NU! KROSI MALES FRANSE SPREEKWOORDEN VAN ETEN Prof. Dr Bernet Kempers' "Borobudur" Station sis Pa Rodej Brug I Pamojanan o.a. de bekende Karamat Embah Da- lam en de Karamat Batoetoelis, deze laatste is in tegenstelling met het eer ste geen graf maar een beschreven steen in het oud Soendanees. Ook een klein deel van het bolwerk bestaande uit een aarden wal is nog bewaard ge bleven in de kampoeng Kebon Kalapa bij de driesprong Lawang Gintoeng- Grote Postweg (Lawang-poort, maar wat is Gintoeng? Weet men dit mis schien ook?). Nog vele plaatsnamen in de omtrek doen nog denken aan het in de oude tijd verwoeste vorstenver blijf zoals: Dareded, Lolongok (de be tekenis van deze woorden ontgaat mij ook), Lajoengsari, Djerokoeta enz. Uit mijn kinderjaren herinner ik me nog enkele voorspellingen met betrek king tot het dorpje Bogor. Ja het dorp je, want in die tijd was Bogor maar een klein gehuchtje met wel is waar hier en daar statige oud-Indische gebouwen en landhuizen, maar verder was Bogor maar een stil en rustig oord. Van wie, waar en bij welke gelegenheid ik de voorspellingen vernomen had weet ik niet meer. Misschien wel van de oude mensen, oude Indonesiërs, maar het kan ook zijn uit verhalen van de Pa Dalang-pantoen, van welke voorstel lingen ik me nog heel vaag herinneren kan het verhaal van Loetoengkasa- roeng, een Prins in de vermomming (gedaante) van een Loetoeng, een zwarte aap. Van de voorspellingen ont houd ik nog een drietal zeer goed. Ten eerste dat er een tijd zal komen dat de kampoeng Branangsiang (wat zeggen wil Ochtendgloren?) zal wor den verlicht. (Zie kaart rechts midden). De legende vertelt dat de Prins Loe- toengkasaroeng bij deze kampoeng Branangsiang door de dag werd over vallen voordat hij zich van zijn ver momming had kunnen ontdoen en het verhaal vertelt ook dat hij die nacht de Leuwie (Kedoeng een diepe plaats in een rivier) Tjipatahoenan in de Tjiliwoeng in 's Lands Plantentuin had afgevist. Daarvandaan, zegt men, dat je in de bewuste Leuwie nu geen enke le vis meer vindt, (maar tussen twee haakjes, ik zelf heb daar nog menig lèlè zien zwemmen). Nu moet men we ten dat de kampoeng Branangsiang deel uitmaakt van de nieuwe wijk Ko- doenghalang met haar mooie en in de nacht schitterend verlichte straten en lanen, met haar mooie villas en bunga lows. Maar in de tijd van die voor spelling was niet alleen Branangsiang maar ook de hele Kedoenghalang niet meer dan een rimboe met hier en daar een kamponghuisje, wat sawahs en te- galans. De tweede voorspelling luidde in het Soendanees: Djalan djalan bakalna di- sisiran. Wat letterlijk betekent dat de wegen zullen worden gekamd, met an dere woorden verzorgd en netjes ge maakt. En zie de wegen werden later geasfalteerd en goed onderhouden. Ten slotte de derde voorspelling: Als de Tjisadanè ter hoogte van de kampoeng Pamojanan (droogplaats?) wordt overbrugd, dan is de tijd aange broken dat het korte volk uit het noor den zal komen. (Zie kaart, beneden). Ik woonde in 1940 in Batoetoelis en in dat jaar werd over de Tjisadanè bij kampoeng Tjipakoe niet ver van de halte Batoetoelis een brug geslagen naar genoemde kampoeng Pamojanan Op deze snapshot, gestuurd door mevr. Liz Haighton, zijn we gewoon verkikkerdOmdat de foto is "geschoten op ooghoogtevan een kleine jongen, dus van onszelf toen we als kleine jongen op de enorme keien van de Tjiliwoeng rond-tandakten. Vaak (té vaak) worden zulke keienkali's gefotografeerd van een brug of hoge oever af, van waar wij de kali altijd zagen als "net jongetje"Maar IN de kali zagen we dit speelterrein zoals op deze foto: vlakbij en tastbaar avontuurlijk! Op het prentje tussen twee haakjes: Bob en Max Haighton. aan de overkant. Hiervoor gebruikte men een afgedankte ijzeren spoorbrug. In december van hetzelfde jaar werd de brug officieel geopend door de Re sident van Bogor in aanwezigheid van de Regent van Bogor en vele andere hoge autoriteiten. En zie!!!!!!!!!! Tot zo ver dan mijn "dongengan" over Bogor. H. Remezond Ik had een oude oom, Jan Butteling, 1e machinist van de suikerfabriek "Por- rong", eigenaar was Oei Tjiong Ham, de welbekende millionair. Jan kreeg ook een hart-infarct en wilde erna, uit scheiden met werken, maar de Heer Oei was zo wanhopig, (want Jan B. kon uit de verte "al horen, welk onder deel van zijn machinerie in de fabriek haperde"), dat de heer Oei zei: "Adoe Jan, soeda saja sedia ken satoe kros- sie males boeat Jan, djangan lepas ken pabrik, ja Jan". En zo werd Jan 's morgens vroeg uit zijn huis gepiekeld door 4 koelies en overal gedeponeerd in de fabriek, van waar hij het gezicht en gehoor op de hele machinerie had. En erna toog het hele stel weer huiswaarts. Alles liep op rolletjes en Jan onder vond, dat zijn alziend oog en oor 't ook zo konden doen. D. Kampmeinert-Hupperts Er worden meer mensen gedood door het zwaard dan door eetlust. Aan tafel wordt men niet ouder. Wie bang is om te eten, is bang om te leven. Een goede keuken maakt de mensen eerlijk en fatsoenlijk. Men leeft niet van wat men eet, maar van wat men verteert. Drinken doet de dorst verdwijnen, eten wekt de eetlust op. f 28,75 incl. porto bij Tong Tong Vergeet niet Straks is het uitverkocht 7

Tong Tong | 1970 | | pagina 7