Afck DOOR DE NACHTVOGELS VERRADEN Radio Bolland maar het hoofd van die man zit nog heel op zijn hals. Volksverhalen zijn overal in de we reld hetzelfde. Dit verhaal van Dinar- wan bestaat in ongeveer dezelfde vorm ook in Holland. Een zekere gruwelijke realiteit en 'n sprookjesachtige onwerke lijkheid gaan hier hand in hand. Men bedenke dat dit geen "praatjes voor de vaak" zijn (anders gezegd: Poe-achtige short stories), maar levenslessen: vrees ook als je alleen bent, het gevaar nooit. Bezin, doe! Het is twee uur in de nacht. Het hele huis is in zoete rust. Alleen moe der de vrouw is nog niet naar bed. Zij zit in de keuken te batikken. Andere ruimte heeft ze niet, om 's nachts te kunnen batikken. Bij een oliepitje, dat heel schaars licht verspreidt zit ze silo op een matje. Ze tekent figuren met heet vloeibaar was op 't witte goed, dat over een bamboestel hangt. Al uren heeft ze daar gezeten. Zo nu en dan brengt ze haar "tjanting" voor de lippen en blaast dan in 't fijne tuitje, opdat de was ongehinderd door 't tuitje over 't witte goed kan stromen. Dat geeft een zacht prettig, fluitend, trillend geluid. Meer dan dat hoort men niet in die omgeving. Het is volkomen stil en rustig. Buiten is 't pikdonker. Hier en daar sjirpen de krekels en sprinkhanen. Het is vredig stil. Maar boven het huis, in de lucht, onder 't geflikker van een paar sterre tjes, hoor je telkens 't geroep van de "toehoe", beantwoord door haar vriendje "de kolik". Deze twee soorten nachtvogels voorspellen gewoonlijk on aangename gebeurtenissen in de om geving, waar ze hun geroep hebben laten horen. Ook m-Bok Karto in de keuken heeft die geluiden maar al te duidelijk gehoord. Zal er wat gebeu ren? Verschillende akelige gedachten vervullen haar hoofd. Bang, dat er een dief komt? Nee, dat doet ze niet. Ze verlaat voor geen geld haar batikwerk. Herdnekkig zit ze door te werken en nu en dan hoort men haar zacht gefluit. Sarinem, haar oudste dochter gaat over een maand of vier trouwen. Zij moet beslist een nieuwe kain hebben. Op de passer zijn er kains te kust en te keur. Maar waar zou het geld ervoor vandaan moeten komen? Neen hoor, ik ga nog niet naar bed. Er mag gebeuren, wat wil. Ze doet nog meer hout in 't vuur om de was vloeibaarder te laten worden. Een half uur later moet ze toch die nachtvogels wel gelijk geven. Ze is dus op tijd gewaarschuwd. Ze is nu op haar hoede. Zacht maar heel duidelijk hoort ze 't graven in de grond aan haar rechter hand buiten de wand. Ze is niet erg bang uitgevallen, maar toch beeft ze over haar hele lichaam. De lijnen die ze daar op het doek tekent, worden //ur gekarteld. Waarom beeft ze dan? Ze kan toch gemakkelijk een schreeuw geven als 't nodig is? Dan is 't hele huis op de been. Ze heeft meermalen van haar vriendinnen en buren gehoord hoe zo'n inbreker te werk gaat. Een gangetje graaft hij onder de wand door, net wijd genoeg om zijn schouders door te laten. Dan kruipt hij rugge lings door het gat naar binnen. Dus met het gezicht naar boven. Als er iets verdachts is, zal hij het direct kunnen zien. Ja, dat alles weet ze wel, maar wat kan ze verder doen? Zij, een zwakke vrouw, alleen en ongewapend, tegen een man en gewapend zeker ook! Goed, zij zal zich met wat er is pro beren te behelpen. Ze doet nog meer hout in 't vuur en nog meer brokken was in de pan, zodat deze bijna vol is. Van verder batikken is geen sprake meer. Ze kan zich niet goed meer be heersen. Een poosje later ziet ze de