Tweede Birma-reume NON PLADUK Wie heeft iets extraas te bieden? Na het succes van de eerste in 1967 gehouden Birma-reunie in het Scheve- ningse Kurhaus heeft het Comité Bir- malijn besloten op zaterdag 30 mei 1970 voor de tweede maal een reünie te organiseren. Deze zal plaats hebben in het Congres- en Vergaderingscen trum van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht. De reünie vangt aan te 11.00 v.m. en wordt te 15.00 n.m. gesloten. Het ligt in de bedoeling ook in de toekomst jaarlijks een reünie te houden en wel op de tweede zaterdag na Pinksteren. Doordat de zaal in het Jaarbeursge bouw een grotere capaciteit heeft dan die in het Kurhaus bestaat er een rui me gelegenheid om elkaar te ontmoe ten. Het comité verzoekt degenen, die aan de reünie in 1967 hebben deel genomen, hieraan bekendheid te ge ven aan belangstellenden, die de eer ste reünie niet hebben bijgewoond. Ten einde de ontmoeting vlot te doen verlopen, zijn er in de zaal borden aangebracht met de namen van de di verse kampen en ontvangt iedere deel nemer een naamkaart in plastic huls. De Nederlandse Spoorwegen stellen reductiebonnen ter beschikking voor het vervoer naar Utrecht. Reiskosten en consumpties zijn voor rekening van de deelnemers. Voor belangstellenden organiseert de Nederlandse Luchtvaartmaatschappij Transavia N.V. in de maanden maart, april en mei 1970 "Drie Pagodenrei- zen" naar Thailand-Birma-Indonesië. De tarieven bedragen voor een 11- daagse reis f 1655,en voor een 18- daagse reis f 1795,per persoon. De reizen vinden alleen doorgang bij vol doende deelname. Voor volledige inlichtingen over de re- unie en de "Drie Pagodenreizen" ge lieve men zich te wenden tot: Comité Birmalijn, Westzijde 26, Zaandam, postbus 33. Tot zover de eenvoudige "techni sche" gegevens over deze tweede Birma-Reunie. Wederom zijn wij onder de indruk gekomen van de prachtige efficiency waarmee ook deze reünie door Henk Engel is georganiseerd. Het is jammer dat eigenlijk maar zelden tot de grote massa's doordringt hoe geniaal veel organisatorisch werk in mekaar zit en hoe enorm veel arbeid ervoor verzet moet worden. Over het algemeen (dus in alle initiatieven en ondernemingen) zijn er op elke vijf duizend mensen 2500 die klagen dat er nooit wat gebeurt, 2500 die al bij voorbaat en daarna voortdurend kan keren dat er iets verkeerd gebeurt, en maar één die werkelijk aanpakt en construeert. Dat weten wij allemaal. Wat wij alle maal óók weten is dat deze enkeling zelden of nooit de achting en vriend schap krijgt die hij voor zijn inspan ning verdient. Inderdaad vragen ze daar nooit om. Dat is ook al weer zo'n typische waarheid! Maar ik wou wel dat in deze hele moderne wereld de mens uit zichzelf wat meer inzicht had en dankbaarder was voor wat door deze enkelingen wordt gedaan. Want een Birma Reünie is NIET een "Samsam Besar" om te wenen over wat geleden is of om stoere verhalen te vertellen uit een harde tijd, maar om het feit ter herdenken dat wij el kaar als beproefd en gelouterd mens hebben leren kennen, en om met de schrijnende les vers in het geheugen, als beter mens de toekomst in te gaan. Niet om "nog es lekker na te haten" of zo... De Reünie beoogt ons als waakza mer, gewetensvoller en "sterker mens de wereld in te zenden om deze we reld gezonder te maken voor onze kinderen en kleinkinderen. Uit zo'n re- unie horen broeders elkaar weer te vinden en nieuwe initiatieven te ont wikkelen. En als ooit uit een Birma Reünie het nieuwe kiempje mocht ont waken voor een nieuw, breed en op bouwend werk, dan heeft Henk Engel zijn doel bereikt. Want dan pas heeft leed enige zin als er een nieuw geluk uit voortgesproten is. Aan het werk van Henk Engel en alle Dodenspoorwegbouwers voegt Tong Tong de wens toe: Herinner Bezin Bouw een spoorweq van het LEVEN. Komt allemaal "Birma-roaders"! Het lot heeft je uitverkoren om te blijven leven, wel, leef en getuig! De Alkmaarse Pasar-Malam De resultaten hebben onze (ook in Tong Tong uitgesproken) verwachtin gen niet teleurgesteld: de Pasar Ma- lam in Alkmaar is wederom een suc ces geworden. Ruim 10.000 bezoekers zijn er op bezoek geweest (dus 100% meer dan vorig jaar!) en hoewel de geoccupeerde ruimte bijna tweemaal zo groot was, is de standhuur royaal geweest en was de Alkmaarse Pasar Malam in alle opzichten "goed vol". Nu maar met goede moed een vol gend jaar in. En als men maar waak zaam blijft en zich steeds blijft ver nieuwen en verbeteren, zal deze Alk maarse Pasar Malam blijven klimmen. Selamat djalan! Wat betreft Uw nr. 5 van 15 sept. j.l. inzake het geschrevene over Kolo nel Toosey op pag. 15 gaarne het vol gende: Het bombardement op Non Pladuk I geschiedde in de nacht van 7 op 8 sept. 1944 om half 3 Jap. tijd, dus niet op 3 sept. Op het ereveld van Kanburi bevindt zich in Vak 3 een massagraf van 6 rijen a 16 graven (dus 96 graven). Er waren ca. 10 vermisten. (Een van deze "vermisten" sprong in die bewuste nacht over de kamp-pagger en leeft nu nog als vrij man tussen de Siame zen). P. J. van der Horst De datum van 3 sept. is volgens mij niet juist. Dit moet 6 sept. zijn; dan is namelijk mijn slapie jarig en op die avond gebeurde het. De eerste raid. Zo iets vergeet je nooit. K. Mol We weten het nu nog steeds niet precies. Maar dat weten we ook uit andere getuigenverklaringen: over één ding zijn allen het eens: Kolonel Too sey was een kerel uit één stuk. Red. NIET SCHRIKKEN, JA. ...als voor het nieuwe jaar de abon nementsprijzen wéér omhoog zullen moeten gaan. Er valt evenmin tegen te vechten als tegen de stijgende vlees- prijzen, textielprijzen, tabaksprijzen, enz. enz. U weet het wel, ja? ...aan de mede-lezer van Tong Tong voor ons Kerst en Nieuwjaarsnummer? Een herinnering, een anecdote, een re cept, een gedichtje, een pakkend plaat je, een markant schetsje uit een ver land (waar Indischgasten zitten)? Stuur het NU! Maak van ons laatste nummer van het jaar een ouwerwetse tjokvolle etenstafel vol verrassingen zoals vroe ger ook altijd in de achtergalerij stond, weet je nog. Ik doe vooral een beroep op onze abonnees van buiten. Net zoals vroeger waren de anec- doten en verhalen van de verste fami lie-leden altijd het wonderlijkst en het spannendst. Trakteer jullie adiks nu wéér! En tot ziens! Indische kaftans, handgebatikt f. 70.en f. 85.Bijpassende salwar (lange broek) leverbaar in wit of andere kleur 19,50 TOKO TONG TONG 4

Tong Tong | 1969 | | pagina 4