15 Augustus 1970 Van het "Comité 15 augustus 1970" ontvingen wij onderstaand communiqué dat wij tot onze spijt in verhand met de beperkte plaatsruimte, in enigszins verkorte vorm hebben opgenomen. Op 15 aug. a.s. is het de 25ste ver jaardag van de capitulatie van Japan, van het einde van de Pacific-oorlog en van het einde van de Tweede Wereld oorlog. Op 8 december 1941 verklaarde de toenmalige Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië, Zijne Excellentie Jhr. mr. dr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer, in opdracht van de Neder landse Regering in ballingschap te Lon den, de oorlog aan Japan met de his torisch geworden woorden: "De Ne derlandse Regering aanvaardt de uit daging en neemt de wapens op tegen het Japanse Keizerrijk". Helaas echter waren de wapens die opgenomen konden worden in aantal en in moderniteit ver beneden een hier voor te stellen redelijk minimum. Door de tot 1936 door de opeenvolgende Nederlandse Regeringen gevoerde af- braakpolitiek die van het bekende houten geweertje was ook in Ned. Indië de bewapening tot minder dan de helft teruggebracht van het door des kundigen alleen voor de handhaving van orde en rust c.q. der neutraliteit nodig geoordeelde minimum, zulks zonder dat de autoriteiten, laat staan de bevolking van Ned.-lndië, hierop enige invloed konden uitoefenen. De in 1936 aangevangen herbewapening kon de door de afbraak ontstane ach terstand niet tijdig inlopen. Desalniettemin hield Ned. Indië in een verbeten strijd de Japanners drie maanden op in hun opmars naar Au stralië. Op 8 maart 1942 capituleerde het voor de overmacht. De Koninklijke Marine en de Koninklijke Militaire Luchtvaart hebben in die drie maanden ten koste van een zeer hoge tol aan gesneuvelden de Japanse vloot aan zienlijke verliezen toegebracht. Het vaandel van de Koninklijke (Ned.-lndi- sche) Militaire Luchtvaart werd in 1949 hiervoor versierd met de Militaire Wil lemsorde. Het Koninklijk Ned.-Indische Leger leverde plaatselijk een heldhaf tige strijd, maar had overigens geen keuze dan het voeren van een terug trekkende vertragingsoorlog. Bij de capitulatie waren op Java en wel in hoofdzaak te Bandoeng vele duizenden uit geheel Ned.-lndië afkomstige vrouwen en kinderen ge concentreerd. De Nederlandse rege ring had hun evacuatie verboden onder het motief dat de Nederlandse bewo ners van Ned.-lndië het te verwachten leed van een bezetting niet mochten ontvluchten, maar dit te samen met de Indonesische bevolking dienden te on dergaan. Het Ereveld Pandu bij Bandung. Ook zij die hier hun laatste rustplaats hebben, zullen 15 augustus herdacht worden. Behalve het reeds hoge percentage gesneuvelden, de vele door de Japan ners geëxecuteerde leden van vernie- lingsploegen en de duizenden later el lendig in krijgsgevangenkampen ge storvenen, betaalden aldus tijdens de hel van de Japanse bezetting ook dui zenden mannen, vrouwen en kinderen in de burger-interneringskampen de tol van hun leven voor een Groot-Neder lands belang en ten gevolge van door de achtereenvolgende Nederlandse Re geringen genomen beslissingen. In de ze periode werden ook nog vele buiten de kampen opererende verzetsstrij ders en anderen, die hulp verleenden aan de in de kampen verblijvenden, door de Japanners gemarteld en/of ge- executeerd. Onder de gevallenen in de korte strijd en later tijdens de bezet ting waren ook velen van andere natio naliteit, Indonesiërs, Chinezen e.a. De Japanse capitulatie op 15 augus tus 1945 bracht voor velen geen bevrij ding maar de verschrikkingen van een door hen niet gewilde binnenlandse strijd, waarin nogmaals duizenden het leven verloren. Door de loop der ge beurtenissen in Ned.-lndië/lndonesië heeft zich aldaar nimmer de mogelijk heid voorgedaan voor een massale her denking van al deze doden. Ook daar na hadden de inmiddels over de ge hele wereld verspreide voormalige Ne derlandse bewoners van Ned.-lndië hiertoe geen gelegenheid. Velen had den een harde strijd om het bestaan te voeren. In Nederland worden op 4 mei alle in de Tweede Wereldoorlog gevalle nen waar ook ter wereld officieel herdacht en wordt op 5 mei de be vrijding van Nederland gevierd. Ook worden hier geregeld speciale herden kingen gehouden van destijds in Ne derland plaats gehad hebbende bijzon dere gebeurtenissen. Bij allerhande ge legenheden plegen verder de gebeurte nissen in Nederland en de verschrik kingen van de gevangenkampen in Eu ropa breed te worden uitgemeten. Zel den of nooit echter wordt hier te lande een woord gewijd aan de gebeur- nissen in het voormalige Ned.-lndië of aan de verschrikkingen van de Japanse gevangenkampen. In 1945 eindigde even eerder dan in de Pacific ook de strijd in Europa. Voorbereidingen voor de 25ste herdenking en feestviering op 4 en 5 mei 1970 zijn dan ook op grote schaal in volle gang. Over de gebeur tenissen uit de strijd van het toenma lige Ned.-lndië tegen Japan werd echter ook thans wederom gezwegen. Even min zijn ze genoemd in de tot nu toe bekend gemaakte programma's van nog komende herdenkingen. De meeste voormalige "Ned.-Indiërs" willen de tijdens en gedurende meer dere jaren né de Pacific-oorlog ginds doorstane onbeschrijfelijke ellende lie ver vergeten. Onverbiddelijk echter dringen zich ook bij hen oude herinne ringen op aan de ginds gebrachte of fers, indien in Nederland de alhier dóórstane ellende in alle facetten breeduit wordt gereleveerd. Dan maakt zich een gevoel van opstand van hen meester dat dit zo uiterst belangrijke wereldgebeuren in een destijds tot het Koninkrijk der Nederlanden behoord hebbend gebiedsdeel en de exceptio neel hoge tol aan doden die aldaar te betreuren viel, worden afgedaan met enkele simpele woorden "en tevens alle gevallenen waar ook ter wereld" of "en ook onze gevallenen van over zee". Door de in Ned.-lndië gedurende drie maanden tegen een overmachtige vij and gevoerde vertragingsoorlog bleef Australië voor de geallieerden behou den. Hiermede was in feite de uitein delijke overwinning in de Pacific-oor log bevochten. En hierdoor werd ook een belangrijke bijdrage geleverd tot de uiteindelijke bevrijding van Neder land. Er is daarom zeker reden om op 15 augustus 1970 ook de 25ste verjaardag van de capitulatie van Ja pan in het bijzonder (en officieel) te herdenken. Dat zal dan voor de eerste maal zijn dat dit feit en daarmede te vens het daadwerkelijke einde van de Tweede Wereldoorlog in Nederland wordt herdacht. Voor dit doel werd het "Comité 15 augustus 1970" opgericht. Het beoogt een herdenking los van ras, geloof, politieke overtuiging, belangrijkheid of anderszins eenmaal, voor de eer ste maal en voor de laatste maal van de capitulatie van Japan, van het einde van de Pacific-oorlog en van dat van de Tweede Wereldoorlog. Het is de bedoeling hierbij op waardige mas sale wijze allen te herdenken, die voor 8

Tong Tong | 1970 | | pagina 8