You love it... VOETSTAPPEN IN'N ANDERE WERELD Het Paard dat niet groeide LU MUIZEN prijsje .TT I DE KOELE INDO-BELAZER pasar malam rotterdam l I t I i.i.J Ik herinner me alles nog als de dag van gisteren. Op de grond van ons ouderlijk huis te Malang (betoel roe- mah redjeki) bevond zich toen een heel oud Indonesisch kerkhof. Bij de koop van de grond werd met mijn ouders, anderzijds de Loerah en Gemeente overeengekomen, dat de graven (18/ 20 gr.) op kosten van mijn ouders eer ste klas her-begraven zouden worden. Dat is ook gedaan, althans de grond ervan, want van alle graven is maar één been gevonden. Mijn vader begon de bouw van het huis eerst met de bij gebouwen (Indon. adat?) Toen die, de afgesloten achtergalerij en 'n paar ka mers klaar waren, zijn zij met de kin deren er in gaan wonen. Mijn jongere broer en ik, voor studie in de kost in Soerabaia, kwamen met de oktober- vakantie thuis. Ik sliep alleen in een klein kamertje dat, zoals de twee an dere kamers, uitkwam op de achterga lerij. Ik weet niet welke vakantiedag het was, maar op die nacht werd ik met schrik wakker, omdat er aan mijn rechter grote teen getrokken werd en het moet vrij hard zijn geweest. Ik her inner mij nog dat ik "ja" zei, hoorde niets en dacht dat ik gedroomd had, draaide me om en sliep direkt weer in. 's Morgens was ik het hele voorval al weer vergeten. Ik weet niet welke nacht daarop, maar hetzelfde gebeurde weer. Ik was helder, klaar wakker. Als jongen van 18 jaar, dacht ik nergens aan bang zijn, draaide het licht aan en begon de zaak te inspecteren. Ik dacht heus aan een grote muis, omdat de goedang aan mijn kamertje grensde en de muizenvallen daar nogal succes had den. Maar in mijn kale kamer met al leen een bed, kast en tafeltje was niets te bespeuren. De volgende dag zocht en vond ik een stuk rottan en bij het naar bed gaan schoof ik mijn bed dich ter bij de lichtschakelaar en "sliempet- de" (instoppen) mijn klamboe niet, zo dat ik met een handomzwaai licht kon maken. Die nacht gebeurde er niets, wel de daaropvolgende nacht. Mijn hand ging bliksemsnel naar de licht schakelaar (mijn concentratie op die schakelaar moet in mijn slaap toch groot zijn geweest), met mijn blik naar mijn voeten. Ik meende een donker ge wriemel aan het voeteneinde te zien. Binnen een seconde was ik mijn bed uit, rottanstok in de hand en keek on der kast en overal. Niets van het een of ander te bespeuren. Met de gedach te het straks aan mijn moeder te ver tellen kroop ik weer achter de klamboe. Ik deed dat bij het ontbijt en kreeg een ernstig verwijt het niet eerder verteld te hebben. Tegen 5 u 's middags kwam er wat bedrijvigheid. In de achtergalerij zou een slametan gehouden worden. Van mijn moeder moest ik aanzitten, aan één hoofdeinde. Aan het andere hoofdeinde zat of stond liever de "Moodin" (Indon. geestelijke), die voortdurend gebeden prevelde. Aan weerszijden zaten werkvolk van het huis en van ons bedrijf. Na ongeveer een kwartier was de ceremonie afge lopen, maar alleen met de Moodin in mijn afgesloten kamertje werd mijn blote rug nog onder zijn geprevel met een goedje besmeerd. Ik heb nader hand nog heel lang in het kamertje ge slapen, maar nooit meer "muizenbe- zoek" gehad. JeeJeeDee Het recept van deze Pasar Malam drank bij uitstek (uitgevonden door Rob Dessauvagie en zijn collega's van de bar) zullen we niet verklap pen maar het is gewoon een trip waard naar de AHOY'HAL HOFDIJK 1 t/m 5 SEPTEMBER 1970 Wij waren altijd dol op beesten. Had den een kip die op schoot een ei leg de. Een gemakkelijk plekje was dat niet want onze hansop gaf niet veel "nest". Jonge eenden, marmotten en konij nen gingen, (als vader en moeder niet thuis waren!) mee naar bed. En tien tallen duiven waren zo mak dat zij op hoofd en schouders konden worden meegedragen. Wij waren nog vrij jong maar onze liefste wens was een rijpaard! Als we naar Lembang gingen was het tochtje per bergpaardje, het heerlijkst. Achter ons huis was de cavalerie kazerne. Als de paarden een mandi- beurt kregen dan waren we er als de kippen bij. Een van de paarden kon heel elegant "dansen" op de maat van de muziek. De opper die het beest be reed, had plezier om ons, en soms ge beurde het dat op een ogenblik 'n paardenhoofd door het raam kwam kij ken om (zoals alle paarden dat graag lusten) een stukje suiker te krijgen of een wortel. Paatje en Mams, kregen een punt hoofd van ons gezeur om een paard. Ten einde raad verzon Mams daar iets op. Zij liet ons vier hoeven zoeken en die moesten we in de grond planten. Want, zo vertelde zij, als de heren te lang stonden te bomen, wilde het wel gebeuren dat een wandelstok wortel schoot...en groeide. Wij geloofden toen nog alles wat onze ouders zeiden en deden zoals gezegd werd. Nu, de belangstelling van buurkinde ren was groot, al wilden enkelen wel beweren: "Bestaat niet! Komen uit de buik van moeder paard!" In onze oren klonk dat als een zwa re vloek. Maar hoe langer het duurde eer we "groei" zagen, des te meer twijfelden wij, zodat Mams, eenmaal met een leugen begonnen, ermede door moest gaan. Ze nam haar uit een sapu dalam en stopte dat in de grond bij de hoeven! Wij waren zo blij! Vertelden het te gen iedereen die 't horen wilde en brachten de "betweters" aan het twij felen. Totdat... In de droge sawah t.o. ons huis lag een paard dat in allerijl was uitgespan nen. Nieuwsgierig als kinderen zijn, gingen we er op af en...maakten het wondere gebeuren van een geboorte mee! Wat waren we geschokt in ons ver trouwen! Het ergste was dat we niets begrepen. Jan zei in zijn onschuld te gen Mams: "En het veulentje zat hele maal in een laken gepakt, Mams". Stilletjes hebben we de hoeven op gegraven. Een paard kregen we nooit en zeurden er niet om. Het ooievaar sprookje had afgedaan en ook begrepen we dat een groot paard meer zorg zou nodig hebben dan onze poppen en klein vee. Si Ribut 17

Tong Tong | 1970 | | pagina 17