DE "IKAN OLING" OOK WEL "OELING" NINI TOWOH WORSTBOOM Radio Bolland 3-larteiyke *23rie Ik herinner mij dat mijn moeder mij eens vertelde, dat toen zij pas ge trouwd was met mijn vader (1885) zij in Meester Cornelis woonde dicht bij de Tji Liwoeng. Van de bedienden hoorde zij, dat onder de kamponghuizen boven of aan de rivier een "ikan Oling" huisde, die een magische macht had. Het "beest" deed niemand kwaad zolang het maar geregeld offerranden kreeg. Niemand had "het" ooit gezien, maar men be weerde dat het een zeer grote "mach tige paling" was, wel zo dik als een goeling en wel 12 m lang. Mijn Moeder, die als de dood voor dat mirakel was drong er bij mijn va der op aan om maar te verhuizen naar een meer gezelliger oord en dichter bij zijn werk in de benedenstad, waar hij een klein boek- en steendrukkerij- tje had overgenomen. Toen mijn vader een geschikte wo ning gevonden had werd er verhuisd, niet om der wille van die "dondersteen van Ollar Oiling" maar omdat het zo beter schikte. Vader had het n.l. zeer druk en hij stond vaak zelf aan de letterbak en steendruk tot laat in de avond. Vervoer was er dan moeilijk te bekomen en bleef hij op het werk slapen. Zijn zaken gingen perfect en 10 jaar later begon hij een tweede zaak te Solo alwaar hij spoedig in contact kwam met diverse personages van het Solose hof. Daar mij vader geen Ja vaans kende en alleen wat boerekool Maleis sprak werd Nederlands gespro ken, een taal die de meeste pryajis ook spraken. Op een dag vroeg mijn Vader aan een van hen ,of hij ooit gehoord had van een grote palingsoort n.l. de "Ollar Oling". "Als U de "ikan Oling" bedoelt, was het antwoord, "ja, men zegt dat die paling van grote afmeting "huist" in het Mandarmeer in de Residentie Ba- gelen!" "Neen',' zei mijn Vader, "in de Tji Liwoeng". "Ja", antwoordde de Ario, "mogelijk zijn dat de "pranakans", want", voegde hij er glimlachend aan toe, "zo'n mach tig met wonderkracht begiftigd wezen kan ook wel ongezien rondzwerven". "Maar", zei Vader weer, "wanneer zoiets onzichtbaar is, hoe kent men dan zijn gedaante, grootte, enz.?" Het antwoord luidde: "Dat weet ik ook niet. Er zijn zoveel dingen die wij niet kunnen zien, maar de aanwezig heid kunnen voelen!" Theo Rusche NINI TOWOH (TJOEWONG, TO- WONG,, DIWOET en SOENDRING) "Grootmoeder met de lege handen" is een meisjesspel, dat onder leiding van oude vrouwen meestal bij maanlichte nachten wordt gespeeld. De meeste Indonesische kinderspelen zijn rudi menten van religieuse plechtigheden. Zo zijn de handelingen, welke in de keuken worden verricht evenzovele ernstige plechtigheden, omdat het hier gaat om het "heilige" voedsel en daar om zijn ook de utensiliën in de keuken (dandang, kukusan, kendil irus, siwur enz.) heilige voorwerpen, die onder beheer staan van een beschermgeest. Het spel met een magische onder grond werd gespeeld met oude afge dankte keuken- en huishoudeijlke voor werpen, die daarvoor met oude lappen meestal de laatst gebruikte kleding stukken van een afgestorven oudje als poppen werden uitgedost en ge transformeerd. Over deze poppen werden tover spreuken en gebedsformules uitge sproken en zodra zij "dadi" (ge maakt) zijn, vaart de geest in deze voorwerpen en bewegen zij zich uit zichzelf en wijzen o.a. zoekgeraakte artikelen aan en geven bij ziekte de vereiste kruiden en specerijen voor medicijn aan; in het kort alle opge geven opdrachten worden door deze voorwerpen vervuld. In