J HOTELS IN INDIË INDISCHE SIGARETTENMERKEN De oud-directeur van 't Raffles mu seum te Singapore schreef "Common Malayan Birds". Deze Mr. M. Tweedie is geen onbekende in de kringen van de Malayan Nature Society. De illu straties in zijn boek zijn van Fraser- Brunner en ze zijn in glanzende kleu ren uitgevoerd. Dit werkelijk prachtig boekje met opmerkelijk brilliante teke ningen is een goede gids zowel voor beginnelingen als gevorderden. Opnieuw verschijnt er een vogel boek van Mac Donald, "Birds in the Sun" en wel in 1962 met weer foto's van Christina Loke, maar nu in kleu ren. Hoewel de foto's in India zijn ge nomen, herkennen we gemakkelijk de ons van onze tropen bekende ijsvo gels, baardvogels, wielewalen, enz. Dit gave werk, mag wel beschouwd wor den, als het beste in zijn soort. Een gevoelig verlies werd de natuur- minnende wereld toegebracht door 'n vliegongeval op 20 juni 1964 in For mosa, waarbij het echtpaar Loke Wan Tho dodelijk verongelukte. Een groot verlies en dat niet alleen voor Z.O. Azië. In de 60-tiger jaren heeft de natuur fotografie een geweldige vlucht geno men en de kleurenfoto's over de tro- penfauna in verschillende week- en maandbladen zijn vaak van een ver bluffende kleurenpracht, de daarbij be horende teksten zijn meestal erg sim pel. In de laatste maanden van 1966 ver scheen "Dieren van verre eilanden" waarin de schrijver Roedelberger, de beste natuurfoto's van deze gebieden heeft bijeengebracht, vergezeld van een instructieve tekst met de "basis kennis" van de dierenwereld op de eilanden in de Indische Oceaan en de Pacific. Dit zeer goed verzorgde boek, zowel wat illustraties, als wat tekst betreft, zou ik onder de aandacht van alle leerkrachten willen brengen, om dat het hier in de "lage landen aan de zee" nog veel, zo niet alles ontbreekt De koetjita, behorend tot de familie der lijs ters, voorkomend in de Indonesische archipel en India. aan de meest elementaire kennis van deze tropische streken, zoals o.a. weer duidelijk blijkt in het januari-1967 num mer van het maandblad Fototribune, waar op het coverblad een panter was afgebeeld, maar deze voor een tijger werd versleten! In het afgelopen jaar (1969) en 1970 zijn en zullen een serie boeken ver schijnen over vogels in Azië, Australië en Nieuw Guinea met herdrukken in kleur van John Gould, die omstreeks een eeuw geleden leefde. Zijn teke ningen zijn heel mooi, jammer daarom dat deze "herdrukken", ondanks de minitieuze aanpak veel minder zijn. De begeleidende teksten van A. Rutgers geven slechts een beschrijving uit vroegere werken van de afgebeelde vogels. Over hun gewoonten enz. is nagenoeg niet geschreven. In dit historisch overzicht zijn bijna alle populaire werken besproken, al leen de monographiën zijn niet ge noemd, omdat ze meestal alleen voor vakbiologen van waarde zijn. Mocht dit artikel kunnen leiden tot meerdere belangstelling in en ver dieping van de kennis der tropische natuur, waar zovelen van ons hun jeugd hebben doorgebracht, dan zou het doel van dit schrijven bereikt zijn. J. Ch. Hetharia //iiujk De Heer V. Boldy te Perth denkt nog altijd met veel plezier aan de hotels in het oude Indië terug en noemt er hier onder verschillende op: Het Oranje Hotel (geopend in aug. 1911, eigenaar Hr. L. M. Sarkies), te Soerabaja; Hotel Sarkies op Embong Malang te Soerabaia; het Simpang Ho tel, Hotel Brunet de Rochebrune, Soe rabaia; Hotel Songoriti, Grand Hotel Tosari, Hotel Beresteijn (Madioen); Ho tel Toegoe en Grand Hotel Djocja te Djocja; Hotel Jansen (waar mijn vader in 1909 bij de geboorte van Prinses Juliana midden op het voorplein een waringinboompje plantte en ook ik als jongetje van zes jaar een schepje aarde in het kuiltje gooide) en Grand Hotel Semarang te Semarang; Hotel Ngamplang te Garoet, Villa Dolce; Ho tel Homann en het Preanger Hotel in Bandoeng, en niet te vergeten het ho tel in Lembang waar mijn vader be heerder was, Hotel Beau Sejour (ook wel bekend staande onder de naam "Baoe Sajoer"); Hotel Bellevue in Bui tenzorg (bij de Poentjak) en Hotel Des Indes in Batavia. Dit lijstje zal beslist nog wel voor aanvulling vatbaar zijn. Wie van de le zers weet zich de namen van andere hotels en bijzonderheden ervan te her inneren? In het artikel "Sprokkelhout" voor komende in no. 9, 15 nov. '69, las ik, dat de destijds alom bekende Mac Gillavry sigaret uit Soerabaja afkomstig zou zijn. Dit is een abuis. De Mac Gillavry sigarettenfabriek stond even buiten Oengaran op de weg naar Sala- tiga. Deze fabriek als ook die door schrijver van "Sprokkelhout" bedoeld echter niet gevestigd te Soerabaja maar te Malang (Davros sigaretten) werden tussen de jaren 1930/35 beide overgenomen door de British American Tobacco Company, welk wereld con cern te Semarang het hoofd-kantoor had voor het toenmalige Ned.-lndië. Mac Gillavry was vooral bekend door de vele cadeaux, welke tegen in levering van een stukje der bruine ver pakking konden worden verkregen. Machtig veel reclame werd bovendien voor deze sigaret gemaakt. Ik herinner mij o.m. reclame middels luchtbalon- nen. De cadeaux waren zó in trek, dat vele opvarenden van schepen, die ge regeld vanuit het Westen naar Indië kwamen uitsluitend Mac Gillavry siga retten kochten en waarschijnlijk ook rookten teneinde door de stukjes ver pakking voor hun kinderen de werkelijk schitterende speelgoed cadeaux bijeen te kunnen sparen. Een aardige anecdote kan ik nog vertellen over de verkoop van de fa briek aan de B.A.T. De directeur die de fabriek beheer de kreeg van de B.A.T. de aanbieding om met de fabriek in haar dienst over te gaan in de positie van procuratie houder. Deze directeur die op een contract werkte, hetwelk nog enkele jaren liep weigerde deze aanbieding met als gevolg dat hij enige jaren lang dag in dag uit op het kantoor van de fabriek te Oengaran van desmorgens tot desavonds aanwezig was, zonder enige werkzaamheden (de fabriek was nl. na de overname niet meer in be drijf). Op deze wijze heeft hij het be staande contract met de firma MacGil- lavry uitgediend, terwijl de ledige tijd op het kantoor werd gevuld met zelf studie waaraan hij nadien bij het sol liciteren naar een nieuwe betrekking zeer veel profijt heeft gehad. De naam van de fabriek te Malang is mij ontschoten. Het was naar ik mij wel herinner een Belgisch concern. De Davros sigaretten in blauwe en rode verpakking waren in geheel Indië zeer gewild. Waar vele lezers deze onjuistheid in dit artikel zal zijn opgevallen meende ik hierop wel even te mogen wijzen. W. v. Seventer

Tong Tong | 1970 | | pagina 7