grond onder de wand bij brokjes naar be neden brokkelen en wegzakken. Ook ziet ze een hand de aarde wegschra pen. Ze haalt het lampje weg en zet het achter 't hangende witte goed. Nu is die kleine ruimte half donker en zij moet zich inspannen om de dingen duidelijk te kunnen zien. Nu is de kuil naar schatting groot genoeg. Het gra ven houdt op. m'Bok karto is niet voorbarig met haar maatregelen. Van verhalen weet ze, dat haar gast niet met de deur in huis valt. Neen, hoor. Hij maakt nog schijnbewe gingen voor iemand, die op de loer staat. Ja, dat komt netjes uit. Een grote klapperdop aan een steel wordt naar binnen gestoken. Als men denkt, dat dat het hoofd is van de dief, dan begaat men een grote fout. Men mag die klapperdop in stukken hakken, Als deze schijnbeweging geen reac tie ondervindt, wacht men een minuut of twee, om een tweede schijnbewe ging te maken. De klapperdop krijgt nu een hoofd doek, om 't echte hoofd beter na te bootsen. Hij schuift moeizaam over de grond. Vooral in 't halfdonker kan men zich gemakkelijk vergissen. Maar m' Bok Karto is geduldig genoeg alle fop perijen te laten voltrekken. Maar zo zoetjes aan denkt ze toch, dat 't tijd wordt om haar maatregelen te nemen. Ze staat op en met een lapje in de hand tilt ze de gloeiende pan met de kokende was op. Ze wacht nog een poosje, maar die korte tijd lijkt wel uren! Ze is bang dat de was koud wordt en begint te stollen. Dan zou al haar moeite voor niets zijn. Gelukkig wordt haar geduld niet te lang op de proef gesteld. Daar schuift het echte hoofd van haar gast door het gat. Het langver wachte hooofd! mBok Karto houdt haar adem in. Haar ogen kijken wild naar beneden en haar hand trilt nog heviger dan te voren. Bijna morst ze wat van de inhoud van de pan. Ze probeert zich met alle kracht te bedwingen. Nauwelijks is het hoofd ver genoeg in de keuken geschoven of de wal mende inhoud van de pan wordt over 't gezicht gegoten. Dit gedeelte van het toneel is heus niet om aan te zien. De vrouw wendt haar gezicht van 't gruwelijk schouwspel af en bedekt haar ogen met haar handen. Ze uit een gil en verder weet ze niets meer. Ze valt bewusteloos naast haar slachtoffer neer. Ze heeft zich teveel ingespannen en heeft ook teveel van zichzelf ge vergd. Als Pak Karto uit zijn slaap ver schrikt wakker wordt, is 't doodstil in 't hele huis. Omdat zijn vrouw op zijn geroep geen antwoordt geeft, koestert hij argwaan. Met getrokken kris in de hand doorzoekt hij 't hele huis. In de keuken vindt hij de ontzettende sporen van wat er gebeurd is... Raden Dinarwan Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Vrijdag 24 juli a.s. opening van ons nieuwe bedrijf aan de Fred. Hendriklaan 161, Den Haag, tel. 070 - 55 66 97 genaamd: DISCO BOLLAND Ook hier ons geweldige krontjong-, game lan- etc. repertoire, naast uitgebreide sor tering in soul, pop, beat, klassiek enz. Welkom cliënten uit het Statenkwartier, hartelijk welkom. Na die eindeloos lange winter zagen de eerste jonge blaadjes aan sommige bomen er zó heerlijk sappig fris uit, dat Lilian zei: "Je verlangt er oerap van te maken!" Wat eigenlijk alleen maar "Indisch gezegd" is voor: je zou ze zo rauw kunnen opeten! DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO IAIMANTÉ MAGNETISCHE ARMBANDEN Stevige uitvoering. Intercontinental Agencies c.v. Stadhoudersplantsoen 140 Den Haag - Tel. 070-39 01 65 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 9

Tong Tong | 1970 | | pagina 9