„Taptoe voor Arthur" Een man die hielp i restaurant t wijnands Wh cedi Echt helemaal „Loepa"? Hij heette Batten, A. E. Batten, en hij was officier bij het KNIL. Ik noem hem hier Arthur omdat du Perron hem zo noemde, o.m. in "Dubbelportret van Arthur Hille", een opstel dat verscheen in "Bij het scheiden van de markt", een bloemlezing uit de Indische letter kunde. Als Arthur Hille zal Batten zijn eigen naam en carrière zeker overle ven, en misschien zullen er mensen zijn die er rouwig om zullen zijn. Want ook Du Perron zegt ruiterlijk dat men sen die de verhalen over Arthur Hille lezen, hem "uiterst antipathiek" zou den vinden. Nergens immers in onze litteratuur komt een figuur zó rauw en hard uit de verf als hier...en alleen al het feit dat Du Perron hem tot zijn vrienden rekende in jonge en oudere dagen, en Arthur's natuur de moeite waard vond om erover te schrijven, moet een waarschuwingslichtje bij ons doen op gaan vóór we al te lichtvaardig oor delen en veroordelen. Het is de moeite waard bedoeld dubbelportret nog eens te herlezen. Het is de aanschaf van het bundeltje er zeker voor waard. Want Arthur Hille, d.w.z. kapitein Batten, is een zeldzame "Laatste Mohikaan" van de toch al Zeldzame Mohikanen die Indië aan het begin dezer eeuw kende: zij die weigerden toe te geven aan een "slap en week en gemakkelijk" leven tje, en verkozen hard en sterk te zijn, sober in behoeften, stoicijns in pijn absolute tegenhangers van het lekkere veilige verzorgde leven dat ieder mo dern mens zichzelf toewenst. Wij Indischgasten hebben in ons le ven allemaal wel een paar van die "kwanten" gekend. Behalve Batten kende ik Olivier. En ik heb een "type" beschreven in "Areola" in mijn bun del "Tjies" in de figuur van de ouwe Da Cunha. vervolg van: "Bij de Voorplaat" Het is alsof hun hele leven en arbeid en toewijding en behoeding alleen maar voorspel waren voor deze maal tijd. Alsof dit alleen van werkelijke waarde is: de jonge zich voedende mens voor een nieuwe tijd en een nieuwe generatie. Al ons leven is zo geweest alle mensengeneraties door: een voortdurende dienstbaarheid aan de volgende gardp. En die nieuwe gar de neemt dit alles zó vanzelfsprekend, zo simpel en argeloos dat op dit mo ment alle beschaving, alle krampach tig en uitputtend streven van hele vol ken, ook werkelijk waardeloos is. Het is werkelijk een plaatje dat wij na één beschouwing al weg kunnen leggen om er dan uren over te mij meren. En ons kalmer en sterker en wijzer voelen. Dankjewel, Mirban! Batten had een merkwaardige eigen schap die al zulke "mohikanen" ken merkt: hij kon de graadmeter van zijn behoeften lager zetten zonder ook maar een kik te geven, laat staan te klagen. Hij was het type die je een matras kon afnemen en hij sliep on verstoorbaar op planken! Zijn kapi teinsrang was zijn "baton de maré- chal". Ook het betrekkelijk kleine pen sioentje accepteerde hij zonder meer comfort te ambiëren met een exrta baan. Dat betekende: geen Nice, Mal- lorca of Alicante meer. Het liet hem koud. Toen ik hem enkele jaren ge leden in Paramaribo opzocht, vond ik hem op het achtererf van zijn helemaal Indisch gehouden woning, bezig met pistoolschieten. Denk niet aan het pi stoolschieten van kwajongens in een Hollands burgersbuurtje. Denk aan de deugden van de oude Perzische adel: waarheid spreken, paardrijden, boog schieten: een vaste hand en een nim mer knipperend oog waren hem liever dan het uren zitten in TV fauteuils. Wie nu denkt dat Batten een ver velende ruziemakende bully was, is er volslagen glad naast. Wat du Perron vroeger al trof was Batten's goedaar digheid, de typische goedaardigheid van de wérkelijk sterken (ook "ge vaarlijke" mensen als Joe Louis en Cassius Clay zijn goedaardig, terwijl vredesapostelen vaak valse, haatdra gende mensjes zijn!). Batten bekeek de vele verschijnse len van verweking en degeneratie van de moderne tijd goedmoedig. Hij had er zo lang tegen gevochten als hij kon; hij had vaak genoeg gewaarschuwd. Het was genoeg. Ga je gang met je lekkere leventje, sufferds; ik trek me verder wel terug. Hij zag zijn naderende dood even kalm onder de ogen als hij alle ge varen, bedreigingen en tekorten in het leven kalm onder de ogen gezien had. Trof alle schikkingen die gedaan moes ten worden, rustig en beheerst. Hij ging uit het leven als een soldaat: met een saluut en een correct rechtsom keert. Saluut, Batten, Saluut! T.R. Op 26 sept. stierf plotseling te Rot terdam, slechts bijna 551/2 jaar oud, Jacob (Jaap) Alberdinus van der Beek, wegens ziekte reeds enkele jaren met vervroegd pensioen, in Holland ook werkzaam geweest als logopaedist en bij het onderwijs aan slechthorenden en zwakzinnigen. Deze Groninger was gedurende een tiental jaren in Ban doeng als leraar en directeur van het Doofstommen-Instituut - met Internaat (hierin bijgestaan door zijn vrouw Neel v.d, Beek-Jansma), directeur ook der Kweekschool voor B.L.O. en de Spraakkliniek, de leider van die "Per- himpunan untuk Pengadjaran kepada anak-anak bisu dan tuli di Indonesia, berdiam di Bandung", de grootste van Indonesië. Soekarno, destijds president en zijn toenmalige echtgenote getuigden o.a. door bezoeken aan die inrichtingen van hun ruime belangstelling voor dit heil zame werk, waardoor zovele jongeren en ook ouderen, van diverse afkomst en ras, uit alle delen van de Archipel, zijn voortgeholpen. Ook Van der Beek moest helaas in 1957 zijn werk over dragen en repatriëren. Menigeen zal zich zijner dankbaar herinneren als één der talloze Nederlanders en In do's, die iets goeds, groots, blijvends hebben verricht voor het hun na aan het hart liggende volk van Indonesië. Ere zij zijn nagedachtenis! J.v.D. I HOLLANDSE en INDISCHE KEUKEN I Hoogstr. 12 - Den Haag - Tel. 600712 Dir. M. WIJNANDS v/h Grand Hotel, Makassar Schrijft U dan alsnog in voor de IEV Herdenking op 1 november a.s. in het Congresgebouw in Den Haag. Om één uur present zijn, lo! Ook U bent welkom. Vergeet dat niet! Eventueel tot de laatste minuut! Voor de jongeren nog deze aanmoediging; naast de band van de "Hearts of Soul" die van 8 tot 12 danslustigen animeren zal, zullen van 6 tot 12 de "Novelties" van Coy Pereira voor dansmuziek zor gen en ook voor echte goede krontjong. Het kan een onvergetelijke avond worden! Inschrijving bij Comité Herdenking IEV, Monsterse straat 32, Den Haag. Giro 391919. T.R. 3

Tong Tong | 1969 | | pagina 3