HIDOEP TEROES! TONG TONG 60.000 INDISCHMAN 6 Vervolg van pag. 2 Er was ook een afdeling waar je kleine bekerachtige vleesetende planten kon zien. Zodra er een mier of ander insect op de lokkende geur in de beker te recht kwam sloot zich 't dekseltje (een lip bovenaan de beker) en was 't diertje ten dode gedoemd. Elders in de tuin groeide "DE VLEES ETENDE PLANT" die maar om de zo veel jaar bloeide, de bloem was wel een manshoogte groot en je "rook" haar al op meters afstand. Deze plant at echt vlees, ging 't verhaal. Zelf heb ik helaas deze plant in dit stadium nooit kunnen zien. Er was nog een poort naar de tuin, bij Pasar Bogor. Daar stonden meestal de souvenir-verkopers. Ringetjes uit de harde kanarie-bolster gesneden, bro ches gemaakt van fijn koperdraad waar in groen torretje gevat met vleugels in goud-groene chang-chang kleur, briefkaarten van de tuin enz. werden de bezoekers te koop aangeboden. Dwars door de tuin liep de beroemde kanarie-laan, die ik vaker in foto-al bums van tempo-doeloe ben tegenge komen en die al heel oud moet zijn. Ook daar zochten we vaak naar kana ries. Ook stroomde er dwars door de tuin heen, ik meen een zijriviertje van de Tji-Liwoeng. In deze stroom had je heel veel grote keien waar je op zitten kon en dan lekker pootje-baden in 't kristal heldere water. Er liepen twee bruggen over, een stenen brug en een hang brug. Die hangbrug was eng, als je niet tegen "schommelen" bestand was, kon je maar beter de gewone brug nemen. Waar ik ook graag rondkeek, dat was de cactus-tuin. Daar stonden hele gro te cactus-bomen en op de dikke blade ren vond je wel eens een naam gegrifd of een hart met een pijl erdoor, leuk was dat, romantisch. We vonden deze tekens ook wel op de "blote bast" van bomen op bepaalde verborgen plekjes en dan denk ik aan die ouderwetse schilderijen met kiekeboe spelende verliefde paartjes met ook zo'n boom en zo'n hart en zo'n pijltje! De roman tische tijd van mijn ouders en groot ouders, waar je nu misschien om lacht, maar daar zat iets warms, iets fijns, iets moois in. Ik zal maar geen vergelij kingen met nü maken, dat past niet in dit verhaal. Er was in de tuin een soort "middel punt", en dat was de vijver, geen erge grote, maar toch wel een behoorlijke met een fontijn erin. Naast de vijver stond een "prieel" van ijzeren hekwerk en op bepaalde zondagen speelde daar een strijkje en de picniccende gezinnen zaten of wandelden om de vijver heen terwijl ze ijsjes of andere dingen snoep ten. De vijver was dus een trefpunt voor zondag-bezoekers die er gretig gebruik van maakten. En 't was er ook best gezellig. Vanuit dit punt liepen zo veel paden de tuin in waar de muziek evengoed hoorbaar was. De nieuwste ingang naar de tuin was die in Kedoeng Halang. Daar waren vijvers aangelegd voor de watervogels, zoals de reigers, flamingo's enz. De ingang lag hoog, met een restaurant in de buurt als ik me goed herinner en de tuin met de vijvers lager, in de diepte, dus je had een heel mooi uitzicht op de tuin. Ik vond dit deel echt wel een ver rijking, maar dit bestond nog niet in "mijn jeugd". En hiermee wil ik mijn verhaal over Bogor sluiten, ofschoon er nog heel wat over deze plaats te vertellen valt. Ik vraag alleen excuus als ik hier en daar de dingen verkeerd ""geplaatst" heb, maar vergeet niet, ik spreek van meer dan 45 jaar geleden. Andere Bogorianen mogen mij best verbeteren. Mevr. A. H. Kl.-Schl. Noten van de Redactie: 1. We hebben wel vaker gemerkt dat zelfs inwoners van Bogor de twee grote kali's in dit stadje met elkaar verwisselden, dus de Tjiliwoeng die door de Plantentuin stroomt, en de Tjisedane die onder de "Rode Brug" (bij het station) stroomt. 2. Typische simpele gerechten van Bo gor, die men meestal alleen kent als men erg "sederhana" is, zijn dö-tslang (ja echt, zo spreek je het uit, een soort stevige ketoprak) en karèdok ("rauwe petjel" met geraspte klapper en hoofd zakelijk katjang pandjang). 