TANGAN DINGIN <~Pkilodendron CIDidoeri Met buiten temperaturen rond nul, doet het weldadig aan te lezen dat er in vele Hollandse huisjes tropenplanten staan die het "doen". Dat wil dus zeg gen dat daar het klimaat heerst waarin ook ons tropische bloed het beste stroomt. De juiste warmte- en vochtig heidsgraad houden de plantjes in le ven, maar er komt toch nog zoiets bij van "tangan dingin", (tangan panas zou je hier moeten zeggen), het aanvoelen wat zo'n uitheems plantje nodig heeft. Waarom doet de croton het bij die wel en bij de andere niet? Waarom krijgt de vingerplant bij die wel vingers en loopt de mijne het hele jaar door "met wanten aan"?, terwijl de omstandighe den vrijwel gelijk zijn? In ieder geval: elk mens dat van planten en dieren houdt heeft zo zijn/ haar eigen aanpak. In de vele prach tige plantenboeken staan heel duidelijk alle verzorgingsaanwijzingen, maar ik miste tot nog toe speciale tips, vooral bij de tropische planten. Wat denkt U ervan als we onder de rubriek "Tangan dingin" onze ervarin gen en wijsheden uitwisselen? Mis schien kan iets heel gewoons dat U bij een bepaalde plant gewend bent te doen, voor een ander volkomen nieuw zijn en redding brengen in een hope loos geval. Zo weet ik van een familie die een prachtige plant (Bromelia-soort) heeft heel huiselijk "Braziliaanse plant" genoemd. Hoe ze die plant zo schitterend en geregeld bloeiend houden? Hij krijgt geen mest, alleen af en toe een flinke plens theewater. Waarom? Tida tahoe, maar het schijnt goed te zijn, kijk maar! Als de oleander-knoppen niet open willen en voortijdig afvallen, besproei de plant dan met warm water. Sproe ien doe ik trouwens altijd met water (dat toch wel heel lauw op de plant neerdaalt), alleen in de zomer wel koud water. Verder heb ik het gevoel dat een tropische plant lekkerder staat op een paar stukjes dakpan of bak steen, dan meteen plat op het lek- schoteltje.. Je kunt dan ook meteen flink wat warm water gieten op de stenen, verdampt tegen de koude pot aan en zorgt zo voor een warme bodem. Ik heb me altijd afgevraagd wat ze in plantenboeken bedoelen met zo'n "warme bodem". Weet U het? Er zijn plantensproeiers in de han del die de atmosfeer in Uw planten- hoekje vochtig houden. Maar die sproeiers zijn niet al te sterk geloof ik, hoor zoveel klachten over kort sluiting, slechte isolatie. Wie kan me een goed merk aanbevelen en wat kun je er bovendien nog aan doen om zo'n sproeier voor een redelijke tijd goed te doen functioneren? We hebben in Indië dicht met en in de natuur geleefd en volgens het oude en enige natuurpatroon "zo moet het en niet anders", voel ik het bezit van planten als een houvast. Als je om je heen de misvormingen, de verkrampt- heid en de leugens ziet van het mo derne cultuurpatroon, wat is het dan een verademing te kijken naar zo'n doodgewone plant die is zoals ze is, en niet anders. A rose, is a rose, is a rose, zoals Gertrud Steiner het zei. Een Wonder van Volmaaktheid, waar de mens met zijn misdadige vingers en hersens niet aan heeft kunnen tornen. We kunnen met onze tangan-dingin rubriek veel nuttigs en plezierigs door geven en ontvangen. Niet alleen goede raad, maar misschien ook zaden, stek jes? U kunt via deze rubriek al uw vragen en aanbiedingen kwijt. Wilt U persoonlijk antwoord ontvangen dan vermeldt U naam en adres erbij. Kan de vraag via Tong Tong beantwoord worden, dan graag, want dan hebben anderen er ook wat aan. Ik hoop dat het een vruchtbare rubriek wordt! Lilian Ducelle Ik heb in een grote pot een pit ge plant van de paree en heb nu een grote klimplant met 7 vruchten waar van vandaag juist een opengesprongen is. Ik heb ook uit een pit een lantana kunnen kweken, ook djeroek bali uit Paramaribo. Verder een bloeiende klimmende nonna makan sirih en can- na's uit Italië. Grote potten kembang sepatoe waarvan de bloemen van kleur veranderen bij centrale verwarming. Rode worden rood-geel in banen en soms apart rood en geel aan een plant of dubbele en enkele tegelijk. Nu in de winter bloeien ze prachtig en zitten vol knoppen! Mevr. D. Thorig-v. Wijk, Roden Deze Philodendron van Mevr. Mars man, Ossendrecht, subliem gevormde bladeren en reikend tot aan de zolder (en dan nog verder!) is een voorbeeld van hoe een tropische plant zich ook hier honderd procent senang kan voe len. Er zijn philo's met en zonder ga ten, meer dan 200 variëteiten, oor spronkelijk afkomstig uit de bossen in "Zuid-Amerika. Ik herinner me dat we er een hadden in onze asemboom in Djakarta (het is een plant die zich voornamelijk in bomen vastzet), zeker wel een meter of 8 tegen de stam op klimmend, en het einde nog niet in zicht! Las ergens dat bij oerwoudplan- ten als deze de bladinkepingen door Moeder natuur zijn voorbestemd om licht en zon door te laten voor de on- dergroeiende vegetatie. Wij hebben in onze tuin al een jaar jaar lang een plant (veel exemplaren) die ik als "widoeri" ken van Java, Oost Java vooral. Wij vonden hem ook in de buurt van Priok en plantten hem over in onze tuin. Toen onze oudste zoon, toen in Batavia 5 jaar oud, onze wi doeri hier zag, welde in hem de her innering op: "Deze plant stond bij ons in Batavia, op zij van het huis". Ik heb wel gehoord dat de zijde plant in O-Java werd aangeplant om zijn zijdeachtig vruchtpluis (beter is: zaadpluis). Wij zijn aan onze widoeri hier ge komen door een stuk wortelstok te be machtigen van de zijdeplanten die ston den in de tuin van de Indische mensen in de buurt. Die waren niet zo gewillig om een stukje te geven, maar de plant groeit als onkruid en de wortelstokken liepen de straat op. Een verschil met de Indische widoeri is, dat hij hier zel den vrucht zet. Alleen deze ongewoon 14

Tong Tong | 1970 | | pagina 14