HERKENNING Moet U wat kopen? Altijd ook even denken aan de Tong-Tong TOKO en Boekhandel dan! BRONBEEK een bezoek waard! ...En als ik in auto of trein het abso luut vlakke, fantasieloze koeienland voorbij zie glijden, verbeeld ik me maar dat het de tambaks van Grisee zijn. Maar dan moet ik niet snuiven, want karang kan stinken, van koe- of kunst mest word ik mata-gelapi... Aldus de verzuchting van ons aller Lilian Ducelle in Tong Tong van 15 oktober 1969... Beste Lilian, (mah wel sehhen Beste Lilian, ja? Ik ben al zó oud en jij bent nog zó jong). Believe it or not Lilian, maar de vorige maand, sept. 1969, was ik midden op de tambaks tussen Soerabaja en Grisee! Ik vond het heer lijk om mijn speelterrein van een halve eeuw geleden weer te zien en waar ik de eerste "misdaden" pleegde, t.w. bandeng stropen met een gekke oude tjies en mantjing kepiting! En je weet toch Lilian dat een gangster steeds terug komt naar de plaats van de mis daad? Zodoende. (Ik herinner me nog goed de wijze lessen van een oudere vriend: Ih njo, als je een vis in het water wilt raken moet je er nooit OP, maar steeds ONDER mikken. Straal- brekingnja ih!"). Ik weet waarachtig nog precies WELKE tambak en in wel ke de meeste mliwies zwommen. Ik heb weer gestreund op voor een vreemdeling maar grauwe, griezelige galangans, aan een kant begroeid met kromme kajoe api-api bomen waaruit ik vroeger een tjangkok placht te snij den voor een katapult... gekeken naar een nog steeds afzichtelijk lelijke blo- dokan of modderaar die geschrokken van mijn stap acuut in het water plons de en staartwaggelend wegzwom...ge luisterd naar het ongelofelijk heldere gefluit met lange uithalen van een pe tieterig klein geel en groen gekleurd tambakvogeltje...dat zong en zong... dat het keeltje dreigde te barsten van de inspanning...het was waarachtig net of ik hoorde...Ih, ben je er weer? Of heb ik het me maar verbeeld Lilian? Ik heb alleen maar gedacht: Jij zingt nog even mieters als 50 jaar geleden". En ook geluisterd naar het zachte klot sen van tambakwater tegen de galan- gan...en dan ontstaat er een bruin-geel gekleurd schuim... Met de Voigtlander 24x36 mm in de aanslag en sluipend van kajoe api- api naar bakau-bakau heb ik een vis vijver benaderd waarop een gezel schap koontools deftig rondstapte. In stellen, kijken, mikken, drukpunt en djapret! Hallelujah! Djadi ja? Tambaks hè en daarop witte puntjes welke even zovele hooloobis koontool baris moe ten voorstellen: ledereen zegt: Vinter- niksan! Maar ik zelf zou deze dia's voor geen geld van de wereld willen missen. In deze tijd van het jaar als de hitte inderdaad verzengend is doen de meeste tambaks dienst als zoutpan. Vroeger gebeurde dat zoutwinnen al leen en uitsluitend in Kalianget, Ma- doera. Overal zie je de heuveltjes grijs wit zout. Dat in goeni-of kadjangmatten gestort wordt en opgeslagen in bam- boeloodsen welke tussen de tambaks staan. Aan de kant van de weg groep jes mensen druk doende met een weegschaal en een prahoto (wat Indo nesisch is voor vrachtauto). Toch heb ik ook veel tambaks gezien waar de prachtige bandeng wordt gekweekt. Vóór de Pabrik Semèn in Grisee staat een restaurantje waar we Vin (niet mousserend) neen geen Vin Médoc of Beaujolais maar Vin de Grisee dron ken. Heel koud en heel lekker. Vin de Grisee is Frans voor Legèn! En legèn is weer zoals je weet afgeleid van legi (zoet). Vervolgens gereden richting Lamongan tot en met de rawa Boender. Een zeer slechte weg. Geen regentijd dus was de rawa kurkdroog. Zal geen grote verhalen vertellen van opwinden de vroegere eendejachten en zo, wel hoop ik dat ons Jan Tideman (K.L.M. Schiphol?) dit allemaal ook leest en kan ik hem zeggen dat het gekke ei landje ongeveer 50 meter van de kant waar ie z'n eenden schoot er nog steeds in volle glorie staat. Ja Jan! Dat zul je je nog wel herinneren. Je pa tronen waren op en je brulde maar: PATRONEN!!!!! Segoro Madoe is nog steeds heuvel achtig en nog steeds bedekt met hon derden palmen waaruit de legen wordt getapt en bamboebos. (Ajam alas lui!) Aan de kant van de weg zat een een zaam verkoopstertje bij wie ik een 40- tal siwalan kocht. Naar onze begrippen voor een habbekrats. Kersvers gesne den uit de vrucht. Koel, zoet en mals. Thuis onmiddellijk, maar dan ook on middellijk een ijskoud stroopje ge maakt de in blokjes gesneden siwalan er met wiskundige zekerheid in gemikt en toen...ha'illah ha'ill Allah!!!! adoeh Lilian, sólekker, lekkerder "beschliss" kenniet! En dit Lilian is heel in het kort ver teld wat ik op die dag 'n half jaar te rug op en bij de tambaks meemaakte. De tambaks! Voor de vreemde ëtran- ger fan buutn maar een grauwe, grijze plassenboel, voor mij en mijn vriend jes, wij woonden er vroeger vlak bij, een ontzaglijk grote speeltuin. Karangsteen heb ik niet gezien en het stonk er nog minder. Het was wel smoorheet en stoffig, dat wel en de wegen naar Grisee en Lamongan wa ren op sommige plaatsen zeer slecht. So what! Ik heb "mijn" tambaks weer gezien! G. H. Bartman Nog te weinig bekend is het Museum van het Koninklijk Militair Tehuis Bron beek, Velperweg 147, Arnhem. Het museum geeft U een volledig over zicht van Indië's militaire geschiedenis en bevat o.a. uitgebreide collecties op natuurhistorisch gebied. Breng eens een bezoek aan Bronbeek! UW EIGEN BUNGALOW IN DE ARDECHE (ZUID-FRANKRIJK) Dit voorjaar komen de eerste bungalows gereed die wij bouwen in een prachtig gelegen vallei in de Ardeche (Zuid-Frankrijk). Geschikt voor vakantie- en permanente bewoning. Geheel van steen met alle comfort, op circa 1000 mtr eigen grond. Gelegen aan (forellen) riviertje. Schit terend natuurschoon. Droog zonnig klimaat. Makkelijk bereikbaar vanuit Nederland (ca 1000 km). Gunstig rendement bij verhuur. Een uitstekende en solide belegging. Keuze uit 3 typen. Incl. eigen grond type B (1 slaapk., keuken, open haard, badk., overdekte carport) f 44.250, Financiering mogelijk. Informaties, tekeningen, dia's en foto's HOBECO N.V., Adriaan Pauwstraat 41a (bij Gem. Museum) Den Haag, tel. (070) 54 99 66. Geopend: dinsdag t/m zaterdag 9-6 uur. Na afspraak ook 's avonds. 18

Tong Tong | 1970 | | pagina 18