tegenwoordigheid van mannelijke personen mag dit spel niet gespeeld worden, omdat het anders zijn magi sche uitwerking mist. De laatste tijd komt het zeer weinig voor, dat dit spel lukt, omdat de spreuken en formules door overlevering verbasterd of wel totaal vergeten zijn. W. F. W. Schardijn Zie voor dit onderwerp ook bij de rubriek: "Voetstappen in een andere wereld", op pag. 18, het artikel over Nini Towoh). WORSTBOMEN (Pohon of kaju so- sis) Kigelia Runeta DC van de familie der Bignoniaceae is een uit Afrika in gevoerde boom met zijn aan lange stelen groeiende saucijsachtige vruch ten. Heeft de heer L.C.H. met zijn vraag deze boom bedoeld? W. F. W. Schardijn Wij danken de lezers voor hun reacties en hopen dat de enthousiaste start van de nieuwe rubriek "Wie?" zal leiden tot nieuwe vragen en antwoorden! Red. Kentang goreng dibalik, patates frites Roti kering di-angap, roti biskwiet Katanja rombeng, tetapi sunguh antiek Wie lacht niet wie de mens beziet? F. v. d. Kerchove Stationsweg 143 tel. 070 - 60.17.03 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 - 88.32.01 VOORBURG UITVERKOOP partijen. Singles f 0,85 o.a. westerns, soul, beat, Hollands etc. L.P.'s vanaf f 3,75 tot 11,90 o.a. Trio Hellenique, Salomon Burke, Joe Tex, Tan go's en import Country etc. Ver beneden de normale prijzen I I Daarnaast hebben wij alle soorten krontjong en gamelan-platen in de normale verkoop. Suara Sunda, Suara Minang, Suara Riouw en Javaanse hits. Verzendingen uitsluitend REMBOURS Haast U naar TOKO MOERA Adoe, mijnheer Tjalie, ik ben ge schrokken van Uw bericht in de laat ste Tong Tong over die lichte attaque! Weest U vooral voorzichtig,U en mevr. Ducelle zijn de kern van ons blad. Vooral rust houden en kalm aan. Laat maar als Tong Tong er onder lijdt, je kunt geen ijzer met handen breken. Gezondheid in de eerste plaats! Hebt U geen krossi males op kantoor, en af en toe een half uur rusten, niets doen. Zou graag helpen, maar heb 2 maal een zware hartinfarct gehad, in 1965 en eind 1968, zodanig dat ik 40% kans had het te halen. Dank zij de uiterste deskundigheid van de Hartspecialist ben ik er door gekomen. Ben steeds een harde werker geweest, 45 jaar lang, maar nu tot niet veel meer in staat. Past U op voor winterstormen, liever thuis werken, of bij naar buiten gaan een doek voor neus en mond houden. Koude wind in de longen doen veel kwaad. Wij allen, old-timers voor al, hebben U beiden dringend nodig. Ik lees het blad vanaf de oprichting van A tot Z door en geniet er steeds van. Zoals U beiden schrijft en denkt en Uw gedachten en opvattingen, elk op Uw eigen terrein, onder woorden brengt, heeft mijn volle bewondering. (Djempol estimewal). Heb zelf nog steeds wat heimwee, een oude boom overplanten, die ge dijt nooit goed. In Indië geboren en op m'n 53ste jaar voor 't eerst naar het stiefmoederland, 'ndah pantes. Ik weet, dat U beiden ook nog steeds in wendig dit voelt, ik lees het tussen de regels door. En toch vind ik telkens weer troost in Uw schrijven. Ik ben altijd blij, als ik (soms met een smoes) even op kantoor ben geweest en U bei den heb ontmoet; de rest van die dag ben ik verder echt seneng! Djangan marah, ja, ik doe het bijna nooit, om U niet te storen. Ik wil U niet verder vervelen, maar alle sterkte en beterschap toegewenst. K.M.G. (Wij ontvingen veel brieven in deze geest en vonden het aardig om er een te plaatsen Red.). 13

Tong Tong | 1970 | | pagina 13