de eerste spoorlijn in gebruik werd genomen, reden de met vier tot zes paarden be spannen postwagens .onder vrolijk zweepgeklap, over de oude landelijke wegen... Hein Buitenweg en Willem Krols 18

Tong Tong | 1969 | | pagina 18