Helderziendheid is (soms) maar een Akal J. M. VAN EXEL's Schoenhande! RECTIFICATIE Kerstmis 1944 was voorbij met de, in ons kamp te Poeloe Brayan bij Me- dan, traditie geworden zang van Kerst liederen door een koortje van dames en meisjes, nog in de duisternis van de heel-vroege, koele ochtend. Een duisternis, die, vol erbarmen, het een ieder mogelijk maakte, in een zeldzaam moment van "privacy", het beleven van dit jaarlijks weerkerende herdenken van deze gewichtige gebeurtenis in de geschiedenis der Mensheid op eigen wijze te verwerken. Voor de meer materialistisch inge- stelden later gevolgd door een koekje bij de "middagthee" (alleen op bijzon dere Feestdagen), een extra hapje sa- joer bij de rijst en uitwisseling van geschenken, u weet wel, van lapjes, stukjes tikar, lege flesjes enz. met smaak en fantasie vervaardigde ge- bruiks- en "luxe'voorwerpen. En ka lenders, natuurlijk. Wij bereidden ons alweer voor op de jaarwisseling, toen op een middag een ongewoon gedreun van zware motoren ons uit onze verblijven dreef. "Wat is dat? Vliegtuigen, lui!!" En ja, daar kwa men ze, zware bommenwerpers met geallieerde kentekenen, op hun gemak laag overvliegend, richting Medan. Wij stonden als aan de grond genageld. En meteen klonken reeds de doffe dreunen van neervallende bommen, dikke rookwolken stegen op. En toen pas begonnen, als een verschrikte troep gladakkers, de sirenes te huilen. "Lekker!" dacht ik, "da's één één!" Want, ook tussen Kerst en Nieuw Jaar, bijna op de kop af drie jaar geleden, was het ons net zo vergaan bij de eerste en enige luchtaanval op grote schaal van de Jap op Medan's vlieg veld. Even later kwamen de heren terug gevlogen met een air van tevredenheid na een goed opgeknapt karweitje. Maar wij stonden niet langer vastgenageld van verrassing. Zij moeten onder zich een als dol geworden troep vrouwen hebben zien springen en zwaaien, en sommigen van hen Zwaaiden Terug! Het had ons geduchte represailles van de Jap kunnen kosten, want het was prentah keras: Bij luchtalarm allen bin nen en deuren en ramen stijf gesloten. Maar gelukkig lagen onze Jappen al die tijd met de neus tegen de grond in hun schuilloopgraven. En ons gejuich verdronk in de dreun der motoren. Een paar nachten later herhaalde zich het feest, toen bij een aanval op de havenplaats Belawan enkele olie tanks, nog een erfenis van Ons, in vlammen opgingen, en wij konden ge nieten van het schouwspel van de, af wisselend door dikke rookwolken neer gedrukte, dan weer hoog-oplaaiende vlammen, die ons kamp even helder verlichtten als een tropische volle maan. Op Nieuwjaarsmorgen zat ik met "Mijn" tien Zusters van St. Jozef, met wie ik al die benarde jaren wel en wee gedeeld heb, en die mij, daar ben ik van overtuigd, door haar goede zorgen er doorheen hebben gesleept, bijeen met een feestelijk "kopje"?, nou ja, een voorwerp, waaruit gedronken kon worden, maiskoffie en weer een, sinds weken zuinig bijeen gespaard koekje van geheimzinnige makelij. in een ogenblik van stilte sprak Moe der Overste de gedenkwaardige woor den: "Laten we allemaal opschrijven op welke datum wij denken, dat we vrij zullen zijn". Na diep gepeins had ieder haar keus bepaald. Moeder hield de boekhouding bij, achter op de pas in gebruik genomen kalender. Zuster Gaudentia? 8 januari, (luid applaus). Alexia? 15 januari. (Iets minder bijval). 20 januari! (Licht gekreun). En zo ging het verder tot Moeder Carolien voor zichzelf opschreef: 10 maart. Grote verontwaardiging! Maar dat was nog niets vergeleken bij wat er losbrak, toen ik als laatste mijn datum noemde: 7 oktober. Hoe ik daarbij kwam, dat bestond gewoonweg niet!! De berich ten sinds de aanvallen, enz. enz. Maar ik hield vol: "Sorry, allemaal, maar ik blijf erbij. 