5 Er waren diverse verkopers van saté op de Pasar Baroe tijdens de Herdenking 15 Augus tus 1970, in allerlei bediening en allerlei sma ken. Maar allen roosterden en leverden "tot de stukken er af vlogen" en waren uitverkocht vóór de helft van de avond om was. Wel een rare gewaarwording om op die typisch Hollandse straten opeens verkopers van saté te zien en ze te ruiken op een wijze, waar hetoel de beste groene-haring-boer niet aan tip pen kan! Het stond aan deze kraampjes dan ook tjokvol Hollandse liefhebbers en -sters. Intussen is er blijkbaar toch wel verschil in toebereiding van de saté in de normale kraampjes van gehaktballen en zo, waar ook saté verkocht wordt, en de saté 'van ons", want de laatstgenoemde saté kon je gewoon weg straten ver ruiken dus kwamen de lief hebbers ook van straten ver aan rennen! "Indisch echtpaar Number One"zoals het door de straten van Haags Pasar Baroe reed in een levensechte betja uit Indonesië. G.G. Jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer en zijn echtgenote hadden in de korte bestuursperiode vóór de oorlog uitbrak nooit de gelegenheid gehad om persoonlijk met die fleurige driewielers kennis te maken, al had den zij het altijd graag gewild, zo verzekerden zij ons. En kijk eens aan: een kwart eeuw later werd een droom werkelijkheid, ja zelfs in Holland, en "Bapak dan Ibu Tjarda" lieten zich niet lang soebatten: ze stapten in en reden rond in de origineelste rit die misschien ooit een Indisch landvoogd gehad had. En zo zag Indië's burgerij haar "beste vrien den" weer terug: lachend en wuivend en hand jes schuddend helemaal tot het eind van de Haagse "Fred" en terug. Wij twijfelden er niet aan of dit plaatje zal nog heel lang als dierbaarste herinnering aan de Landvoogd in menig album bewaard blijven. Ongemerkt is nog een andere aparte figuur op de foto gekomen: de betja-rijder. Toen hij voor de TV werd geinterviewd, vertelde hij als student in Nederland te vertoeven. Toen hem gevraagd werd wat hij na voleinding van zijn studie wilde doen, was zijn eenvoudige antwoord: "lk ga terug naar Indonesië. Ik wil bij de arme mensen zijn"een ongedacht ant woord dat vele toeschouwers ontroerd heeft, en ons allemaal opeens bewust heeft gemaakt dat dat eigenlijk het mooiste doel is van het leven op aarde: niet rijk en knap worden, maar dit eventueel te zijn IN DIENST VAN ONZE ARMSTE AD1KS, dus in de ware persauda- raiin. Pas toen wij deze betjakvoerder later op zochten herkenden we in hem een haast ver geten sobat uit de directe kennissenkring van Tong Tong: Loyke Soebandi. Wij wensen hem gaarne een mooie toekomst van dienbaarheid aan zijn volk. En wij zijn getroffen door het feit dat door een wonder en dwars over enor me afstanden van leeftijd, nationaliteit en cul tuur heen .hier drie mensen bij elkaar zijn op één plaatje (GG Tjarda uit Groningen, Mevr. Tjarda uit Amerika en Loyke Soebandi uit Indonesië) wier leven gewijd is aan het dienen van de medemens! Hormat, driemaal hormat! (Foto welwillend afgestaan dooi de Haagsche Courant)

Tong Tong | 1970 | | pagina 5