Over Natuur-schrijvers en -Fotografen in Z.O.-Azië (slot) Van de hr Delsman kenden we reeds zijn dierkunde-boeken voor de middel bare scholen in Indië en in 1951 verschijnt er van hem een boek, algemener in opzet "Dierenleven in Indonesië" met voordien zelden gepubliceerde foto s o.a. van de hr. Kooiman. Direct na de oorlog hervatte de Malayan Nature Society, opgericht in augustus 1940 zijn activiteiten en door het verschil in sociale en politieke con stellatie tussen Malaysia en Indonesia, kon deze Society regelmatig 4-maal per jaar haar "Journal" (in 't Engels) laten verschijnen, met een even geva- riëerde als boeiende inhoud als het vroegere "Tropische Natuur", maar reeds in 1940 zag ik, dat ze kundiger vogelfotografen hadden dan wij, want van de kwikzilvervlugge Waaierstaart- vliegenvanger, onze Burung kipas had den ze in jaargang 1940 van hun tijd schrift al goede foto's. De 50-er jaren zijn wat publikaties betreft, voor het Indo-Australisch ge bied vruchtbare jaren geworden. In 1950 verscheen er in Australië "Birds of Paradise and Bower Birds" van Tom Iredale met artistieke illustraties in kleur van Lilian Medland. Dit boek kunnen we gerust een standaard werk noemen. In 1956 verschenen van dit zelfde tweetal "Birds of New Guinea", twee prachtwerken op hetzelfde hoge niveau als het eerste. Nieuw Guinea blijft in de belangstel ling en in 1953 en 1955 verschijnen van Thomas Gilliard in The National Geo graphic Magazine bijzonder goed ge slaagde kleurenfoto's van zeldzame vogels van dit eiland. In 1955 geeft de Universiteit van Stockholm een expe ditie-verslag in het Engels uit van de door Nils Gyldenstolpe gemaakte tocht door de hooglanden van Nieuw Guinea in 1951. Dit weinig in Nederland be kende boekwerk geeft in een voor woord een fascinerend verslag van al les wat gebeurde rondom deze expe ditie, met bovendien een historisch overzicht van de ontwikkeling in de kennis van de avifauna van Nieuw Guinea na de 2-de wereldoorlog. Het hoofdbestanddeel vormt echter de voor vakbiologen onmisbare aanteke ningen van de avifauna van deze ge bieden. Daarenboven is dit boek ver lucht met unieke en schitterende foto's in zwart-wit van nog nimmer eerder gefotografeerde vogels. De fotograaf, de Singapore millionair Loke Wan Tho, lid en één der voormannen van de hier boven genoemde Malayan Nature So ciety, ontpopt zich hier, als één van 's werelds beste vogelfotografen. Van Coomans de Ruyter verscheen in 1953 een aardig boekwerkje getiteld "De wonderen der tropische nauur" met biotopische beschouwingen van planten en dieren, geïllustreerd met weinig originele foto's, d.w.z. ze zijn De Geel buik Buul-Buul (Maleise naam: Tje- loetjoek, in Batavia en omstreken ook wel koetilang djenggot genoemd). Foto uit: Loke Wan Tho: "A Company of Birds". allen reeds van vroegere publicaties bekend. Dan verschijnt er in 1956 onder au spiciën van de M.N.S. (Malayan Nature Society) van Madoc "An introduction to Malayan birds". Het boek geeft meer dan de titel doet vermoeden. De zwart-wit foto's zijn zeer goed, de te keningen van slecht tot minder goed en de tekst is voor elke natuurliefheb ber van groot nut: beperkt, maar toch heel goed bruikbaar en is de bekende ornitholoog prof. Voous niet van me ning "dat iedere vogelliefhebber geen vogeldeskundige hoeft te worden?" In dit jaar (1956) verscheen ook voor de scholen van Nieuw Guinea het boek "Dieren van Nieuw Guinea". Het was van de uitgeversfirma Wolters een hele durf om dit schoolboek uit te ge ven met een onzekere toekomst in het verschiet en het is zeker, dat de leer krachten in N.G. alle waardering heb ben voor de schrijvers, waarvan Dr. Brongersma wel de voornaamste is. Te betreuren is het echter, dat de illustra ties van zoogdieren en vogels, gete kend door een zekere Corrie v. d. Baan, zo jammerlijk zijn mislukt, dat sommige wel karikaturen lijken, dit in grote tegenstelling met de tekeningen van vissen, insekten en andere lagere dieren getekend door Kurpershoek, die ook van esthetisch oogpunt beschouwd er zeker mogen zijn. Van de reeds eerder genoemde vo gelfotograaf Loke Wan Tho verschijnt in 1957 "A compagny of birds" met Hierbij het tweede deel en slot) van het artikel, dat in het vorige nummer van lp januari) startten en een uitge breid overzicht geeft van de meest be kende boeken en studies over de tro pische natuur, zoals we ze min of meer uit eigen ervaring wel kennen zonder een idee te hebben van wat er in het algemeen alzo over gepubliceerd is. Deze studie werd niet samengesteld door een "prof", maar door een een voudige amateur zoals U en ik, maar met een grote liefde voor de natuur, die zich ook de moeite getroostte om uitvoerig aantekening te houden van wat er alzo op zijn terrein gepubli ceerd werd. We brengen J. Ch. Hetha- ria gaarne alle lof voor zijn ijver. Had den wij dit allemaal maar meer ge daan, ieder op zijn eigen terrein, dan zouden wij een grondiger kennis gehad hebben van het Land dat ons nog steeds zo dierbaar is...en dat after all alleen als een vage schim in onze herinnering en is... magnifieke foto's in zwart-wit van vo gels van India, Malaysia en Oost Nieuw Guinea (enkele van deze laatste ver schenen ook in het verslag van Gyl denstolpe). In 1942 uit Singapore vluchtend voor de Japanners, werd het schip, waarop de schrijver zich be vond in Straat Bangka gebombardeerd. De gewonden, waaronder ook hij, wer den in het C.B.Z. behandeld en net voor de inval op Java, wist hij nog naar India te komen. Hier werkte hij samen met de nestor der vogelkenners in India, Salim Ali. Hun expedities in de Himalaja en door woestijnachtige gebieden, behoefden niet kostbaar te zijn, daar ze als Aziaten leefden van wat het land opbracht en dus geen kostbare sliert van dragers mee na men. 1959: In de Prisma-pockets ver schijnt een jachtboek van de Fransman William Bazé over zijn jachtavonturen in het voormalige Frans Indo-China. In het genre jachtboeken moeten we hier bij nog noemen, het in 1938 versche nen boek van Hans de Wals "Jan en ik" en natuurlijk onze nieuwste aan winst "Langs tijgerpaden" van Lex Denninghof Stelling (1966) onze lezers welbekend. Alle drie boeken, zullen stuk voor stuk bij onze Nimrods, la tente herinneringen uit het onderbe wuste te voorschijn doen komen. 1960: Van de hand van Malcolm Mac Donald verscheen in 't formaat van de grote Bos-atlas "Birds in my Indian garden" met fraaie zwart-witte foto's van Christina Loke, de echtgenote van Loke Wan Tho (zie hierboven). Als hooggeplaatst "B.B.-ambtenaar" had Mac Donald niet alleen de unieke ge legenheid om de natuur te observeren, maar wist zich ook de medewerking te verschaffen van de beste natuur- fotografen en niet alleen in Azië, maar ook in Afrika en tropisch Amerika. Door deze ideale combinatie, zijn zijn boeken steeds de moeite waard.

Tong Tong | 1970 | | pagina 6