3. Hoe vreemd het ook schijnt (en veel echte Bogorianen weten het ook niet): deze vrij grote stad heeft geen kruis wegen. Ga rustig na in Uw herinnering: het zijn allemaal driesprongen. De eni ge kruisweg ligt in Gedongsawah (ach ter het voormalige Hotel Dibbets, later Hotel Salak). Misschien zijn er in het nieuwste deel van Bogor later wèl viersprongen gekomen. 4. De door schrijfster genoemde glans kevers heetten "samber lilèn"(heb ik altijd gehoord, maar ik weet niet wat die naam betekent en of hij wel goed geschreven is. Wie weet het? 5. Bogor heeft een andere karakteris tiek, die overigens élke middelgrote, landelijke, plaats heeft: dat men de gehuchten eromheen zo goed kent. Echte stadsmensen blijven er altijd blind voor, maar Indië-minnaars dwa len graag om een stad heen. En leren dan van Bogor kennen: Kedoengha- lang, Tjiomas, Semplak, Batoetoelis, Tjiawi, Gadok, Tjampea, Leuwiliang, Tji- binong, enz. enz. Vaak roerend onver getelijk in hun bescheidenheid. Ajo, anak Bogor! Vertel! Ontvangst stortingen tot en met 1 maart 1970 P. H. Oudkerk f 10,—; P. A. DaGaraca f 10,—; A. D. Veldhorst f 10.J. Oud 10,E. Sa- methini f 10,N. V. Balgooy f 20,F. Leyting f 10,J. v. d. Kruk f 10,H. Zwiers f 10, Th. G. Zwiers f 10,—; F. J. Platte f 21,—, K. Aelbers f 10,G. Otto f 10,C. Amir f 25, L. v. Wermeskerken f 20,L. Bouman 20, A. Doornweerd 25,A. Heinsius f 10,E. v. Daalen 10,H. Lange f 10,W. Osten f 10,H. Bakker f 10,W. Johannes f 10, W. Matzen f 10,Ch. Mulder f 10,C. de Ronde f 10,F. Meyneken 10,J. Buys io—F. Waanders f 100,—; D. I. Go f 10,—; A. Haagsma f 10,J. Kneefel f 10,P. Hoog kamer f 10,J. Vijsma f 10,E. Koolemans f 10,v. d. Putte f 10,Ds. Stegeman f 10, A. M. Tan 10,L. Vogler 70,J. de Vos f 10,M. Monod 10,E. Havermans f 10, H. v. Doornum f 10,C. Weenink 10,A. Bor f 15,—; R. Clark f 20,—; D. Lapré f 10.—; W. Broekhuysen 10,J. Coenraad f 10,C. Maier f 10,J. Boodt f 10,E. Kooderings f 5,A. Peetoom f 10.C. de Vries f 10, L. van der Meeren f 10,L. Koevoets 10, Sikko Kapenga f 36,21; Edward Folkeringa f 10, E. O. Michaels 20,—; A. v. Pernis 10,—; ESVK f 10,H. D. Steenhouwer f 10,M. Schenk- huyzen 15,M. Gaudreau f 23,62; M. V. Kroon f 10,J. E. Ettey 10,Fam. Klein f 10, T. Sephans f 12,60; B. van Hout f 10,C. M. Fritz 40,V. V. v. Cammingha 15,H. G. C. Kiliaan f 10,A. A. F. Maurenbrecher f 10, A. G. L. Adelbert f 10,J. D. Blommers 20, A. Doeve f 10,K. J. E. Kimmijser f 10, X. A. de Koek Birsak f 21,F. Dubois f 10, N.N. f 10,—. Totaal f 1.144,43. Saldo per 1 maart f 16.039,06 RECTIFICATIE: In de lijst van T.T. no. 11/12. B. Holtzer f 10, moet zijn: B. Moltzer. In de lijst T.T. no. 13: E. Bierholzer f 10,— moet zijn: E. Hierholzer. In de lijst T.T. no. 14: F. Regnaull 15,— moet zijn: F. Regnault. In de lijst T.T. no. 15: A. Heuser f 10,moet zijn: A. Heuer. In de lijst T.T. no. 16: Z. Hoeke 10,moet zijn: L. V. E. Hoeke. In de eerste helft van de vorige maand ontvielen ons door de dood kort achter elkaar vier grote sobats van Tong Tong en Tjalie Robinson. Het waren: Diederich Reinders, Mr. F. G. Cohen, Lou ter Laag en Lou Lioni. De reeds geschreven artikeltjes bij hun dood heb ik after all maar laten liggen: het werd allemaal samen wel een beet je al te veel droevige copy. Maar onder zulke omstandigheden realiseert men zich pas hoe enorm groot en verspreid het aantal verdien sten voor de Indische samenleving heeft kunnen zijn door maar een hand vol mensen: een jurist, een handels man, een reclameman, een bioscoop exploitant...nee, veel en veel meer nog, in een door de nood der'tijden telkens weer omgegooid bestaan, maar waarin zij vriend en mens bleven vóór alles. En onwillekeurig denken wij dan aan zovele andere handenvol Indischgasten die bij hun dood nooit in dit (of welk ander) blad gememoreerd waren en die allemaal samen toch dat wonderlijke leefgebied maakten dat Indië heette, dat een miljoenenvolk aan de evenaar en een ver vaderlandje in Europa dien de naar eer en geweten. En het was GOED wat ze deden, wat naijverige politici er ook van zeggen! Oef, vele generaties na ons zal de naam "Indischman" gewis een naam zijn waar met dankbaarheid en respect aan teruggedacht zal worden.

Tong Tong | 1970 | | pagina 6