ROND DE WERELD voor de meisjes, en toen begonnen de jaarlijkse gymnastiek demonstraties met muziek op het Chinese voetbal veld (Tjong Hoa veld?) in de buurt van het Pasar Malam terrein. De HBS vereniging U.N.I. (Uitspan ning Na Inspanning) zorgde tweemaal per jaar voor een uitvoering-met-dan- sen-na, gehouden in de aula. Wie her innert zich nog de opvoering van Erl- könig met Bach-Kollingh en Wim Zim- mermann tezamen op een hobbelpaard als der Vater mit seinem Kind? De duitse leraar Koppelmann, keurde zul ke aardigheden af. Hierbij een kiek van 4B (1929-1930). Wie herkent zichzelf of bekenden daar op? Hier zijn de namen (waarschijnlijk niet allemaal correct gespeld), van links naar rechts: Voorste rij: Lo Djien Sioe, Louis Has- pers, Njo Whie Hong (of was het Njo Hong Whie?), Pierre Eggermondt, Al- brecht (voornaam vergeten), Pip Po- lack. Middelste rij: Maura van Cassant, Corrie (Kees) Kroonstuiver (nu me vrouw Bos en moeder van vijf kinde ren, woont in Amsterdam. Na veertig jaren hebben we nog steeds contact met elkaar), Deetje Oei, Karin Kunst, Thea Henrichs, Hetty Noome, J. 't Hart (leraar Frans). Achterste rij: Martien Roeske (woont hij nog in Australië?), Rudy Castens, Henny Etty, Netty Stroeve, Elly Kroe- se, Johan Meyerink (omgekomen bij de slag in de Java zee), Chris Hencke (werkte in het ondergronds verzet te gen de Jap en werd gearresteerd. Overleefde hij het?). Een paar klasge noten ontbraken: Bep van der Hart, Herman Wolfe, Dik Verschuur. Waar zijn jullie allemaal? De ex- leerlingen van de Soerabajase HBS houden nu en dan reünies in Den Haag. Ik groet ze van ver. Tjalie, de ingesloten foto is een co- pie die ik hier liet maken voor TONG TONG. U hoeft hem dus niet terug te zenden. Is het U ook opgevallen hoe weinig lachende gezichten je ziet op groepskieken van Tempo doeloe? Zelfs op zo'n klasse kiek kijkt ieder een of hij (zij) juist gebakt is. Ik geniet van TONG TONG. Poekoel teroes. Saluut! Karin B. Perkins-Kunst Een paar maanden terug plaatsten we een verzoekje in Tong Tong: of iemand wist van het bestaan van Indo nesische kruiden, die helpen zouden tegen mond en klauwzeer. De vraag bleef onbeantwoord, hoewel er enkele voorzichtige suggesties kwamen. Een algemeen bekend en beproefd kruid tegen mond en klauwzeer was (althans in Indonesië) onbekend. Dezer dagen (dus na maanden) kwam er nog een reactie. En wel van Hanna Oderkerk uit New Zealand: Door toeval kwam een artikel in mijn handen over een uitbreken van mond en klauwzeer in Bretagne. Er waren echter boerderijen welke onaangetast bleven terwijl de beesten toch over de heg heen elkaar likten. Men wilde we ten wat daar het geheim van was. Bij het onderzoek bleek, dat in alle ge vallen waar immuniteit geweest was, de boeren hun land hadden bemest met "Merle" een roodachtig zeegras (seaweed) dat in Bretagne in massa's aangespoeld wordt. Sir Albert Howard, een Engelse land bouwkundige, kon zijn ossen vrijwaren, door de aarde op te bouwen, waarvan de ossen hun voer kregen. In de Bay of Plenty in New Zealand hoorde ik van een boer, die met zeegras bemest te en niet met kunstmest, dat daardoor de gevreesde "bloat" (het opzwellen door het eten van te veel jong gras en klaver) uitbleef. Ik las net in de Journal of the Soil Association (oct. '68) in een recensie van het boek "Neptune's Bounty" van W. A. Stephenson, Faber en Faber: "De reden waarom Jersey en Gurnsey vee zo opmerkelijk vrij van ziekten zijn en zo gezocht bij de boeren kan be trekking hebben op het feit, dat