BOGOR Radio Bolland Dit artikel is min of meer een voort zetting van het voorplaatartikel van het vorige nummer: "Herinneringen aan Bogor". Wij hopen dat ook andere oud- Bogorianen bijzonderheden over hun leven in Bogor zullen schrijven! Het oude residentshuis in Bogor aan de Grote Postweg, gelegen tegenover het park vóór het Paleis, nog daterend uit de vorige eeuw, zoals aan de royale oud-Indische bouwstijl duidelijk te zien is. Als "Gedong Keresidenan" vervult het ook nu nog zijn oude functie. (Foto Hein Buitenweg) Volgens sommigen "Het Indische Haagje" of ook wel Buienzorg, van wege de vele regens. Als de Salak een slaapmuts op heeft, komt er vast een plensbui. Maar desalniettemin, een mooi stadje om te wonen. Waar je fijne wandelingen kon maken. Allereerst de beroemde 's Lands Plantentuin. De ro zentuin, vlakbij het witte paleis van de G.G. met de grote vijver. Je kunt er de hele dag in dwalen. Dan even rus ten onder de bomen aan de kant van de Tjiliwoeng, die er doorheen stroomt. Je kunt ook proberen over de grote keien in de rivier aan de overkant te komen. Anders brengt 'n vaste en 'n hangbrug je wel, via de Koningin Astrid- laan naar het toen nog nieuwe "Ke- doeng Halang". (met zwembad). Ver derop het zwembad "Bak-Bish", bij Ko- ta Paris, ook te bereiken langs Laan v.d. Wijck. Wij woonden aan de grote Pledang- weg, bij het viaduct van de spoorlijn naar de Preanger en ook vlakbij de Plantentuin. Het is een mooie weg, met ene prachtig gezicht op de Salak. Voor al 's avonds. In de diepte de bruisende Tji Sedané en tegen de berghellingen het pinkelen van de lichten op de on dernemingen met de wuivende pluimen van de klapperbomen tegen de avond hemel. Vanwege de Algemene Secretarie, de zetel van de G.G. woonden er heel veel regeringsfunctionarissen. Namen als Gerke, Erdbrink, Koningsberger, Welter, Bagchus, van Hinlopen Labber- ton, Burer en nog vele andere waren geen onbekenden. Aan de Grote Postweg stond ook het Dept. van Landbouw, Nijverheid en Handel (Later Dept. van Economische Zaken in Batavia), aan de ingang van 's Lands Plantentuin. Ook andere afde lingen, betreffende de Landbouw en de Bosbouw waren er gevestigd, zoals "Het Landbouwkundig Instituut, Alg. Proefst. van de Landbouw, 't Boswezen, Orchideeën Kwekerij, Cultuurtuin, In stituut v. Plantenziekten, de Middelbare Landbouwschool, Theeproefstation, Burgerl. Veeartsenijkundige Dienst en andere. Dr. Rutgers, Dr. Bernard, Dr. v. Hall, Dr. v. d. Goot, Dr. Beumée, Dr. v. Mook, Ir. White, Ir. Wulff, Ir. Welter, Dr. Docters v. Leeuwen, Wig- man, Dakkus en nog vele andere land bouwkundigen hebben er gewerkt en gewoond. Hotels aan de Grote Postweg waren: Hotel Bellevue (vanaf de achterzijde een mooi gezicht op de Salak. Later Regentschapskantoor geworden. Hotel Plantentuin tegenover de Plantentuin en naast Bakkerij "Rikkers". Hotel Dibbets vlakbij het Residentiekantoor en de Sociëteit. Hotels aan de Bantammerweg: Hotel "Chemin de fer", de weg naar het sta tion (d.i. politiekantoor geworden). Hiernaast de R.K. Kerk met het Vin- centiusgesticht, een jongensinternaat. Ook de omstreken van Bogor zijn mooi. Met een meisjesclub, onder lei ding van Mevr. Brachus (in Borneo vermoord met gezin), waren we op bezoek bij de Administrateur (de Heer van Bovene?) op een koffie en thee onderneming in Menga-Mendoeng. We kwamen er wel acht watervallen tegen. Het was er daarom steeds nevelig, vandaar de naam zeker. Bij de opzichter in de bergen kregen we een lekker kopje thee met Indische koekjes en konden we even onze be nen strekken. Maar dan de hellin gen af, dat viel tegen. Glibberig en veel patjets! Bij Mevr. van Bovene kre gen we een heerlijke kop warme koffie en broodjes; daarna togen we huis waarts; de bus wachtte ons al. Zwemmen in de omgeving van Bo gor: Kota Batoe (echt veel batoe) Tji- boerial (klein maar gezellig). Hier waren ook de waterreservoirs voor Batavia. Bekend was ook de Poentjak, het hoog ste punt vanuit Bogor, afdalend kwam je in Sindanglaja. In de buurt een meer, Telaga Warna. Een rozenkwekerij was er ook. (naam vergeten). Dan de Krat- jag-waterval, die zorgde voor onze electriciteit. Nu ik hierover schrijf, komen al die herinneringen aan die tijd weer boven. Al de vriendinnen en kennissen van het Departement en het verenigings leven van voor de oorlog, zie ik weer aan me voorbijgaan. Kon ik ze maar eens ontmoeten; het zal wel een vrome wens zijn. Daarom van hieruit een sa luut aan hen allen. F. Kluin-Jansen 4" Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86.32.01 VOORBURG Half april verwachten wij een nieuwe zending import L.P.'s uit Indo nesia o.a. Salina, Isnarti, Ernie Djohan en vele nieuwe. Prijs stereo f 19,50 p. stuk. Zo juist binnen: Krontjong L.P. Suara Bintang Baru, stereo en mono f 3,751 en Ambonnese L.P. door Aloha Singers stereo en mono f 3,751 Sinar Surya L.P. van f 7,50 met rudjak Ulek wordt niet meer gemaakt Beperkte voorraad NU nog leverbaar. ''m 16

Tong Tong | 1970 | | pagina 16