7 oktober". Enfin, de gemoederen kwamen gelei delijk tot rust, vooral daar er verder niets gebeurde en ieder weer in de oude kampsleur terugviel. Totdat kort stondig nieuwe hoop opflikkerde door geruchten, dat de bevrijding van Neder land een feit was. Maar spoedig daarna vergaten wij alles bij de onverwachte order: dan en dan allen klaar staan voor vervoer naar een ander kamp. Zo gingen wij, kort daarop, samengeperst in aftandse derde-klas wagons, een nog onbekende bestemming tegemoet. Het nieuwe kamp, Aek Paminke, bleek ver van Medan verscholen in ver dorde rubbertuinen te liggen, en be stond uit van ruwe stammen en atap opgetrokken loodsen. Het eerst ver guisde Poeloe Brayan leek in terug blik een luxe resort-hotel. Maar, hoewel hier onze geheime ra dio wegens gebrek aan elektriciteit de dienst moest opzeggen, begonnen na een paar maanden kleine voorvallen te wijzen op een verandering ten goede i"t|lllllllllll|l||||IIIIIMinnillllllll1HliH1IIMUIII(UlltllllillllHI1ini0IIHUailHIIIIIIINIIIIIIIIIIIINHIHIIlHIII!ini alleen Reink mstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten, vanaf maat 32 Nieuwe moderne herenschoenen i'miiiiiiiiiiiniiiiinri iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiKiiiiiiiiniiiHmii— in onze toestand. Tot, nog onverwacht, op 24 augustus de Jap ons het, voor hem vernietigende, eind van de oorlog bekend maakte. Het leven werd opeens weer vol drukte en opwinding, de mannen uit de burgerkampen kwamen ons opzoeken. Maar toen ook konden eindelijk fami lieberichten over en weer worden uit gewisseld, en kwamen ook langzamer hand berichten over afgevoerde krijgs gevangenen binnendruppelen. Een voorlopige balans kon worden opge maakt, die toentertijd naar mijn schat ting uitwees, dat globaal 20 tot 25 pro cent van onze mensen de bevrijding niet meer mochten beleven. Maar de diepe innerlijke vreugde, dat de lange nachtmerrie achter de rug was, had toch de overhand, vooral toen maatregelen moesten worden ge troffen voor onze terugkeer naar Me dan. En toen zei ik op een avond tegen de Zusters: "Zeg, tussen twee haakjes, het zou toch nog wel zeven oktober kunnen worden, hè" Algehele stilte. Daarop werd de kalender gegrepen en ja hoor, daar stond als laatste van ons elftal: Mevr. Brughardt, 7 oktober. Als een kabar angin verspreidde zich dit sensationele nieuwtje door het kamp: "Zeg, weet je, mevr. Burghardt heeft al op 1 januari voorspeld, dat zij 7 oktober vrij zou zijn!" Toen daarop, na enige malen uitstel, als klap op de vuurpijl mijn man en ik inderdaad op 7 oktober het kamp voor de terugreis naar Medan verlieten, kwamen de heimelijke bezoekjes van vrouwen, die vroegen, of ik alsjeblieft ook aan haar de toekomst wilde voor spellen en al mijn protesten, dat het maar een grapje was geweest en ik echt geen helderziende was, mochten niet baten. Gelukkig kwam door het nieuwe le ven in Medan, berichten van familie thuis, goed of kwaad, en zich ontwik kelende plannen voor repatriëring, aan deze aanvragen langzamerhand een einde. En nu wil ik toch het lang be waarde geheim van mijn eerste en ■enige stap op het glibberige pad der clairvoyance onthullen. Dit was mijn gedachtengang: De Jappen trokken Medan binnen op vrijdag, de 13 maart, kon niet erger. Tjilaka besar! Wat kon nu als tegenhanger van een dergelijke ongeluksdatum gelden? Alleen een zondag, de 7e! Haastige inspectie van de gloednieuwe kalender leverde als eerste en enige mogelijkheid op: ZON DAG, ZEVEN OKTOBER, 1945. Et voi- la. Dat is dan de, helaas wel nuchtere verklaring van mijn roemruchte, doch kortstondige loopbaan als helderzien de. Mevr. H. L. Burghardt-de Boer Bij het artikel "Lekker hapje" op pag. 9 in T.T. no 17 van 15 maart is de ondertekening weggevallen. Deze moet luiden: F. Dubois. 12

Tong Tong | 1970 | | pagina 12