AAN DE BALK ADRES GIKI Het adres voor het ver zenden van boeken, tijd schriften, kleren etc. voor de G.I.K.I. luidt Dr. M. Soetjahjo, Wakil Ketua Jajasan GIKI FOUNDATION Djalan Diponegoro 67 Soerabaia Indonesia. DE O BAT Het zijn vaak de simpele en naam loze daden die in dit leven zorgen voor onverwachte fleur en opgewektheid. Bij Tong Tong komt er geregeld iets in een envelop van naamloze vrienden, van 2,50 af tot f 25,— toe. Geen naam of aders van de afzender. Soms in een gefrankeerde brief zodat we weten dat de gift van buiten Den Haag komt. Het woord "gift" klinkt eigenlijk misplaatst hier. Het heeft in wezen namelijk niets te maken met een "gel delijke bijdrage" en het heeft evenmin iets te maken met "ik geef U iets". Het zijn eigenlijk een soort "levens tekenen" net als een ster in de nacht, die zo maar uit zichzelf licht afgeeft in de donkerte, maar daardoor een een zame dwaler in de nacht een brokje troost en moed en soms zelfs oriën tering geeft. Soms zijn ze "in het wilde weg" persoonlijk en direct, b.v. "een ringgit voor Tjalie privé om fruit te kopen". In een eerste impuls vind je dat gewoon gek! Je denkt aan vruch tenbloemstukken die men bij zieken laat bezorgen, weetjewei van die vrachten van tien of twintig pop met een keurig visitekaartje en een beter- schapswens. Dan is zo'n ringgit zó kinderachtig "onder-de-maats"...dat je alleen maar aan je kindertijd kan den ken om zo'n daad thuis te brengen. Aan Si Nés die je passeerde op de fiets en je onverwachts een kedong- dong toegooide: "Eé, lus jé!" en al weer weg was. Of Prullie die je op school in de pauze zo maar een paar stukjes nangka toe stopte, zonder "perliep" of zo. Kortom, van die daden die je al vroeg leerden dat de wereld Goddank niet helemaal uitgerekend was en voor- wat-hoort-wat, en alles precies op z'n plaats en z'n tijd. Het is in sommige opzichten dus toch wel goed als de "kindertijd" terugkomt! Sommige van die giften schenen "door het Lot voorbeschikt" te zijn, zoals dat wel eens heet. Ik herinner me een gift omstreeks Pasen van f 25,van iemand die naamloos bleef en geschreven had: "Je weet vast wel iemand die je er deze dagen wel een plezier mee doen kunt". Ik legde de brief even opzij en ging verder met het doornemen van de post. Ook het BOS-orgaan was erbij en daarin het bericht van een Steurtje die het in Indonesië plotseling erg moeilijk ge kregen had. Wel, dat 25-je kon meteen door naar de BOS! Directe aansluiting voor het geluk! Er is bij Tong Tong (helaas) altijd wel een doel of doeltje voor een goede daad! Er is dus altijd wel een goede be stemming voor zoveel "afrondingen- naar-boven" van giro's en postwissels, waarbij elk bedrag tot elke cent nauw keurig is geregistreerd tot b.v. 43,11, waarna wonderlijk genoeg 50, wordt overgemaakt met als sluitvuur- werk een zorgeloos "rest hou maar!" Met soms tussen haakjes nadrukkelijk erachter: "Voor Tong Tong zélf lol Niet voor bus dit of dat!" Hoe fantastisch deze kleine mildhe den oplopen, wezen b.v. de cijfers uit van de Winst en Verlies-rekening van onze N.V. over het jaar 1968: Donaties 20.000 (afgerond). En tóch was daar reeds menige stuiver van af gegaan voor allerlei directe noden en bijdra gen! En eerlijk gezegd kunnen al die preciese cijfers en bestemmingen ons ook niet veel schelen. Het feit dat het gebeurt bij Tong Tong als vaste goede gewoonte, dat spreekt boekdelen. Dat ook leeft Tong Tong nog jaren na zijn dood voorbij in spontane hulpvaardig heden bij duizenden ex-Tong Tong-ers. En zal op zijn beurt ook andere men sen goed beinvloeden. Tong Tong is het reiskoffertje van Tjalie, in de haast volgegooid door Tjalie zelf, en dan keek Ma ook nog even of zeep, tandenborstel en zo er ook wel in waren. En dan als de blik sem naar de trein. En als je dan laat in de avond bij je bestemming aan kwam, Salatiga of Ngoedjang of Rang- kasbitoeng of zo, dan bleek Ma in m'n koffertje ook nog de sloffen gedaan te hebben die ik vergeten had, en een extra paar zakdoeken, en een envelop je met aspirientjes en een blikje tijger balsem. Ja, zelfs een blikje hopjes voor Tante en een paar kwatta repen voor de neven. Zodat Tante later enthou siast kon uitroepen: "Zo attent toch, die Tjalie, om altijd aan ons te den ken! Onthoud dat goed jullie allemaal!" (tot de neefjes, terwijl Tjalie zo hard bloosde als zijn bruine huid maar kon!). Zie je, dat is wat Engelsen nou noe men "concern" ALTIJD denken aan ANDEREN! Voorwaar, één van de hoogste vormen van cultuur, karakter en opvoeding die er bestaat! Dat leren wij bij Tong Tong en dóen wij bij Tong Tong. Anak-anak-koe, terima kasih banjak! T.R. ARM OF RIJK Hoe arm de mens, die zonder God De tocht volbrengt door 't leven Die rijk wat aards bezit betreft toch arm het zeil zal reven. Hij wordt, wanneer zijn sterfuur slaat, Een geest, die tastend verder gaat En blind door 't al zal zweven. Maar rijk is hij die door zijn geest Gesterkt de tijd doorleeft, Die arm wat aards bezit betreft. Toch rijk de zeilen reeft. Hij wordt, wanneer de stof vergaat, Een geest, die WELBEWUST bestaat, En lichtend verder zweeft. Voor arm en rijk, voor jong en oud, Voor ieder zal straks blijken Of hij bij de rijke armen hoort, Of bij de arme rijken We ontvingen een brief van een En gelsman. Hij probeerde zo maar in het wilde weg een brief aan ons. Zijn vrouw had last van spruw en hij her innerde zich van vroeger in Indië dat er een soort bast was tegen die spruw, maar hij was de naam vergeten. We konden hem schrijven dat hij zeker bast bedoelde van de bidara poetih en we stuurden hem wat toe. Het was meteen raak. Hij was zó dank baar. Vroeg ons wat het kostte. Niets. We hadden het zelf ook maar gekre gen. Ook dat verbaasde hem aanvan kelijk. Obat (en vooral goede obat) kostte immers altijd geld?! Maar hij begreep het direct: dit was die oude Indische gastvrijheid en hulpvaardig heid die voor hem onvergeetlijk ge bleven was. Zo'n lof voor een typisch Indische karaktertrek van Tong Tong stellen we altijd erg op prijs. Want weet U: wat de mensen vaak ook zeggen van ons Indisch-zijn, we zijn er toch erg trots op! Eigenlijk alleen maar een vraag uit nieuws gierigheid: wie van onze duizenden lezeressen zou de meisjes op dit plaatje herkennen en ze kunnen thuisbrengen in plaats en jaar?

Tong Tong | 1970 | | pagina 5