B.S. SOERABAJA HEHOOR BIJ KETJIL Nogmaals de foto van de leraren en leraressen van de H.B.S. van Soerabaja genomen ter gelegenheid van het afscheid van de directeur Both in 1925. Wat een herinneringen hebben de fo to's van de Soerabajase H.B.S. bij mij opgeroepen. Hoewel ik noch Mevr.Per- kins-Kunst, noch Hr. en Mevr. 't Hart- de Vos heb gekend, moeten ze toch in mijn tijd dezelfde school bezocht heb ben. Doordat ik zakte bij de overgang van 3 naar 4, heb ik het genoegen ge had op alle drie H.B.S. gebouwen te hebben gezeten, n.l. het filiaal op Ke- pandjen, onder de heer Barto, (hier werden de 1ste en 2de klassen onder gebracht) toen bij de overgang naar de 3de klas op het oude gebouw tegen over de Stadstuin en toen ik dat jaar bleef zitten ook nog in het nieuwe ge bouw op de Ondomohenweg in Keta- bang, de laatste 2 jaren onder direkteur Both. Mijnheer Zijp heb ik niet meer gekend, hoewel ik weet dat hij na Both, direkteur werd. Gek eigenlijk, dat zo'n paar foto's je zomaar het gevoel kunnen geven tot een grote familie te behoren, waarvan de leden her en der over de wereld verspreid leven. De naam Roeske b.v. kwam ook in m'n klas voor en wel op de oude H.B.S. klasse 3E. Het was een krullekop en een beetje getint, met lichte ogen. Maar er waren zoveel leer lingen op school, dat je mekaar niet eens kende. Te bedenken, dat 't eerste jaar uit 8 klassen bestond met ieder 30 leerlingen, dan is dit echt niet ver wonderlijk. Maar de leraren, kende je meestal wel ook al had je er geen les van. Op de foto meen ik dan ook nog twee leraren te herkennen, n.l. schuin achter juffr. Timmermans op de achter ste rij met de stropdas Hr. V. D.Paardt, leraar wiskunde tevens schermleraar voor de jongens die daar belangstel ling voor hadden, en helemaal rechts met bril en vlinderdasje Hr. Maters leraar Engels. Zeker weet ik het niet, want het is ook zo lang geleden, dat er vele gezichten uit je geheugen vervagen. Op de foto zelf enkele correcties: Hr. Bato moet zijn Barto, Van Reek moet zijn Van Ree (heb zelf nog van hem les gehad) en Juffr. Mulder de Graaf gaf les in Neder lands. Ook van genoemde juffr. Schol ten heb ik nog les gehad. Reken maar, dat ze venijnig was met de tong. Ze gaf les in Frans. Als je nu goed was in die taal, dan had je geen last van haar, maar o wee de stuntelaars, waar ik op het randje bij hoorde, ik heb voor m'n proefwerken n.l. nooit meer gehad dan een 6. Mijn prettigste herinneringen heb ik aan de heren van Meir leeraar Wiskunde en Brouwer voor Scheikun de. De laatste was zo duidelijk in z'n uitleg, dat als je goed oplette praktisch geen onvoldoende kon halen voor dit vak. De boeken waaruit hij lesgaf, waren ook door hemzelf geschreven. Van Meir was aardig voor iedereen, ook al was je geen kei in z'n vak, net als ik. Dan hadden we nog een natuurkunde leer aar, Schoevers. Hij leek op een profes sor, hoog voorhoofd, kalend in 't mid den met een krans van nogal lang haar, bril op de neus, onverschillig in kleding en lopen, waar ik ook al mee op kon schieten, niettegenstaande mijn abon nement op het cijfer 4. Deze man hield van snoepen en had in z'n lade altijd chocolaadjes. Als we proefwerk had den gemaakt en ik nieuwschierig was naar m'n cijfer en hem vroeg: Hoeveel heb ik er deze keer voor mijnheer? was z'n antwoord: Hoe kun je dat vra gen kind, een 4 natuurlijk, en dan stopte hij me weieens een chocolaadje in de hand. Dan nog mijnheer Van Zoonen. Ja van die heb ik ook nog gymnastiek gehad en toen ik al van school was, ook nog les in ritmische gymnastiek in een club je van zo'n 15 jongedames. Toen heb ben we voor het eerst een demonstra tie gegeven op het jaarmarkt terrein, waarvan opnamen werden gemaakt door een bioscoopexploitant. Toen ik die film later zag, heb ik me krom ge lachen van de snelgedraaide en houte rige opnamen en me dood geschaamd over m'n dikke benen (ons costuum bestond uit een mini zwarte mouwloze loshangende jurk, met een koord om het middel en een zwarte pofbroek) Ik hoop, dat Hr Van Zoonen dit ook nog leest. Wat hij misschien niet weet is, dat mijn baas, hoofdredacteur van een dagblad, in de tribune zat en ook keek naar de verrichtingen van z'n jongste werkneemster, vandaar mijn verlegen heid over de mini en de onder de zwarte jurk duidelijk uitkomende dikke beentjes. Wat een tijd! Joop Soetjahjo en Ger. Bartman zullen bij het kijken naar deze leraren foto vast ook hun hart voelen opengaan en terug denken aan die tijd bij de Lindetevesklok, die de tijd gal mend over de oude H.B.S. liet horen, zodat je echt geen horloge nodig had, de drukte van de fietsers met hun gebel bij het uitgaan van de school, kris kras laverend en zich mengend tussen sa do,s en auto's, de gezellige vrolijke drukte niettegenstaande de brandende zon. Te bedenken dat dit allemaal bijna een halve eeuw terug plaatsvond. Wat een tijd! Em. Teekamp-Stam Komt een arabier een ijsdepot bin nenstuiven en vraagt: "Ada orang ku- rus disini?" Antwoordt de Ngkoh, tevreden zich zelf, zijn vrouw en twee anaks bekij kend (allemaal dik): "Tida ada olang kulus disini". Klopt. Maar de arabier wilde alleen weten of er "orange crush" was in de tent... Antiquariaat en Boekhandel C. P. J. van der Peet Nieuwe Spiegelstraat 33 - 35 AMSTERDAM Gratis verkrijgbaar op aanvraag. Catalogus 68 Natuurlijke Historie, Tropische Cultures etc.... speciaal INDONESIË (1400 nummers) 18

Tong Tong | 1970 | | pagina 18