DE ONVERGETELIJKE JEANNE J. G. YSSEL DE SCHEPPER ALLE VERZEKERINGEN DE PELIKAANVLUCHT Van alle vogels, die ik er op na ge houden heb, beleefde ik het meeste plezier van deze visuil. Als kuiken werd zij door mijn broer thuisgebracht en naar diens vriendin "Jeanne" genoemd. Binnen korte tijd luisterde ze reeds naar deze roep. Werd haar naam ge noemd, dan trok mijn broer haar zacht jes aan het oor tot ze antwoord gaf. Na enkele dagen was het niet meer nodig haar aan haar oor te trekken. Daarna moest de vogel proberen, na dat ze geroepen was, te antwoorden en naar mijn broer toe te komen. Daar voor werd het touw waarmee Jeanne vastgebonden was, verlengd en na ie dere roep die door haar beantwoord werd, trok mijn broer het touw naar zich toe. Deed Jeanne haar best, dan kreeg ze als beloning een stukje vis. Binnen een week was ze zo gedres seerd, dat ze kwam wanneer ze bij haar naam geroepen werd. Toen het zover was, werd het touw dat nog altijd aan haar poot vastgeknoopt zat, losge maakt, zodat ze zich vrij bewegen kon. Overdag sliep Jeanne in de klapper boom of in de manggaboom. Wanneer onze kokki bezig was een vuurtje te stoken met behulp van een kipas, werd de vogel door het geluid aangetrokken en zette ze koers naar de keuken, on derwijl "ketepoek-ketepoek" klokkend. Zowel met de kokki als met onze drie jachthonden was Jeanne zeer be vriend. Deze laatsten gedoogden het zelfs, dat zij aan hun oor werden ge kieteld in hun slaap. Ze schudden dan hun kop even, maar sliepen door ter wijl Jeanne verder wandelde. Ook was het heel leuk te zien hoe ze op een spiegel, die haar voorgezet werd, reageerde. Dan gedroeg ze zich nog amusanter dan een aap. Ze hield haar kop scheef, draaide hem nuffig naar links en rechts, wandelde ten slotte weg om achter de spiegel te kijken en begon dan weer van voren af aan. In deze tijd bewoonde ik een huis, waarvan de vloer achter bijna gelijk was aan het maaiveld, zodat ik vaak bezoek kreeg van brilslangen, gelukkig echter nooit van grote exemplaren, die zeer actief kunnen zijn (in Midden-Java bestaan twee soorten de Doemoong en de Koros). Voor ik het besefte, zat zo'n slang weieens in de huiskamer. Dan sloot ik gauw de deuren en haalde het vloerkleed langzaam weg, waarna ik een van de honden riep. De slang had door het weghalen van het kleed haar houvast verloren en reageerde niet snel meer. Ze kon geen uitvallen maken. Wanneer de slang de hond zag, spreidde ze de verbredingen aan weerszijden van haar hals uit, ze "zette haar bril op". De bril-tekening was dan duidelijk te zien. Daarbij spoog ze een wit-goene straal naar de hond. Na drie maal spuvyen raakte ze echter verzwakt en bleef roerloos op de grond liggen. Gedurende deze rust speelde de hond met haar door haar om en om te wen telen, waarbij ze helemaal niet reageer de. In zo'n ogenblik had ik de slang weieens bij de staart gepakt en haar met de kop omlaag gehouden, net zo lang tot ze weer bijkwam. Dan sprong ze overeind. Dat deed ze ook tijdens haar spelletje met de hond. Bril opzet ten, spuwen, roerloos liggen, opsprin gen etc. Wanneer het spel lang ge noeg geduurd had, liet ik haar door de tuinjongen oppakken en afmaken. Toen Jeanne naar onze mening vol wassen