BRIEF UIT DARWIN OP DE PASAR BARU HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43, tel. 04406 - 29 86 Riant uitzicht op het Geuldal Doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch .advies een rustkuur moeten onder gaan Met dieet-patienten wordt rekening ge houden. Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Volledig pension f 18,50; logie met ontbijt f 11,50 per dag per persoon Inclusief be diening en B.T.W. Deze brief in telegramstijl ontvingen wij in december vorig jaar. Is door allerlei oorzaken lang blijven liggen maar niet vergeten. De brief werd ge schreven door een jonge in Indië ge boren Totok, die zijn geboortestad niet vergeten had (hoewel hij er betrekkelijk kort geleefd had), die sinds de oorlog Australiër geworden is in Darwin en het Engels tot taal heeft. Maar zijn hart BLEEF trekken naar Betawie. Dus waagde hij er een korte, dure en nogal ongemakkelijke reis op naar Indonesië. Zulke luitjes, weet U lezer, hebben ons respect en onze grote vriendschap, want als echte Tong Tong-ers zijn zij Trouw, Branie en OndernemendSaluut!! Oude oorlogsvriend schreef dat hij en zijn vrouw een groupsreis Holland - Indonesië zouden maken (Djakarta, Bandung, Cheribon, Semarang, Djog- jakarta, Tretes, Surabaja per bus, dan vliegtuig naar Den Pasar op Bali) en eindigde met: "Waarom kom je ook niet?" Ik ging meteen de volgende dag injecties halen, visa aanvragen en no dige boekingen maken. Weinig tijd, maar haalde het. Vloog eerst per BOAC naar Singapore en toen per Japanese Air Lines naar Djakarta. In Singapore eerst boekings-probleempje waarbij 5 vliegmaatschappijen betrokken, op te lossen. In Djakarta intrek in klein ho telletje bij airport. Kampeerde min of meer op vliegveld omdat ik niet uit kon vinden wanneer mijn vrienden zouden arriveren. Ten dele veroorzaakt door dat hun grote vliegtuig niet kon landen in Djakarta en ze over moesten stap pen op kleinere Scandinavian Airlines vliegtuig in Singapore. Ontmoette hen tenslotte toch. Zij verbleven in Hotel Indonesia (5 keer zo duur als mijn kleine maar wel goede hotelletje). Ging op en neer per betja, de normale vervoerswijze in Dja karta. Zodoende zag, hoorde en rook ik veel bezienswaardigs, etc. Verwachtte als geboren en getogen Djakartaan mijn weg in de hoofdstad van Indonesië zonder moeite te kunnen vinden. Plaats echter zeer veranderd en niet altijd ten voordele. Niet alleen in Soekarno's enorme building com plexen in de Z.W. hoek van Djakarta (welke nu gedeeltelijk niet afgemaakt worden en reeds in puin aan het val len zijn), ook in de 'oude' gedeelten van de stad veel veranderd. Ongeloof lijk druk (bevolking geschat op 4.7 mil joen). Tamelijk weinig auto's. Verkeer chaotisch en krioelend, maar langzaam en daardoor betrekkelijk vrij van onge lukken. Brutaalste verkeersgangers met luidste claxons en bellen hebben (ne men) voorrang. Straatstalletjes aan beide zijden van weg. Moeten schijn baar allen vergunning hebben. Meesten niet. Gevolg: paniek bij politie-raid. Betja-bestuurders ook met vergunning beperkt tot wijk, waaraan ze zich niet altijd houden. Gevolg: nog meer paniek als politie optreedt. Meeste voor-erven zijn verdwenen. Winkels en kantoren voor de huizen. Vond ons oude huis met moeite, zo ingebouwd met latere gebouwtjes. Nam stel foto's op zon dag vrije dag waardoor betrek kelijk weinig verkeer en daardoor beter zicht dan door de week. Hoe dan ook, de ruimtelijke open indruk van Djakarta is verdwenen. Mensen vriendelijk en zodra ze merkten dat ik Maleis kon spreken wil den ze over van alles en nog wat pra