'Et le combat cessa I—nil— III LENGO KLENTIK Radio Bolland "Et le combat cessa, faute de com- battants", en de strijd hield op, dood eenvoudig omdat er geen strijders meer waren Aldus luidt een ge vleugeld woord uit Corneille's "Le Cid". Tussen twee haakjes, de figuur van El Cid is een veel grootser, mys terieuzer, heroischer en eeuwiger fi guur dan de filmheld van die naam, maar ter zake: de hierboven geciteer de woorden duiden op een soort veld slag die niet verloren wordt door fou ten van veldheren, door lafheid, door zwakte van één partij of superioriteit van de andere, door strategische blun ders of welke andere oorzaken ook, maar door een uiterst zeldzame om standigheid: omdat alle vechters zich letterlijk dood gevochen hebben! Als we naar Tong Tong kijken, vra gen we ons (zonder enig pessimisme, maar met een doodgewone rekentabel) af: hoe lang nog? Een jaar geleden hadden we nog een staf van 14, toen werden het er 11, toen 9 en nu zijn het er nog maar 8, terwijl reeds en kelen kalm te kennen hebben gegeven: zodra je een ander vindt, Tjalie..." Nee-nee-nee, niet mopperen of schuld aanwijzen: oorzaak-nja: soedèh toewèh, Pèh! al te oud meneer!) Alle ouderdomsverschijnselen die voor U- zelf en uw beste vrienden als logisch motief aanvoert om niet meer te wer ken, gelden heel vanzelfsprekend ook voor andere mensen. Als je 70 bent, spring je niet meer kwiek op een rij dende tram, toch? Dus niet te gauw roepen: "Niet pessimistisch zijn, Lie!" Maloe! Rustig denken overeenkomstig je leeftijd. Ah! Ik moet even vaststellen dat in de laatste zéér moeilijke maanden drie mensen mij op gewoonweg zeldzame wijze geholpen hebben: boven de ze ventig zijn ze hier rustig komen zitten om werk te doen. Zonder eisen te stel len, zonder te discussieren over werk tijden en gadji-nja berapa, meteen DOEN. Eén ervan, nog geen 70, liet ander enorm goed betalend werk in de steek en ging kalm aan een tafel zitten zolang de nood het hoogst was. Wat moet er gedaan worden? DOEN. Ze hebben ons door gewoonweg fataal- critische achterstand heen geholpen. Maar wij ZIJN er nog LANG niet! "Le combat" is nog lang niet afgelopen en "combattants" zijn er niet. Dat is de realiteit van vandaag. De N.V. zelf heeft in jaren en jaren geen normaal bezochte algemene ver gadering gehad, zelfs geen belangstel lend informerende aandeelhouders en helemaal géén beschikbaarstelling voor commissaris-zetels, laat staan de direc tie-zetel! Nou-nou, U denkt toch niet dat dat eeuwig voort kan gaan? Bij aile andere en gezonde NV's schuiven de functies en taken regelmatig op. Hier niet. En U weet natuurlijk wel dat een aandeel nemen NIET gelijk staat met een NV steunen. In feite zijn de GE WELDIGSTE helpers van onze NV de talloze schenkers van kleine giften ge weest, die in de paar jaren van ons bestaan als NV samen minstens vijf maal zoveel hebben ingebracht als alle aandeelhouders samen! Misschien beseffen vele lezers niet, dat 80 procent van het zakenleven in Nederland wordt gedaan door N.V.'s, waarvan de aandeelhouders dóórwer ken en aanpakken. Een N.V. steunen met aandelen is niet "gunting kupon sadja"... Nou ja, maar we komen er voorlopig nog steeds? Right you are, old pal! En denk NU lang over de vraag: hoe lang is: voorlopig...? T.R. Het is niet altijd eenvoudig Javaanse woorden te schrijven zoals ze worden uitgesproken. Neem b.v. de twee bo vengenoemde. Die zouden geschreven moeten worden als volgt: 1) Op de e van lengo een haakje om aan te duiden dat de letter toonloos is. 2) De o klinkt als in het Hollandse "pot", nog beter als in "Voader". Moet worden geschreven met een a, waar boven een puntje of een cirkeltje. Nu kunt U het woord correct uitspreken: lengo! 3) De e van klentik is eveneens toon loos. 4) De k wordt niet uitgesproken, is toonloos, wordt "ingeslikt". Lengo klentik! Cocosolie! Wij zeggen: klapper-olie. Javanen spreken ook wel van lengo klopo (lisah krambil). Laat een Hollan der deze woorden uitspreken en hij heeft het over: leng-goo klèn-tik (klem toon op de laatste lettergreep) of leng- goo kloopooü Dat weten wij natuurlijk allemaal wel, maar wat U waarschijnlijk nog niet weet is dat men hier klapperolie ge bruikt bij de borrel!!! 0 nee? Nou, lees dan maar wat ik gelezen heb in een plaatselijke krant: Eet met de Paasdagen nou eens een Echte Loempia! Haal dan eerst even de loempiavel len bij Toko... 8 loempiavellen nu slechts ƒ1, 7 (groter) 1 1 kl. blik Bamboo scheuten ƒ1, 1 blik Lychee's 2,98 1 blik kokos-olie 3,25 Heerlijk bij de borrel. Nah! En nu dit: Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86.32.01 VOORBURG Half april verwachten wij een nieuwe zending import L.P.'s uit Indo nesia o.a. Salina, Isnarti, Ernie Djohan en vele nieuwe. Prijs stereo f 19,50 p. stuk. Zo juist binnen: Krontjong L.P. Suara Bintang Baru, stereo en mono f 3,751 en Ambonnese L.P. door Aloha Singers stereo en mono 3,75 I Sinar Surya L.P. van f 7,50 met rudjok Ulek wordt niet meer gemaakt Beperkte voorraad NU nog leverbaar. TAHAN Er komen stromen copy binnen over Bogor en Bandoeng. Wij vragen U met het inzenden van nog meer copy over deze onderwerpen wat te wachten. In het bijblad van een bekende och tendkrant las ik het volgende: Tropische smaakjes. Bevangen door diepe gevoelens van jeugdsentiment (ik ben in Bandoeng geboren) snuffelde ik in een "Indisch winkeltje" en adoe! Daar vond ik Twarempel tussen de ketjap, sambal en blikken manga (noot van mij: waarschijnlijk is hier bedoeld "mang- ga") drie piepkleine flesjes met ty pisch Indonesische essences: ma- war, pisang ambon en djeroek pe- roet. Dat zijn de aroma's van rozen, een speciaal soort bananen en een citrusvrucht". Dat "adoe" doet het hier in Neder land altijd goed. Ik moest direct denken aan een liedje dat wij als kind vroeger zongen: Adoe papa, adoe mama, saja sakit peroet! Kasih kajoe poetieh, bijar bisa kentoetü! Djeroek peroet! Zou het familie zijn van de navel sinaasappel? G. H. Bartman Het is begrijpelijk dat de Indischman zich volslagen buiten alle grote politieke en sociale activiteiten houdt. Verenigingsleven en pu bliciteit in het algemeen leiden onvermijdelijk tot betrokkenheden in ruzies of twistzoekende activiteiten. We zijn teruggekeerd naar een kinderspelletje: "Blijf waar je zit, en verroer je niet!"... 14

Tong Tong | 1970 | | pagina 14