genoeg was, riep ik haar eens in plaats van de hond. Het spelletje met de slang duurde echter korter en was ook minder opwindend omdat de vogel niet blafte. Het bleef bij aanval len en terugtrekken, maar zodra de slang roerloos lag, greep Jeanne haar met haar scherpe nagels in de nek en scheurde het vel met haar snavel stuk. Op dat ogenblik pakten wij Jeanne beet en brachten haar in de tuin, waarbij ze de slang stevig in haar greep bleef vasthouden. Buiten gekomen scheurde ze haar slachtoffer verder aan stuk ken en peuzelde haar op. Nadien ging ze uit eigen beweging op slangenjachf Wanneer wij met maneschijn buiten zaten en mijn broer op zijn guitaar tok kelde, vloog Jeanne op zijn schouder en reageerde weer met hetzelfde ge luid als bij kokki wanneer die de kipas hanteerde. Toen wij verhuisden, namen wij Jean ne mee, maar haar nieuwe woonplaats scheen haar niet te bevallen, misschien vond ze het er te druk. Ze werd on rustig en op een kwade dag ontdekten we, dat onze gevleugelde kameraad voorgoed van ons weggegaan was. D. PAX Kruiden verhogen de ge zondheid ook de Uwe! Wij leveren diverse kruiden voor di verse doeleinden. Schrijft U ons gerust. Wij zijn U gaarne van dienst. Kruidenhuis PAX te Groningen. Alg. Ass. bedrijf ,,Argo" Kantoor en woonhuis Corn, de Witt- laan 83, Den Haag, Telef. 55 71 72 Onderstaand gedicht is overgeno men uit het orgaan van de Bataviasche Radio Vereniging. Het werd gemaakt ter ere van de speciale Nieuwjaarsvlucht 1933-1934 Amsterdam - Batavia per Fokker F. XVIII van de K.L.M. Vertrek van Batavia op 27 december 1933. Toen vanmiddag we, bij vijven, De "AVRO" hadden ingesteld, Werd inplaats van 't kinderuurtje Ren verrassing ons gemeld: Dat Bataviasche vrinden Het vertrek der "Pelikaan" Uit het verre Insulinde, Hier voor-ons zouden verslaan! Denk U in, welk een verrassing Hoeveel land en hoeveel zee, Ons ook scheiden, door den aether, Leejden wij dit met U mee! Zaten warm hier bij de kachel, Dronken saam ons kopje thee, Hoorden uit zoo'n heel klein kastje Hoe U juicht: "Driewerf hoezee" Zimmerman beschrijft de drukte Die daar heerst op 't vliegterrein, Waar nog duizenden enthousiasten, Vele honderden auto's zijn. Rn dat zestig militairen (Zoo werd ons daarbij verteld) Ter bescherming van het vliegtuig In cordon zijn opgesteld Rn hier hoorden we U ginds spreken 'n Halve aarbol hiervandaan Klinkt 't Wilhelmus en de wenschen Voor de reis der "Pelikaan" Radio-vrienden, Luchtvaartmenschen B.R.V. K.N.I.L.M. P.T.T. Zeiden hunne goede wenschen Rn wij leefden alles mee! Dat U straks weer naar Uw werk moet 't Was bij U na middernacht; 't Volkslied door de Marnix-Zangers, 't Werd ons alles thuisgebracht Gaarne paren we onze hulde Aan de Uwe hier ver vandaan: Hoeden af voor de bemanning van het vliegtuig "Pelikaan" Toen hier duidelijk het gedaver Van de 3 motoren klonk 'k Denk dat vele luistervinken Toen iets in de oogen blonk Rn we zijn weer trotsch op Holland; 'k Hoop dat niemand het vergeet, Dat de K.L.M.-bemanning Heden 1RTS HISTORISCH deed B.R.V. en de AVRO reikten Door de lucht elkaar de hand; Dank! Nooit voelde ik zóó de band van Indië met het Moederland! Ingezonden door J. F. Cooke 19

Tong Tong | 1970 | | pagina 19