De Pasar Malams MET SPRONGEN VOORWAARTS WIE HELPT LATER? OP ZOEK WIE? In ons vorig nummer werd reeds aandacht gevraagd voor de Pasar Ma- lam die op 27 en 28 september in Alk maar gehouden wordt. Maak er een week-end-tripje van, lezers, en kom ook eens kijken. Waar U ook woont in Nederland, het zien groeien van initia tief en succes doet altijd plezier! Want wie de cijfers en feiten onder ogen krijgt van de vorige (en eerste) Pasar Malam in Alkmaar, en die van dit jaar, ziet direct dat er sprake is van voorbeeldige Indische branie en ondernemingslust. Deze tweede Pasar Malam is bijna tweemaal zo groot als de eerste! Bijna tweemaal zoveel stands; tweemaal zoveel meer en be tere ontspanning dan vorig jaar! Ter wijl er practisch maar met een hand jevol mensen wordt gewerkt, voor een regionaal publiek dat véél kleiner is dan dat van Zuid Holland en met een bedrijfs- en horeca-sector die even eens naar verhouding veel kleiner is dan in Den Haag. Wat véél leuker is, is dat de orga nisatoren in Alkmaar niet met hun neustussenschot gedwee achter het voorbeeld van Den Haag aanlopen, maar hun eigen gang gaan, alles zelf opbouwen, eigen frisse inzichten en planningen volgen en zo dus op weg zijn en dat is zéér belangrijk! een tweede grote en originele Pasar Malam te grondvesten. Dus met een eigen cachet dat eventueel een zó grote eigen populariteit kan ontwikke len, dat het grote publiek in even grote, zo niet groter getale naar Alk maar komt als naar Den Haag. Eén van de belangrijkste nieuwe elementen van organisatie is naar onze mening dat er geen al te stricte nor malisatie van standruimte, standbouw en standhuur wordt toegepast, waar door meer privé initiatieven en varia ties zich kunnen ontplooien, dus ook tot de nederigste toe. Een tweede fac tor van grote waarde achten wij de volle medewerking van een burge meester die spontaan en dynamisch "zijn" Pasar Malam mee helpt "push en", geholpen door een gemeente die ook op andere wijzen meehelpt: zodat b.v. de enorme veilinghallen ter be schikking staan; dat de zondag "afge staan wordt voor de Pasar Malam, terwijl Den Haag nog steeds even braaf en streng de zondag verbiedt voor Pasar Malam-vermaak, terwijl ten slotte de hele Alkmaarse burgerij ge boeid en blijmoedig meedoet. Very good! Maar tenslotte gaat ons grootste respect uit naar de kleine kerngroep van vier: het echtpaar Joenoes, hr. Orth en mevr. Westerkamp-Keuche- nius (ja! van de branie en ondernemen de Keucheniussen van West-Java!), die met bezieling en eindeloze arbeidslust de eerste gangmakers zijn van de Vereniging van Tropenvrienden van Alkmaar. Oef! De Alkmaarders zijn er nog lang niet. En misschien komen er nog heel wat tegenslagen en dwarsbomen de factoren roet in het eten strooien. Maar "djangan kwatir", Tong Tong-ers! Werk naar het voorbeeld van Tong Tong en Poekoel Teroes! Ontplooi In disch initiatief, breek baan, geloof in jezelf en in je culturele erfenis van "de Oost". Je zal bergen verzetten! T.R. Lange Indiasche kaftan in donkerbruin en felgeel batik gedragen door Lya van der Kruyt op de laatste show op de Pasar Malam. Het zelfde ?nodel als de korte kaftan die met de nauwsluitende salwar (broek) wordt gedra gen maar iets wijder uitlopend. Een heerlijke dracht voor koudere dagen thuis, een exoti sche avondjapon als IJ er opvallende byoux (de oorhangers die Lya droeg waren 13 cm lang, van heel licht materiaal natuurlijk) bij draagt. Mode van top tot teen en daarom juist van top tot teen vrouwlijk. Het is dit jaar al een paar malen ge beurd dat onze oplaag van een be paald nummer helemaal "uitverkocht" raakte, zodat we mensen die zo'n num mer later PERLOE moesten hebben, niet meer konden helpen. Vroeger de den we in zo'n geval een oproep in Tong Tong, maar de GOLF van hulp bereidheid heeft ons telkens weer ge troffen: we kregen veel te veel toege stuurd, zodat we op slag van dat num mer weer te véél hadden. Dan hadden we echt het gevoel dat we goedwillen de vrienden beroofd hadden van iets dat ze anders nog lang gehouden zou den hebben. Voortaan doen we het liever zo: geeft U zich bij ons op om blijvend op een lijstje gezet te worden van mensen die wij sporadisch mogen aanschrijven om een ontbrekend nummer als wij "kedjepit" raken. Als wij dan eens een nummer nodig hebben, dan schrijven wij alleen één persoon aan. Alle ande re helpensbereide lezers kunnen hun nummer dan houden (om er een ander een plezier mee te doen!). Afgespro ken? Een briefkaartje met: "Zet mij maar op de lijst!" is genoeg. Danke! Het moet ongeveer in 1934 of 1935 zijn geweest dat twee broertjes, met hun familie, op het Gagelplein woonden. Hun tijdelijke tehuis stond naast een poort. Elie zal in die tijd een jaar of 10 zijn geweest en Cootje 8. Meer gegevens heb ik helaas niet, maar ik hoop toch, dat ik deze "kinderen" (zij moeten nu ongeveer 40 jaar zijn) door dit verhaaltje zal bereiken. Kent u Cootje en Elie, of bent u, lezer, misschien één van beiden? mej. K. Coster ...heeft wel eens van boeah tempajan gehoord, waar ze vandaan komt en voor welk doel ze gebruikt wordt? ...weet wat "pelo" is? Is het een spraakgebrek in het algemeen? Is het alleen een wisseling van bepaalde let ters, b.v. de I en de r, of de r en de w? Of wordt er het gebrabbel van kleuters mee bedoeld? Onder de kop "Wie?" moogt U voortaan allerlei vragen zetten, waar U echt mee vast zit. U heeft er wel eens wat van gehoord, maar het nooit goed begrepen. U heeft er vaak over gehoord, maar men heeft U nooit precies verteld wat het betekent. Het moet een gerecht of een obat zijn, maar het ware weet U er niet van, enz. enz. Misschien wordt het een leuke rubriek. Proberen maar! Andere lezers worden uitgenodigd de vra gen te beantwoorden. 3

Tong Tong | 1969 | | pagina 3