een besoek waard "BRILLIANT!" I! Kweekschool te Solo het heel wat tact voller aan. Ook daar bestond zekere neiging om bij het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus op 31 aug. enz. hun mond te houden. Hij gaf daarom steeds het 6e couplet van het volks lied op, waarvan de beginwoorden lui den: Mijn schild ende betrouwen Zijt gij, o God mijn Heer. Op U zo wil ik bouwen. verlaat mij nimmermeer. Dit is begrijpelijker en aannemelijker dan het eerste couplet, en geen Chris ten, van welke landaard ook, kan daar bezwaar tegen hebben. Er zijn dan ook nooit incidenten voorgevallen, terwijl de Indische kranten naar aanleiding van de Wilhelmus-affaire vol stonden. Het uitbreken van de tweede We reldoorlog en de bezetting van Neder land door de scharen van Hitier ver wekten een geweldige uitbarsting van nationalisme bij de Nederlanders in In- dië. Het museum van het Koninklijk Militair Tehuis Bronbeek (Velperweg 147, Arnhembevat een uitgebreide collectie wapens, vaandels, uniformen, portretten en vele andere herinneringen aan wapenfeiten uit de Indische militaire geschiedenis. Hiernaast zijn er uitgebreide collecties op natuurhistorisch en ethnologisch gebied, zoals de foto hierboven toont. Gelegen in een prachtig park, vooral voor de komende zomer een mooi en interessant uitstapje! Tijdens de Jap. bezetting werd 't ten gehore brengen van het Wilhelmus 'n levensgevaarlijke zaak. Tien dagen lang na de capitulatie van Bandoeng bleef de NIROM (Ned.-Indische Om- roep-Maatschappij) regelmatig het Wil helmus uitzenden, tot de Jappen het in de gaten kregen. De schuldige emplo- yé's werden voor dit vergrijp ter dood veroordeeld en op 7 april 1942 terecht gesteld. Het was een dwaasheid ge weest, maar een heldhaftige dwaas heid. Nóg eenmaal had het Wilhelmus ge klonken in Oost-Azië. Op 29 jan. 1942 werd in Tokyo generaal von Pabst, onze gezant in Japan ten grave gedra gen. De rouwdienst had plaats in de St. Lucaskapel. Voorzover dit werd toegestaan mocht het geïnterneerde corps diplomatique, onder streng, doch correct Japans toezicht tegenwoordig zijn. De dienst had plaats in het Japans, uitgezonderd de preek door een Ne derlandse predikant, in het Nederlands en Engels. Ten slotte ging een Neder lander naar het orgel en speelde het Nederlandse volkslied. De aanwezige Japanners kenden het niet, of hielden zich van den domme. Na de voor Indië maar halve bevrij ding mochten we weer Oranje dragen en het Wilhelmus zingen. Maar slechts weinige jaren nog bleef het het officiële volkslied. Het laatst weerklonk het als zodanig op 29 dec. 1949 door de dood stille straten en kampongs van Bata via. Een overtuigd nationalist vertelde mij spontaan, dat toen het "Wilhelmoes dari Nassau" daar voor het laatst door de radio gehoord werd, vele orang Betawi de tranen in de ogen kregen. Er werd in elk geval niet gejuicht. De gouden eeuw van "maharadja Wilhel- mina" was nu voor goed voorbij. SALAH WESEL Daar wij de foto van Prins Bernhard (pag. 5, T.T. no. 19) te laat ontvingen om nog af te checken bij welke tempel precies de Prins gefotografeerd werd, hierbij een rectificatie van het onder schrift. Van velerlei bevoegde zijde ont vingen wij de correctie, dat het niet de Boroeboedoer, maar de Civa tempel van het Prambanan complex moet zijn. Toch bleek het Wilhelmus nog te leven, zelfs bij de Indonesiërs. Om streeks 1960 waren in Djakarta de pan- Aziatische spelen. Ook een Nederlands troepje deed mee, ogenschijnlijk, als Hollanders dat plegen te doen, weinig gedisciplineerd. Heel wat fermer mar cheerden bij de openingsparade de massale troepen der Mao-Chinezen. Toch wonnen de Hollanders een gou den medalje en dus moest de driekleur in top en het Wilhelmus geblazen wor den, voor het eerst weer na ruim tien jaren. En het wonder gebeurde: het Indonesische publiek begon als van zelf mee te zingen, tot ze de fout bij zich zelf ontdekten en ontsteld ver stomden. Wie zegt nu nog, dat we al leen maar pijnlijke herinneringen bij de Indonesiërs hebben achtergelaten? We hebben een klein partijtje oude woordenboekjes kunnen opkopen (van vóór de oorlog; oe i.pl.v. u) en wel al leen Nederl. - Maleis (dus NIET Mal. - Ned.!). De boekjes zijn erg klein: 5 bij 5 cm en 1 cm dik, dus ze kunnen in je zak werkelijk overal naar toe. Of in het kleinste damestasje. Inhoud: verba zingwekkend: 6000 woorden! Verschenen in een oude serie zak woordenboekjes genaamd Briljant. Wat er ooit nog meer in verschenen is, weet niet. Bewerkt door P. J. Zürcher, "In disch oud-journalist", onbekend. Maar reuze-gemakkelijk in het gebruik. En volgens een taalkenner: "zit goed in mekaar". Is voor ons genoeg, vooral als we nog eens naar Indonesië gaan om rond te kijken. Prijs f 1,25 plus 0,25 porto. Aan schaffen? DOEN! En NU, want gauw is ons voorraadje voorgoed op! WEGGEEF-ADRESSEN Jajasan Pa van der Steur Matraman 77, Djakarta, Indonesia Jajasan G.I.K.I. Foundation djl. Pemuda 64, Surabaja, Indonesia Emmaüs-Communité Eikstraat 14, Haarzuilens, tel. 03407 - 15 40. 7

Tong Tong | 1970 | | pagina 7