SI ARBUTHNOT wmm immmmm Terwijl Indo's in Nederland nog steeds voorbereidingen treffen voor de viering van het 50-jarig oprichtingsjubileum van het IEV (wegens seizoensomstandigheden pas op 1 november a.s.), is in Soerabaja het Gouden Jubileum van de GIKI reeds enthousiast gevierd met feeste lijkheden op de door haar beheerde scholen. Boten: touwtrekken op de GIKI-Darmo School, vroegere Zaa/bergschool, thans Ploegmanschool. Bij deze partij was scheidsrechter de heer Palijana (midden); rechts: mevr. Soeprasto, hoofd van de Darmo Lagere School. Rechts beven: de leerlingen van de GIKI-Gubeng School (vroeger lste School B), netjes aangetreden, worden toegesproken door de on derwijzer voor lich. ontwikkeling, waarna tot de uitreiking van prijzen werd overgegaan. Op de voorgrond rechts het hoofd der school mevr. Jehosua, met een pijnlijke knie plus kniekous (er gebeurt daal tijd wat!). Rechts: de bestuursleden van GlKl-Soerabaja; Dick Palmen (vice- vz.), Kandouw, Mevr. Bierhuys-Zitler, Roelamadji, Bert Horst, Soe- tjahjo (voorz.), Davids (sect.), Jehosua. Goede vaart, beste mensen, en veel succes voor de volgende vijftig jaren van het tehuis zal ooit mevrouw Bree der a Brandis vergeten, of mevrouw Vogelsang, Huffenreuter, Delmaar en van Gelderen? Mevrouw Razoux Schultz heb ik een keer gezien, toen zij, naar ik meen de echtgenote van de G.G. rondleidde, mijn jongere zus mocht een boeketje aanbieden, omdat ze een "keurig" kind was: ondergete kende was in die tijd zeer critisch af gestemd en niet altijd vriendelijk te genover de "grote" mensen. Ik heb mijn vader onlangs gevraagd of hij er voor voelde op 1 november a.s. in het Congresgebouw te zijn; zijn uitleg was voor mij aannemelijk. Hij is zeker de goedheid van het I.E.V. niet vergeten, maar eenvoudig als hij is, voelt hij er zich weinig thuis. Mag ik U daarom een kleine attentie insluiten uit dankbaarheid voor het ve le goede, dat het I.E.V. voor het gezin van mijn vader en moeder in hun moei lijke jaren heeft willen doen. Ik wens U veel succes. N. C. Couzijn-Jansens (Nou, heb ik niet TERECHT vaak ge zegd: petje af voor de MEISJES!? Zij vergeten het I.E.V. niet! T.R.) Van Mej. 't Hooft kregen wij een geestige prent uit een oude "Punch" toegestuurd, helaas te groot om te re produceren. We zien er een groot ge zelschap bij elkaar op een receptie of zo, de heren in rok, de dames "in gala". En zoals gewoonlijk op zulke recepties: alle gasten met blasé ge zichten, zich "stierlijk vervelend". Maar boven de gasten uit klimt een indruk wekkend heerschap langs 'n zwevend touw naar boven, duidelijk bezig met de India'se "rope trick". Maar niemand kijkt, ledereen is druk bezig met zijn eigen verveling! Onder de tekening staat: "Arbuthnot is enkele maanden in India geweest en kan je dat geen minuut laten ver geten". Om je rot te lachen, zegt de tekenaar dubbelzinnig: 1. de gewoon weg dwaze manier waarop mensen uit de Oost hardnekkig en overal probe ren aandacht te vragen voor wat ze in Azië geleerd hebben, en 2.: de lach wekkende wijze waarop de massa's hier door domheid of vooroordeel even hardnekkig NIET willen zien wat in de Oost gebeurde en nog steeds gebeurt. Terwijl men zich hier om zijn eigen leven vaak dood verveelt... Het krankzinnige is dat de tekening eigenlijk een beeld geeft van de wer kelijkheid: in Holland wemelt het van de "Arbuthnotten" in de massa van dertien miljoen. Die op noch omkijkt naar de kolonialen (of halfbloedjes of Ambonnezen-of-zoiets of spijtoptanten of assimilanten, enz.). Zie je ze ooit voor de TV of hoor je ze ooit voor de radio? Zelden of nooit, toch? Want Si Arbuthnot kent iedereen immers: die gek met dat goena-goena touw... Alsof Columbus, Vasco da Gama, Houtman en Tasman nooit waren uit gezeild! T.R. Wantrouw uw wantrouwen, het be driegt u vaker dan men u zal bedrie gen. Comtesse Diane Openlijke verdenking van anderen vloeit hieruit voort, dat wij onszelf in het geheim veroordelen. Sir Philip Sidney Wij zouden de achting der mensen minder vurig begeren, indien wij er zekerder van waren haar waardig te zijn. Vauvenargues Ook hij is kunstenaar, aan wie de gereedschappen niet ter beschikking staan om zijn kunst uit te oefenen. Seneca Een flink persoon is altijd recruut. Martialis Wij, Trojanen, wij zijn er geweest, Troje is er geweest, en de grote roem der Trojanen. Vergilius

Tong Tong | 1969 | | pagina 7