„SAJOER KAMPOENG" Af en toe zullen wij in Tong Tong een portie brieffragmenten opnemen "zonder aanzien des onderwerpt"al leen om U een idee te geven van wat er alzo aan post binnenkomt bï] Tong Tong. Dus: wat er vaak bï] onze lezers omgaat, zowel in het dagelijkse leven als in hun gedachten. Eerst piekerden we nog over een "met zorg samengestelde brede varia tie", maar later besloten we geen en kele maatstaf aan te leggen en er een "sajoer kampoeng" van te maken, waar dus van alles in gaat wat bij de hand ligt. Wie deze rubriek leest, maakt ge woon kennis met zijn mede-abonnees T.R. In m'n rimboe-tijd bij de Bataafse Pe troleum Maatschappij op Sumatra het ik Meranti-bomen gezien, waarvan dc stammen met vier man niet te omvatten waren. Maar aan de afhangende lianen heb ik ook wel eens heel kleine orchi deeën opgemerkt: het hele grote naas het nietig kleine, net als de rotspar tijen en de kleine meertjes in Zwitser land en dan kunnen we (als we willen!) verstaan: "Al ben ik een nietig schep sel: Hij houdt mij in het oog!" Harry "Ons blad is één grote getuigenis van levende liefde en genegenheid en achting tussen mensen van geheel ver schillende rassen en gewoonten. Dit nu is in deze tijd en in deze wereld van onschatbare waarde, een unicum. Mijn vader, een rasechte Totok, werd ge boren bij Franeker. Zijn enige wens was om begraven te worden in Indië. Mijn moeder is geboren te Japara. Zij leerden elkaar kennen in Patjitan. In welke groep anders dan in onze groep heeft zo'n daadwerkelijke volkeren ver broedering plaatsgehad? Ons blad is niet alleen het enige Indische blad ter wereld, het is ook het enige blad dat de liefde en ver broedering zo onverbloemd belijdt. Het is daarom ook het progressiefste blad ter wereld!" C. Noordenbos Bij de eerste blik op de foto op de voorpagina (TT 15 aug.) ging er een schok van herkenning door mij heen... Als je nog verder was gaan speuren naar dat o, zo wonderschone plekje op aarde, de zelfaangelegde binnen weg ingeslagen bij de gardoe, van des- sa Ngantang komende, links van de weg, dan had je daar aan de voet van de Watoe Koeroeng, die vanaf de grote weg lijkt op een omgekeerde koeroengan ajam of koeroengan boe- roeng, of hoe je zo'n stuk vlechtwerk uit die heerlijke tijd in Indië noemen wilt. Het was toen in die vreselijk moei lijke tijd, de malaise jaren, kort vóór de Japanse bezetting, dat mijn beide ouders en ik daar voor een poosje kwamen logeren bij mijn oom, tante en neef! (mijn man nul). Nu, wat de gevolgen waren van die logeerpartij kan een ieder echt Indischgast wel raden! Wat een vooruitziende blik van de zijde van mijn beide (later schoon ouders), om hun huis, dat voorheen jachthut van de familie geweest was, om te toveren in een oerdegelijke "for tificatie"! A. v. d. Rest Mijn djait b.v. huilde tranen met tui ten toen ik wegging, en ik had een langganan bibih tènong met allerlei heerlijke koekjes, ze kwam elke dag, tegen de tijd dat de kinderen uitge hongerd uit school kwamen. Toen die bibih koewèh hoorde dat ik weg zou gaan zei ze: "Adoeh njah moeda, bibih di tinggal, kan mati!"