het grasland aldaar met zeegras bemest wordt". In "Boden und Gesundheit" 7183 Lan- genburg, (Württemberg) West-Germa ny, las ik voor het eerst over het geval van Bretagne. De "Compost Society" hier schreef om volledige inlichtingen aan het Ministerie van Landbouw in Parijs en publiceerde het antwoord in hun tijdschrift. Zulke wonderlijke "paardenspron gen" op het wereldwijde schaakbord van Tong Tong treffen ons toch tel kens weer: de oorspronkelijke vraag in Tong Tong kwam van iemand, die een sobat in Israël wilde helpen. En hele maal "van de andere kant van aarde" Nieuw Zeeland komt een aanbod om hulp, nota bene uit bronnen van Frankrijk en Duitsland! Als inderdaad de stem van de tong tong helpt elkander!) zó wijd klin ken kan en zó ver gehoord, dan doen wij inderdaad goed werk! Met al de ingezonden stukjes over "slangen" ben ik verbaasd dat er geen inzendingen waren over "slangetje trekken". Met mijn buurvriendjes fabriceerden we van oude lappen een slang en dan wachtten we tot het donker was, (in die dagen liet de straatverlichting nog wat te wensen over). Dan brachten we de "slang" naar de overkant van de straat en met een lange zwarte draad over de weg gingen we dan achter de pagger zitten wachten tot we ie mand hoorden naderen. Bij voorkeur iemand van het vrouwelijk geslacht. Dan was het voorzichtig en toch snel genoeg de slang over de weg naar ons toe trekken. Soms waren we wel teleurgesteld als men ons door had of als de slang kapot ging maar prutsten dan zolang tot we de verwachte gil letjes hoorden en èn-èh, oelar! en zo doende de avond met succes was doorgebracht of- totdat we binnenge roepen werden voor bed. Wat een tijd! Van, Tanzania Er is toch heus wel meer over ge schreven in Tong Tong, en ook in de Piekerans van een Straatslijper is er over gerept. In mijn jongenstijd was het bij tijden zelfs zó populair dat je er nooit in trapte, ook al omdat we zó vaak echte slangen gezien hadden, dat we direct het verschil zagen tussen een echte en een nagemaakte slang. Maar eens probeerden buurtjongens wat anders. Ze namen een kort stuk (ong. 30 cm) van zo'n opgerolde, elips- vormige stroomat die vaak als voeten- veger gebruikt werd. Ook dus in half donker aan een zwarte draad over de straat getrokken. Het leek precies op een reuzenrups en ik schrok me werkelijk een dubbel bolhoedje. Maar tóch ook wel omdat we als echte buitenjongens gewend waren elk gevaar goed te observeren en nooit aan de haal te gaan, was het "gevaar" in een seconde alweer ontmaskerd. Overigens ben ik er vaak nog verbaasd over hoe we als kind die vele soorten bangmakerijen (het was gewoon een "kindersport!") door kwamen zonder een trauma op te lo pen, waar men in de moderne tijd zo vlot over praat. Ook het zwakke geslacht was vroe ger koelbloediger en braniër dan te genwoordig, en menige jonge bangma- ker is op een "counter-attack" getrac- teerd geweest, die hij niet licht ver geten zal. BELASTINGVRIJE KAPITAALSVORMING MET VERZEKERING reeds mogelijk v.a. 25,— p. maand. Vraagt geheel vrijblijvend bezoek, djangan maloe! Tevens zijn wij gespecialiseerd in Levens- en Beleggingsverzekeringen, Lijfrenten, Studie- en Kinderverzekeringen. Beleggingen (Mutual Funds). Wij ver tegenwoordigen de meest vooraanstaande Nederl. en Buitenl. Maatschappijen. Ook zoeken wij medewerkers (bijv. Gepensionneerden), die van ons hulp en een grondige opleiding ontvangen. Alg. Assurantiebedrijf SELECTA, Gr. Hertoginnelaan 136, Den Haag, Tel. 63 14 82 13

Tong Tong | 1969 | | pagina 13