voor „tjatjing boekoe" O VILMA MEMOIRES - door M. B. van der Jagt, oud-Gouver neur van Soerakarta. (H. P. Leopolds Uitg. Mij N.V., 383 blzn, 15,50 incl. porto). De bestuursman, voor wie het heil van de desaman de eerste zorg en verantwoordelijkheid was, van Kromo, die nog te eenvoudig van ziel werd ge acht om in de veranderende tijden zelf standig zijn weg te vinden. De amb tenaar, die herhaaldelijk zijn eigen car rière in de waagschaal stelde door als lid van de Volksraad de Regering en haar "adviseurs honorairs" ongezou ten zijn afkeuring van de "ethische politiek" te betuigen, overtuigd als hij was, dat de tijd daarvoor nog lang niet rijp was. De jongen uit Soerabaja ten slotte, die het trots alle tegenwerking bracht tot Gouverneur van Solo. Toch beleefde v. d. Jagt zijn mooi ste jaren niet in deze laatste, voor namelijk representatieve functie, maar als Resident van Kedoe, die "tuin van Java" met zijn prachtige vulkanen en heerlijke natuur, met het Diëng-plateau en zijn oudheden, Karangbolong en de winning van eetbare vogelnestjes, de Boroboedoer En dan de hoofdplaats Magelang zelf met haar lekkere kli maat, het prachtige residentshuis en Pa van der Steur, van wie v. d. Jagt een ontroerend voorval vertelt. Ondanks de titel bevat het boek geen eigenlijke mémoires, die immers als regel pas worden geschreven als de levenstaak volbracht is. Het betreft hier veeleer een groot aantal dagboek bladen uit zijn diensttijd, in latere jaren voorzien van toelichtingen en commen taar. De denkbeelden van v. d. Jagt over de toenmalige "ethische richting" zijn inmiddels lang en breed door de historie achterhaald. Zijn ze er ook door gelogenstraft? CORNETS WIJ ZIJN ALLEN BROEDERS Mahatma Gandhi - 11,90 incl. porto Ik wil niet sterven...door geleidelijke verlamming van mijn vermogens als een verslagen man. Een moordenaars kogel maakt misschien een eind aan mijn leven. Dat zou mij welkom zijn. Maar boven alles zou ik willen heen gaan terwijl ik tot de laatste adem tocht mijn plicht deed. Deze merkwaardige uitspraak is even boeiend, merkwaardig en ons "echt Oosters aansprekend" als alle andere in dit boek, waarin we vaak onszelf terugvinden ,vaak vrienden van ons en facetten uit het leven dat eens het onze was. Als U nog geen boek van Gandhi in Uw kast hebt, koop dit. Mis schien vindt U, wat U al heel lang zoekt. 20 BUITELINGEN Godfried Bomans - f 2,35 0,40 porto Een amusant, intelligent en levendig spreker op bezoek, die over geen en kel onderwerp ooit te lang doorzaagt, zo is dit boekje eigenlijk het best te introduceren. VERSCHIJNINGEN UIT NIEMANDSLAND Henry James - 2,75 0,40 porto Als "Ghostly Tales" (Spookachtige Verhalen) heeft dit boek miljoenen le zers gehad en zal er nu in de neder- landse vertaling nog heel wat meer bij krijgen. Niet alleen omdat Henry James behoort tot 's werelds beste schrijvers, maar omdat hij onder de lezers van "Voetstappen in een Andere Wereld" wel apart begrip ondervinden zal. De Explosieve Ontwikkeling van de natuurwetenschap, (The explosion of science. Vert, door D. P. Erdbrink en Th. E. Niemeyer). Teksten van T. F. Gaskell, Bernard Lovell, Tom Margeri- son, G. J. Whitrow. Geredigeerd door Bernard Lovell en Tom Margerison. (Kleurtekeningen van Laszlo Acs, Gor don Cramp, David Cox e.a.). Compleet in 4 din. Dl 1 (De Wereldruimte 1969) 128 biz. Met afbn. Geb. 37,50. Intekenprijs tot verschijnen van Dl 3 32,50. C. G. Jung: De symboliek van de geest (studies over de psychische phaenomenologie) f 6,90 0,80 porto Aniela Jaffé: Jung over parapsychologie en alche mie - Jung's laatste jaren - 9,50 0,50 porto William B. Moens: Paranormale geneesmethoden en het menselijke bewustzijn - 7,50 0,40 porto Speciale aanbiedingen van oude boeken. Te bevragen bij de boekhandel, tel. nr. 070 - 54 55 01 vanaf 9.00 uur t/m 14.00: antiquarische boeken, t.w.: Dwars door Sumatra (Van Padang naar Siak) door J. W. IJzerman, J. F. van Bemmelen, S. H. Koorders en L. A. Bakhuis. Met talrijke illustraties en een reiskaart. (1895). Oud-Batavia, door Dt. J. F. de Haan, (bestaande uit 2 delen, dus met het platenboek). Bergenweelde, door Mr. C. W. Worm- ser. De plant in nijverheid en handel, (D. A. Zoethout) met 394 illustraties en 4 ge kleurde platen. 25 Jaren Decentralisatie in Nederl.- Indië (1905- 1930) Mr. A. B. Cohen Stuart. Deli in woord en beeld (album van platen vanaf 1887). Sergeant M. Ch. Kokkelink: Wij voch ten in het bos. Geschiedenis van Nederlandsch-lndië (onder leiding van Dr. F. W. Stapel) 4 delen. Handboek voor de Rubbercultuur in Nederlandsch-lndië, (Onder hoofdre dactie van Dr. N. L. Swart en Dr. A. A. L. Rutgers, 1921). Lombok Expeditie (1896) door W. Cool, met illustraties en kaart van Ampenan, Mataram en Tjakranegara. De Nederlandse Oudheden in de Mo- lukken door V. I. van de Wall, met 155 afbeeldingen op 93 platen en 3 oud heidkundige schetskaarten. Oude Hollandsche Buitenplaatsen van Batavia, door V. I. van de Wall, met 83 afbeeldingen en 6 plattegronden. Onder de oude boeken kunt u ook aantreffen: boeken van Blavatsky, Annie Besant, Geoffrey Hodson en Leadbeater. Komt u eens een kijkje nemen in onze boek handel. De nieuwste uitgave van de Moesson Reeks verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong f 5,90.

Tong Tong | 1969 | | pagina 20