ten. Werd vanwege mijn crewcut vaak voor Amerikaan versleten. Australiër was ook goed. Ex-Hollander was gewel dig. Nergens merkte ik iets van onpret tige atmosfeer betreffende hun oude Hollandse "onderdrukkers". Zou zelfs willen zeggen: integendeel. Telkens be handeld als de verloren zoon. Reisde van Djakarta naar Soerabaia per bus. Steden teleurstellend doordat niemand iets scheen te geven om on derhoud en schoonmaken. Zelfs nieu we gebouwen begonnen er reeds ver vallen uit te zien. In sommige straten lag vuil zo hoog, dat trottoirs niet lan ger zichtbaar. "Oedik" (buiten de ste den) ziet er meer uit als van oudsher. Meeste suiker en thee fabrieken echter lege gebouwen, daar machines ver kocht aan hoogste bieder en veelal ge transporteerd naar Singapore. Vele oude suiker plantages nu weer rijstvel den omdat suikerriet niet meer geperst kan worden voor suiker-productie. Plaatselijke suiker zo grof en vuil, on verkoopbaar voor export. Mensen ta melijk goed gekleed. Vrouwen dragen hun familie-fortuin nog steeds als goud en sieraden op het lichaam. Huizen zien er tamelijk netjes en schoon uit, en kinderen gezond. Schijnt, dat Su harto langzaam maar zeker het land uit het moeras trekt en "men" spreekt goed over hem en heeft vertrouwen in de toekomst. Praat is over volledig economisch herstel in 10-15 jaar tijds. Het is te hopen, dat actie al dit praten zal opvolgen. Oude monumenten (Borobudur, etc.) nog steeds even indrukwekkend als voorheen. Indon. voedsel nog steeds heerlijk. Amerikaanse stijl hotels in welke we onderweg overnachtten, te luxieus en te duur. Veel plaatselijke en goedkopere hotelletjes en naar mijn mening beter voor economie om voor georganiseerde toers daarvan gebruik te maken, in plaats van toeristen geld naar Amerika te laten afvloeien door deze "international Hotels". Vliegveld Surabaia zou in Australië geen certificaat krijgen, evenmin als vele anderen, zoals Kupang en Mau- mere (Flores). Alle oude gebouwen ver vallen. Geen nieuwe. Zelfde geldt voor electriciteit en water voorziening. Oude apparatuur overbelast. Vaak geen wa ter of electriciteit, ondanks rantsoe nering. Straatreiniging wordt verzorgd door katten, honden, varkens en kip pen. Huisvuil wordt op het voetpad ge gooid en zo mogelijk verbrand. Riole ring bestaat niet of functioneert niet. Mijn "ZAMRUD" vliegtuig van Den Pa sar naar Kupang ,oude D.C. 3) kreeg panne en landde op een motor, waar door drie dagen gestrand in Kupang. Had dure maar plezierige, avontuur lijke en gedenkwaardige "Sentimente le reis" type vakantie. Contanten ge brek in Diliy. Logeerde aan het strand met 16 hitch-hikers. Leer-rijk. Ons "Koninklijk Strand Hotel" leerde me onze jongere generatie beter appreci ëren. Nico van Eek (met zijn Pa werkte ik 34 jaar geleden bij het Bat. Nwsblad T.R.) In de "Haagsche Courant" lazen wij het volgende fragment uit impressies van een reporter op de Pasar Baru van de Herdenkings-manifestatie: "Zijn er nog demonstraties, agent?", vroeg een Hagenaar. "Meneer, zei de agent, die demon stranten zijn nog wel zó intelligent, dat ze begrijpen dat hier niets te demonstreren valt. Want dit is de grootste demonstratie die er be staat". Wij hebben van verscheidene zijden dus van de zijde van bezoekers én van winkeliers eveneens de verba zing horen uitspreken dat het ondanks de ontzaglijke drukte en het volkomen vrije door elkaar lopen van mensen uit letterlijk alle lagen van de maatschap pij zo verrassend ordelijk toeging. Er is zonder enige overdrijving geen en kele wanklank gehoord! 10

Tong Tong | 1970 | | pagina 10