7'oen na uren lang wachten in de gloeiende zon (net als bij aubades voor de Landvoogd een halve eeuw geleden in Indiël) het Ko ninklijk gezelschap eindelijk het terrein op kwam lopen, rees iedereen fris en vrolijk op en klonk een langdurig applaus. Naast Hare Majesteit de "bouwer" van de herdenkings manifestatie Ir. G. S. Vrijburg, die vele aan wezigen op het terrein zich nog herinnerden uit diverse fasen van hun leven: van Penga- lengan, van de T.H. in Bandoeng (mede-stu dent was o.a. Soekarnol), ja zelfs van de Lagere School te Salatiga (herinnering door Pothoff). Maar weet U: de uren van wachten op het Congresgebouw-terrein werden op deze wijze voor allen verkort door herinneringen uit vele fasen in ieders leven uit vele gebieden van Indonesië. Totaal vergeten kontjo's en vriendinnen wer den tot grote verbazing herontdekt en direct herkend alsof er geen kwart- tot een halve eeuw voorbij gegaan was. Het werd geen her denking aan de afloop van een oorlog, maar aan een geheel leven van onsterfelijke waar den is gewoon die veelgenoemde "gene ration gap" (die kloof tussen twee ge neraties, die in de hele moderne wereld op elk gebied te vinden is) die ook onze Indische groep treft. Is dus een streep gezet onder de hele historie van de Indische groep en zijn betekenis voor Nederland? Ja, zwart op wit staat het er, en nog maals: wij móeten het wel geloven... en toch geloven wij het niet. Het was de Pasar Baroe die ons op andere ge dachten bracht. Want het enorme suc ces van deze "Indisch aangeklede" Frederik Hendriklaan in Den Haag die in de eerste drie dagen al 100.000 be zoekers trok en veruit het populairste evenement was in Den Haag, had zijn succes niet alleen te danken aan de straattonelen, maar beslist ook aan de wijze waarop de normale dagelijkse winkel-etalages aangevuld en "ver edeld" waren met tal van exotische artikelen uit het Verre Oosten: batik- en borduurwerk, siersmeed- en hout- snij-kunst, wajang-figuren en hindoe- beelden, practisch alles afkomstig uit privé bezit in Den Haag, eigendom van relaties van de winkeliers. Niet alleen gaven deze etalages het bewijs hoe enorm veel er blijkbaar in ontelbare huiskamers in Nederland staat (en zorgzaam bewaard wordt) aan kunstschatten, maar ook: hoe fantas tisch die "ouwerwetse" dingen het nog steeds doen tussen alle moderne mas- sa-fabricaat in plastic en namaak me taal, tja, op slag de verkoopbaarheid ervan gunstig beinvloeden. Wij spraken met ettelijke winkeliers. Zij gaven on omwonden toe dat het succes van deze Pasar Baroe zelfs hun stoutste ver wachtingen overtroffen had (uitgedrukt in fantastische verkoopcijfers), hadden met eigen ogen gezien hoe geboeid voorbijgangers waren door de (voor heen achteloos voorbijgelopen) etala ges alleen door één wajangpop, één sarong of één masker...en vaak hoor den wij de verwachting uitspreken: "Dit moeten we elk jaar wéér hebben!"... Indië is NIET voorbij het zal keer op keer herleven, op wijzen waar we nu niet van dromen kunnen...laat dit tot een troost en hartversterking die nen voor allen die verzameld waren op het in de zon blakerende Congreshai- voorterrein: het goede dat wij brachten aan Nederland zal alle negeringen en bestrijdingen ten spijt onuitwisbaar zijn. En nog vele tijden later tot zegening zijn van het Nederlandse volk. T.R. Op 6 september viert Prins Claus zijn verjaardag en hierbij bieden wij Z.K.H. onze eerbiedige en oprechte gelukwensen aan. Door zijn uitdrukkelijke wens om samen met H.M. de Koningin en de Kroonprinses aanwezig te zijn op de herdenking van 15 augustus, heeft de Prins zich een warme plaats veroverd in het hart van de Indische gemeen schap in Nederland. Wij wensen hem nog vele gelukkige jaren toe temidden van de Koninklijke familie. DODENHERDENKING OP 14 AUGUSTUS 1970 Op 14 augustus, aan de voor avond van de grote herdenkings plechtigheid in het Congresge bouw in Den Haag van het einde van de strijd in de Pacific, die tevens het einde van de Tweede Wereldoorlog betekende, werden allen, militairen en burgers, die in deze strijd het leven lieten, geëerd door kransleggingen, zo wel operzee als in Nederland. Deze vonden te 11.30 plaats. Op het Nederlandse Ereveld Menteng Pulo te Djakarta werd de plechtigheid verricht door de Nederlandse ambassadeur, Mr. H. Scheltema. Op de andere 6 Nederlandse erevelden: Pandu te Bandung, Leuwi Gadja bij Tjimahi, Antjol bij Tandjong Priok, Kali Banteng en Tjandi te Semarang, Bagus Kuning te Surabaja, op het ge allieerde Ereveld Menteng Pulo, alsmede op de Burger Begraaf plaats Tanah Abang te Djakarta en op het geallieerde Ereveld Kanchanaburi in Thailand vonden kransleggingen plaats door be middeling van de Oorlogsgraven stichting. De gezagvoerder van het m.s. Straat Franklin van de Koninklijke Java-China Paket- vaartlijnen N.V. wierp, ter nage dachtenis aan hen, die op zee het leven hadden gelaten een krans in de Zuid-Chinese Zee. In Nederland werden kransen gelegd op Bronbeek, bij het Na tionaal Monument op de Dam te Amsterdam, bij de monumenten van: de Koninklijke Marine te Scheveningen, de Koninklijke Landmacht op de Grebbeberg, de Koninklijke Luchtmacht te Soesterberg, het Verzetsmonu- ment te Rotterdam en op de Noordzee vanaf een Schevening- se vissersboot. Alle kransen waren voorzien van rood-wit-blauwe linten met 't opschrift: "Comité 15 augustus 1970" "Een laatste groet van de overlevenden". Vele particulieren hadden ge volg gegeven aan de oproep van het Comité om op 14 augustus de doden te herdenken, door halfstok te vlaggen.

Tong Tong | 1970 | | pagina 3