DE KLEINE GIFTEN "Nou, èn...?" Herinneringen 15 AUGUSTUS 1970 8 J. G. YSSEL DE SCHEPPER 8 ALLE VERZEKERINGEN 8 In het laatste nummer van "De Klei ne Bode" (het orgaan van de Bond van Oud Steurtjes) stond o.m. vermeld dat tot nog toe in het jaar 1969 in totaal f 2.647,70 aan giften bij de Bos is binnen gekomen. Toen ik dat aan een kennis van me vertelde, ontspon zich ongeveer het volgende gesprek: "Hé! Doen ze daar nog wat? Ik dacht dat massa's ex-Steurtjes tóch geen lid waren van de BOS!" "Ja, net als bij Tong Tong: Massa's Indischgasten zijn er geen abonnee van. "En ook zijn er veel meningsver schillen en ruzies!" "Als dat wérkelijk zo is, dan is het in de hele Indische groep nóg erger gesteld". "En tóch blijft de BOS bestaan. En tóch blijft Tong Tong bestaan. Omdat er zowel bij de BOS als bij Tong Tong voortdurend giften blijven binnenko men. Voor Tong Tong kwam over het boekjaar 1968 van de N V. 10.029,10 binnen aan donaties en "kleine afre keningen". Zonder die giften hadden we beslist "kedjepit" gezeten. Want heus, die BTW en de daarop gevolgde prijsstijgingen hebben ons behoorlijk dwars gezeten, onze abonnements prijsverhoging van f 2,van medio 1968 schoon "opgegeten" en boven dien als ratten geknaagd aan onze zuinigheidsbesparingen. En nochtans kunnen we het nieuwe boekjaar met een schone lei beginnen! Die tien cent aan het eind van boven staand bedrag 10.029,10) wordt be grijpelijk als U weet dat verreweg de meeste extra's afkomstig zijn uit over schotten van "teruggelden". Dus men koopt wat bij Tong Tong of betaalt een abonnement met iets (of soms veel!) te veel. B.v. 25,terwijl alleen f 23,85 betaald moest worden. Prac- tisch altijd komt er dan vrolijk "Rest- hou-maar!" bovenop. En zoals U ziet, kan dat aardig oplopen! Want elke cent, elk dubbeltje wordt zuinig be heerd! Verder: wat onze Bruine Bus be treft: ook die groeit als de padi. In ons nummer van 31 juli konden we nog met trots melden dat we 6.646,82 bijeen hadden. En dat is véél ,lo! Dat betekent één pop per abonnee__onge- veer! Terwijl er nog geen 300 Bruine Bussen in circulatie zijn! Zowel bij de BOS als bij Tong Tong (voor Bruine Bus en ons blad) is wat er aan meetbare hulp gepresteerd zal het 25 jaar geleden zijn dat Japan onvoorwaardelijk capituleerde; 15 au gustus is de officiële bevrijdingsdag voor hen die in Japanse gevangen schap hebben vertoefd. Voor velen kwam de praktische bevrijding echter eerst maanden later. In de huidige aan de komende 25-jarige herdenking van de bevrijding van Nederland voorafgaande perio de, met in de nieuwsmedia berichtge vingen over voor dit doel opgerichte comités, enz. enz., worden uiteraard ook bij velen, die op dat tijdstip dus nog in Japanse gevangenschap verble ven, herinneringen levendig over hun belevenissen in de oorlogs- en eerste na-oorlogse jaren. Ik schrijf dit op 31 augustus, eens een datum die in het voormalige Ned. Indië uitbundig placht te worden ge vierd, de verjaardag van wijlen Konin gin Wilhelmina. Toen Nederland werd bevrijd, woedde de oorlog in de Paci fic nog in volle hevigheid en keken vele tienduizenden krijgs- en burger gevangenen van de Japanners in de meeste kampen via geheime radio ontvangers volledig op de hoogte van het verloop van de strijd in Europa en in de Pacific hoopvol uit naar het einde van hun lijdensweg. Op het bekend worden van de be vrijding van Nederland had ik het ge noegen als commandant van de "kapi teinsbarak" in het tot krijgsgevange- wordt in verhouding tot de totale mas sa zó gering, dat het op een goud schaaltje gewogen mag worden. Maar net als bij een echt goudweegschaal tje wordt er goud gewogen. Want U ziet uit bovenstaande cijfers dat het, "onhoorbaar groeiend als padi", in de duizenden loopt! Daarom willen wij op deze plaats een apart woord van lof uitspreken voor de vele naamloze giftenbrengers. Wij kijken zo gemakkelijk naar de gro te lijnen van arbeid en hulpbetoon. Maar wij vergeten dat het iuist de extra's zijn die maken dat dit werk meetbaar vrucht draagt. Ja, dat het vaak alleen al door die extra's bestaat! Hormat. En nogmaals: hormat! T.R. QOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX" Q Alg. Ass. bedrijf „Argo" g O Kantoor en woonhuis Corn, de Wltt- O laan 83, Den Haag, Telef. 55 71 72 g XXXXX50000000000000000000000' Pas als wij 24 jaren in onze herin nering teruggaan en ons scherp voor de geest halen wat er tóen in ons om ging, beseffen wij hoe enorm veel er veranderd is aan onze maatschappij en aan onszelf. Wat is voorgoed verloren? Wat kan herwonnen worden? En wat DOEN we ervoor? nenkamp ingerichte 's Lands Opvoe dingsgesticht te Bandoeng een voor herscholing van 300 jeugdige delin quenten bestemd gebouwencomplex waarin wij met enkele duizenden krijgsgevangenen waren onderge bracht de volgende toespraak tot mijn barakgenoten te mogen houden: "Mijne Heren, Mag ik een ogenblik Uw aandacht voor een mededeling die U de verne deringen en moeilijkheden, die ons in de laatste fase van de bezetting van Ned.-Indië ongetwijfeld nog te wachten staan, zeker gemakkelijker zal doen dragen? Elk onzer heeft in zijn schooljaren wel eens gezongen: "Kent gij het land der zee ontrukt Dat Land dat nooit "verwonnen heeft gebukt, of het hief zich op met grooter "kracht Dat Land bekend aan het verste strand is het "ons zo dierbaar Nederland". Mijne Heren, dat land dat zich bijna 5 volle jaren heeft moeten bukken, is thans bezig zich weder op te heffen. Nederland is geheel bevrijd. Het zal voor een groot deel andermaal aan de zee moeten worden ontrukt, maar het zal zich zeker met groter kracht op heffen uit de beproevingen die het heeft doorstaan. Nederland zal her rijzen! Naast deze mededeling, die ons he den officieus door onze Kampleiding werd bekend gemaakt, mogen wij als vaststaand aannemen dat Hare Majes teit in Nederland is teruggekeerd. Ik spreek hierbij de hoop uit dat Haar, Die zoveel voor ons land geleden heeft en Die zulk een waardig voorbeeld heeft gegeven aan ons volk in Haar bijna 5-jarige ballingschap ,in Haar ko mende regeringsjaren verder leed zal mogen worden bespaard. Ik verzoek U thans op te staan, de houding aan te nemen en een ogenblik stilte te willen betrachten ter nage dachtenis van hen die vielen bij de verdediging van de Nederlandse bo dem nu 5 jaar geleden, van hen die als slachtofers vielen tijdens de Duit se bezetting en van hen die hun leven gaven in de strijd schouder aan schou der met onze bondgenoten voor de bevrijding van ons land. Ik dank U Heren". ir. G. S. Vrijburg 4

Tong Tong | 1969 | | pagina 4