Wie zijn wij? %U DJOtüA */&Co HERKENNING I HERKENNING II ADAT Komt U van BUITEN Den Haag sebelah rotan armbanden van 24 krts goud (mas kertas) Van vele lezers komt er nooit een letter in Tong Tong. Ze hebben dood eenvoudig niets te vertellen. Of kun nen geen afgerond verhaal presente ren. Of zijn méér dan tevreden met een opmerking nu en dan. Toch be ïnvloeden ze het redigeren van dit blad op belangrijke wijze, omdat hun stem men gehoord worden. Hier op Tong Tong. U heeft er geen idee van hoe goed ik zeer vele abonnees ken, van wie nog nooit een letter geplaatst werd. Die vaak alleen maar heel korte brief kaartjes sturen. Of een andere keer weer zulke lange tjerita's dat er niet aan plaatsing valt te denken, ook al omdat men erin van de hak op de tak springt. Tientallen schrijvers (-sters) dringen er zelfs nadrukkelijk op aan, dat ik geen tijd verdoe met terugschrij ven: "Ik wil alleen maar even zeggen wat ik op mijn hart heb..." Laat mij U vertellen dat al deze brie ven en briefjes mij méér doen dan U beseft. Er zijn vaak zinsfragmenten die ik mij na maanden en jaren nog her inner. Er zijn brieven, waarvan ik het handschrift of zelfs maar de typletter op de enveloppe hoef te zien om een heel apart denkterrein voor me open te zien gaan. Vele soerats zijn een soort geweten of een waarschuwing. Het is eigenlijk te berat gezegd; beter zo: al die brie ven zijn kleine lichtpuntjes van bakens langs een zeeweg. Ook al zie ik niets en kan ik niet peilen, als ik daar maar binnen blijf, gaat alles goed. Vroeger maakte ik uit veel van die brieven kleine notities. Ik hoopte er later in een artikeltje apart op terug te komen. Maar het zijn er zóveel, daar is niets van kunnen komen. Maar noch tans is de "onbewuste inhoud" van menige brief mij heel intens bij geble ven en weet ik zeker vaak te denken en te schrijven uit Uw hart. Gisteren nog kwam een dame hier opeens binnenvallen, zo maar uit Bra zilië (zij en ik hebben altijd alleen maar "op papier" voor elkaar bestaan) die zei: "U schrijft precies zoals ik ge schreven zou hebben als ik hetzelfde had willen zeggen als U!" Het klinkt een beetje ingewikkeld, maar is in al zijn eenvoud een heel typische waar heid voor alles wat in onze Tong Tong kring gedacht en geschreven wordt. In Europa is de maatstaf dominerend: "Ik zou het anders gezegd hebben!" Vreemd is dat wij bij Tong Tong allemaal vrij zijn om te zeggen wat wij willen op onze eigen wijze en in onze eigen stijl...en toch zeggen en denken we hetzelfde! Wonderlijk. En prettig. T.R. Vaak denk ik nog aan de tijd dat ik als jong totok huisvrouwtje in Indië kwam. Wat had ik het warm... en een heimwee. Soms fleurde ik helemaal op door iets "Europeesch" wat ik meen de te ontdekken. Ik dacht op de "markt" nieuwe aardappeltjes te ko pen...het bleken doekoes te zijn!! En de zwarte wollen sokken daar in de verre tuin van een Indische fa milie bleken stukken donkere sepet kelappa te zijn, bestemd voor de or chideeën... Mevr. A. Lebbe-Schouten Amsterdam, guur, grijs, grof. Pas in Holland, een gevoel in mijn keel om zo in huilen uit te barsten. Om alles waar ik niet van hou. Ik loop over de Dam, naar het Rokin en sla rechts af in een van de nauwe straten waar je als vrouw geen zaken te doen hebt, als je er niet hoort. Wist ik veel. Ineens een open stuk, een gat in de huizenrij. Misschien een afgebrande of een eindelijk weggebroken afgekeurde woning. Er loopt een brede slokan achterom, die ondragelijk stinkt van wege weggegooid vuil dat in bergjes boven het allang stilstaande water uit steekt. En terwijl ik zou moeten kok halzen van de lucht, glijdt de pijnlijke prop in mijn keel weg. Ik voel me happy, want ineens heb ik een plekje herkend aan de smerigste van alle wateren in Djakarta, de kali Angké. Want daar, die ongepleisterde muur, die slokan, die passeerde ik toen da gelijks op weg naar kantoor in de benedenstad. Dagelijks zoek ik naar bekende din gen, luchtjes, smaken. Jonge peren kunnen soms naar harde sawo sma ken, ik hou meer van kwetsen dan van pruimen omdat de vorm me doet den ken aan djoewet. En als ik in auto of trein het ab soluut vlakke, fantasieloze koeienland voorbij zie glijden, verbeeld ik me maar dat het de tambaks van Grissee zijn. Maar dan moet ik niet snuiven, want karang kan stinken, van koe- of kunstmest word ik mata gelap! Lilian Ducelle "...Wat Tong Tong betreft: ons blad is in "perfect shape". Laat je niets anders zeggen. Er zijn dagen dat TT de enige lectuur is die ik kan verdragen. Ik kan echt gedeprimeerd raken van haat, losbandigheid en vulgariteit in druk". Greet Gaudreau, Canada Dat is met ons allemaal het geval, Greet. Heeft niets te maken met "fijne manieren", preutsheid, conservatisme, enz. Aleen maar met adat. En dat is iets wat je onder je opperhuid hebt of niet. Het is een som van dingen "die men niet doet" zonder bewijs voering. B.v. niet met open mond ga pen, niet met ongewassen gezicht op kantoor komen, niet hard praten, niet in het publiek ruzie maken of schel den, niet opruien tot wraak of haat, niet mensen op het stoepje roepen in het openbaar, niet "besloten of intie me" zaken in de openbaarheid bren gen (dus b.v. bevallingen of parende dieren op TV; alles wat sex betreft), niet rauwe ruzies maken waar dan ooit...niet, niet, niet...zie je wel dat je aan het opsommen blijft? Eén woord, "adat", is veel korter. T.R. inniingogi'iNiliiliiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii! Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud polshorloges Wij betalen, bij aankoop vanaf f 200,de reiskosten voor één persoon geheel terug I I 11

Tong Tong | 1969 | | pagina 11