ALTIJD FIT ZUN 1 EXTRA LEVENSKRACHT? Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Geen stemmen uit Bandoeng HET STILLETJE Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake- lijkvoorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, ƒ3,90 voor een kuur. In de Tong Tong van 1 november 1969 plaatsten wij een enorme foto van de leerlingen van de Bandoengse HBS in het jaar 1925, nog het e.e.a. vertel lend van enkele HBS-ers uit die dagen. We hadden gehoopt dat met zóveel sobats op één plaatje tientallen her inneringen aan Bandoeng weer boven zouden komen, maar tot onze teleur stelling hebben behalve John van Dijk en mej. Bakker geen Bandoengers iets van zich laten horen. Eigenlijk wordt dit des te merkwaar diger als we hierbij nog eens vaststel len dat in al de jaren van Tong Tong het aantal inzendingen uit Bandoeng opvallend klein gebleven is. Niet al leen verhalen uit Bandoeng zelf ont braken, maar ook van Bandoengers over andere Indische ervaringen. Ver houdingsgewijs zijn Batavianen en Soerabajanen het ijverigst in touw ge weest, maar ook b.v. Malangers, Se- marangers en vele andere ex-lndisch- gasten hebben keer op keer wat van zich laten horen. Bandoengers niet. Hoe zou dat komen? Het ligt niet aan de mensen zelf, bij wie we alle voor treffelijke eigenschappen kunnen aan treffen van andere Indischgasten. Maar misschien komt het omdat Bandoen gers hoofdzakelijk woonden in een ty pische besloten Europese stadskom van een soort "Hilversums" karakter, en veel minder uit wijken met een do minerend oud-Indisch, Indonesisch of Chinees karakter, dus zoals Naripan, Tjikoedapateuh, Lengkong, en oud-ln- dische grote huizen zoals aan Tjiham- pelas of kleine zoals aan Gang Coorde. Om een vergelijking met Batavia te maken: het Europese Bandoengse le ven concentreerde zich meer in stads wijken die op Menteng leken, en niet op b.v. Sawahbesar, Petjenongan, Kwi- tang, Pasar Baroe. Daardoor is vermoedelijk het dage lijkse leven minder doortrokken geraakt van typisch Indonesische stijlvormen. Onze Bandoengse schoolvrienden za ten graag bij Bogerijen of Concordia, terwijl Batavianen en Soerabajanen "geboren koffieboerlopers" waren. Bandoeng had in veel opzichten een Europese "habitus" en b.v. de grote kennis die andere stedelingen hadden van de Indonesische en Chinese tafel zocht je in Bandoeng vaak tevergeefs. Onder mannen gesproken: de echte "Tjèt" of "Njoo" vond je in Bandoeng veel minder dan in Batavia of Soera- baja, dus de slome Indo met zijn toe- toep en zijn sjekkie. Maar ook de "man van allure" van b.v. Soerabaja had een veel "lossere" Indische stijl dan zijn collega van Ban doeng, en kon b.v. als Indo behoorlijk op de hoogte zijn van goede petis- gerechten wat meer zegt: wist ook waar je ze het best zelf smikkelen kon. Concentreerde het europese uit gaansleven in Bandoeng zich hoofdza kelijk om Preanger Hotel Hotel Ho- mann Braga, elders in Indië "vrijbui- terde" men letterlijk door alle gele dingen van de Indonesische spekkoek. In Djakarta heb ik superintendenten zien schransen aan Toa Se Bio of Stinky Corner, gribusjes waar je in Bandoeng zelfs geen "gewone nette jongen" zou zien. Nogmaals: heeft niets te maken met "de Europeaan uithangen", maar met een stijl van leven. Die echter, veron derstel ik, de verkleefdheid aan Land en Volk niet zoveel aanknopingspunten gegeven heeft voor de Bandoenger dat hij er zich nü nog vaak door gedron gen zou voelen om er in Tong Tong (of waar elders ook) van te getuigen. Ik zou graag willen weten hoe lezers hier over dachten. T.R. Poekoel Teroes tegel 4,50 0.80 porto. Verkrijgbaar bij Toko Tong Tong. Wij kennen allen "het stilletje". Zo als een Hollands huis niet zonder die verduivelde vloerkleden kan, (ik strui kel er nog dikwijls over), zo kon een Indisch huis, behalve natuurlijk de W.C., niet buiten een stilletje in de kamer. U weet wel, een houten kast, binnenin een grote po, een deksel aan de voorkant, boven een zitplank met hartvormige opening met een deksel. En op zij de botol-tjebok. We hadden kennissen in de van Sti- priaan Luiciusstraat, Patjar Kling, Soe- rabaia. Daar woonden 2 echtparen sa men, waar we dikwijls kwamen, volgens adat de hele zondag. Gelukkig waren mijn vrouw en ik op de bewuste zondag daar op bezoek. Daar de kamer werd gedweild, was de po naar buiten gebracht en alle schoenen van de huisvrouw in het stil letje gezet om de vloer vrij te maken. De vriendin wist dit niet en toen ze de ingeving kreeg, maakte ze zoals ge woonlijk gebruik van het gestoelte. Om pas daarna tot de ontstellende ontdekking te komen dat de po er niet in had gezeten. Misschien fout van haar om dit Is chend aan de huisvrouw te vertellen, want de ruzie die toen ontstond! Tot grote hilariteit van de mannen natuur lijk! Zo gaat het nu eenmaal in het leven, enerzijds leed, anderzijds vreugde! Het was wel een geslaagde dag vonden wij! K.M.G. Als wij anderen trachten te wonden, is de kans groot om zelf te worden gewond. K.M.G. 13

Tong Tong | 1970 | | pagina 13