ALTUD FIT ZUN EXTRA LEVENSKRACHT? Jos. van Arcken Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW WIENGKO BABAT Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake lijk voorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f 3,90 voor een kuur. Elf wapenschilden passeerden de re vue, elf mannen vertelden wat zij op hun hart hadden, daarmede de reeds tè lang verbroken band met het moe derland versterkende. De Japanse commandant woonde met zijn adjudant gedurende tien minuten de voorstelling bij en verdween toen, omdat e.e.a. hem waarschijnlijk te "slow" was. Voor zijn vertrek echter gaf hij opdracht na afloop van de voor stelling de 11 wapenschilden op zijn kantoor in te leveren. Daar de schilden zoals bekend vol- getekend zijn met leeuwen, kronen en voor de Japanners aanstoot gevende kleuren dachten wij, dat een en ander toch nog voor ons een wanklank zou gaan betekenen. Doch wie schetst we derom onze stomme verbazing toen de luitenant Shiozawa ons opdroeg alle wapenschilden op een goed zichtbare plaats in ons kampkantoor op te han gen. Het grootste plezier van deze luite nant werd nu met Japanse bezoekers van andere plaatsen naar ons kamp kantoor te komen, waar hij dan vol trots onze wapenschilden-collectie aan zijn bezoekers toonde. 's Avonds bij het licht van tientallen oliepitjes en flambouwen zongen wij begeleid door onze kampband gedu rende anderhalf uur uitsluitend vader landse liederen, als waardig sluitstuk van een voor ons onvergetelijke 31e Augustus, waarbij wij in de Luitenant Shiozawa een redelijke Japanner leer den kennen die door mij niet op de lijst van onverantwoordelijke oorlogs misdadigers werd geplaatst. 31 Aug. een dag uit 365 gewone dagen, maar voor ons Amaheiers een onvergetelijke dag en ik hoop, dat zelfs het kleine gedeelte van de moderne jeugd dat zo gaarne wat vroeger goed was met een meewarig schouderopha len wenst af te doen, kan begrijpen, dat 31 Augustus voor de ouderen on der ons een dag is van heel bijzondere betekenis. Kapt. R. Korteweg Voor Seiko-horloges naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 ABONNEES AMERIKA Tong Tong niet ontvangen of beschadigd en U wilt gauw een ander exemplaar? Bij Roy Stee- vensz, 11543 Buell str., Santa Fe Springs, California 90670 kunt U er om vragen. Naar Den Haag schrijven duurt te lang! Naar aanleiding van het artikeltje met bovenstaande titel in de T.T. van 15 juli 1969 volgt hier mijn bescheiden mening hierover: De kreet "Wiengko babat" zal uit sluitend diegene(n) aanspreken die af komstig zijn uit Oost Java en in het bijzonder uit de omgeving van Sura- baia. Wiengko is een Indonesische koek gemaakt van beras ketan en witte sui ker. Hij is plat en rond met een middel lijn van circa 25 cm en een dikte van ongeveer 3 cm. De koek heeft een bruine korst aan gezien hij in de oven gebakken wordt, maar de kern blijft klef en zacht. In zijn uiterlijke vorm lijkt hij het meest op de Nederlandse "plaatkoek" of "boterkoek", alleen dat de Neder landse versie een droge harde kern heeft. Zoals alle Indonesische lekkernijen heeft de wiengko ook een eigen en aparte smaak. Het zoet van de suiker overheerst niet, de smaak blijft "guri" doch smaakt toch anders dan bijv. tetel (2 toonloze e's) bakar met witte suiker van Prigèn bij Trètès, alhoewel de in grediënten voor beide lekkernijen de zelfde zijn. Babat is de plaats van herkomst, dus het plaatsje Babat nabij Lamongan en Gresik ten N.W. van Surabaia en be tekent dus niet "maag" zoals het geval is bij soto babat soto gemaakt van babat (maag). Voor de oorlog woonde bij ons een oudgediende in, Mienten heette ze, af geleid van Intan diamant. Zij noem de mijn grootvader nog tuan mudah en mijn vader en ons jongens dus allemaal gewoon sinjo. Zoals toen gebruikelijk was zij meer huisgenote en vertrouwelinge dan be diende in de ware zin van het woord. Zij woonde ook niet in de bijgebou wen, maar sliep in een der kinderka mers met de jongste kinderen. Zij was afkomstig uit een dessa nabij Babat en als zij haar oude dessa had bezocht bracht zij bij ons terugkomend steeds wiengko babat en kuwe sabun uit Gresik mee. Deze oleh oleh viel altijd bij mij in zeer goede aarde om dat ik een groot liefhebber was van beide lekkernijen. Het laatst is zij met mijn jong gezin meegeweest als "babu anak" van mijn oudste zoon. Gelukkig dat we uit die periode nog veel foto's als dierbare herinneringen aan haar bezitten. Tijdens de Japanse bezetting is zij stil en ongemerkt voor de buitenwereld in haar dessa nabij Babat overleden. Wellicht vertoefden haar laatste ge dachten vol weemoed bij al haar sin- jo's en nonnie's, die op dat moment in de interneringskampen zaten... Dit is mijn wiengko babatverhaal, zo maar een verhaaltje zoals duizenden van ons hebben meegemaakt, doch ie der op zijn eigen manier. Daarom dat de kreet "wiengko ba bat een zeer speciale bete kenis voor mij heeft. W. E. Grashuis 9

Tong Tong | 1970 | | pagina 9