... Jos. Mijn broer uit Holland zond mij een bundeltje "Tong Tong" die mijn man en ik met zeer veel genoegen hebben gelezen. Ik las iets over de bruine bus, voor bruine mensen. Hoewel ik regelmatig stort bij "Care" en er altijd bij zet: Voor Indonesia, hoop ik toch, dat U deze cheque van 10,voor de brui ne bus wilt aanvaarden. U begrijpt, een Ned. pensioen AOW uitbetaald in dollars! maar wij hebben zoveel zege ning, en zijn er dankbaar voor. Mag ik U daarom deze cheque aanbieden. Moge de Here het Werk van "de brui ne bus" rijkelijk zegenen. M. Schnitzler-v. Zijderveld, Ontario Ik vind Tong Tong een goed blad en ben blij dat ik onze Directrice van ons bejaarden Tehuis ook tot abonné kan maken, waar ze nooit in Indië is geweest. Hopende dat nog velen aan het blad zullen meewerken. mej. E. C. van Vreeswijk In "Tong Tong" no. 4 van 30 augus tus j.l. ontdekte ik mijn verhaaltje, ge titeld "De Brug". Zond onmiddellijk een extra-exemplaar aan "de baas", die er in voorkomt en nu al lang AOW- er h.t.l. Kreeg. p.o. een briefkaart, met veel dank (2x), enz. en een P.S.: "Nam een abonn. op TT.; blijkt een heel aar dig blad te zijn geworden". Ik wilde dit even vertellen om twee redenen: 1)een ingewikkelder manier om een abonné te winnen, ben ik nog niet tegengekomen! 2) je bij al je moeilijkheden deze waardering van een totok voor ons aller blad en vooral jouw schepping niet te onthouden. Dus: Poekoel teroes, boeng! P. Stolk Zo zijn wij in september driemaal een weekend "boven" geweest, en daar, Tjalie, daar zou ik je kunnen la ten voelen, waarom ik veel liever hier blijf, dan naar Holland te komen. In zijn ruwe eenvoud is de jachthut, die het meest afgelegen ligt, en dus gemeden wordt door de Tunesiërs, en dus door ons geprefereerd wordt, vol komen geriefelijk. Er is een haard (want de winters zijn er koud), en brit sen met matrassen; er staat een kook plaat met een gascylinder, kookgerei, stallampen; er is een gecapteerde bron... Wat wil je nog meer! De vaste regelmaat is: bij aankomst het kamp klaarmaken, en al om 4 5 uur 's middags op de uitgekozen plaats (in overleg met Mohammed) posteren. En maar loeren op alles wat beweegt, en de camera met de 300 mm telelens klaarhouden. In het stikdonker om 8 a 9 uur terug in de hut, eten en nog wat kletsen bij een glas wijn, slapen. Om 4 uur 's morgens weer er uit, posteren en observeren tot 6 7 uur; inspectie van de sluippaden, waar alle takjes en overhangende struiken weggewerkt moeten zijn, om geruis te vermijden; inspectie van het hooi in de voederruiven en van de wildakkers en bronnen, en overal letten op sporen. 'r. E. J. v. Alphen de Veer Tunesië Hallo Bung, apa chabar? Semoga sehat, waalfiat. Amin! Hier thuis op het ogenblik naar wens. Maar 'n tijdje te rug tjilaka tigabelas, m'n vrouw blaas ontsteking, m'n kleine masuk angin in het oog en ikke sendiri buikgriep. Mas- sa-allah wat een rare ziekten je hier niet op kunt lopen door een beetje maar onvoorzichtig te zijn kalau ha- wanja dingin. Gua sekarang djadi ge meente ambtenaar (werk bij de stads reiniging als tukang montir mobil) met Welvaartsvast pensioen, katanja! Waar dat op mag slaan mag joost weten. Aku masih botja angon op de sf. Tjepiring in het Kendalse. Tussen haak jes aku ini kelahiran in een kleine gubug nabij Sf. Tjepiring, waar m'n vader als 3e machinist de stoomloc's bestuurde en onderhield. Ik ben later als schoolgaande jongen nog naar m'n geboorteplaats terugge keerd, maar wat er van m'n geboorte huis overbleef waren alleen de pisang bomen in volle bloei en de sf. Tjepi ring in het midden van de massa giling maal campagne). Ik heb er wel even stil gestaan op dat plekje grond dat voor mij zo kramat en dierbaar was, 16

Tong Tong | 1970 | | pagina 16