Fonteijn Co - HET GEVECHT 5Cambodja GIFSLANGEN VAN JAVA Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers (6 tot 100 gr.) toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO 22 Karaats verlovingsringen polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag? Wij betalen, bij aankoop vanaf f 200,de reiskosten voor één persoon geheel terug I I In T.T. 17, 15-3-70 artikel Goebeng- brug van W. E. Grashuis, doet hij een oproep een verhaal te vertellen over de boeloesjacht. Als kleine jongen liep ik al naar boeloes te zoeken langs de vele goten en slootjes. Op het laatst was ik zo gehaaid, dat ik een schild pad al "zag", terwijl hij niet zichtbaar was. Hij had zich dan "ingegraven", zodat hij onzichtbaar was, maar zo'n beest moet geregeld ademhalen en daarvoor steekt hij zijn kop (neusgaten) boven water. Komt er iets of iemand langs, dan trekt hij zijn kop weer in. Als ik dus schildpadden zocht, die "on dergronds" lagen, keek ik alleen uit naar een gaatje of gat (hangt van de grootte van de boeloeskop af) en tot grote verbazing van eventuele toe schouwers besloop ik iets onzichtbaars en had ik plotseling een boeloes in mijn handen. Ik heb ook nog in de Embong Ploso gewoond en de spelletjes, die W. E. Grashuis speelde, heb ik ook gespeeld. Ik heb zelfs het ongeluk gehad om door de zuiging van de Goebengsluis, onder de sluis door gezogen te worden. Ik weet niet, waaraan ik bleef hangen, omdat ik beneden in het bruine water niets kon zien. Met grote inspanning heb ik me losgerukt en toen ik aan de andere kant boven kwam, was mijn hansop op vele plaatsen gescheurd en mijn lichaam zat onder de schrammen. Achter ons huis aan de Embong Plo so liep een goot in een soort brand gang. Alle afvoergoten van de badka mers van de huizen mondden in deze goot uit en deze goot stroomde naar de Brantas bij Kajoon. Vissen en ook schildpadden uit de Brantas konden dus ook in die goot komen. Oorspron kelijk was die goot gecementeerd, maar water en tijd knaagden aan het cement, zodat grote gaten onder het cement ontstonden. En in die gaten kon je van alles vinden: lelehs, koetoeks, betiks, slangen en zelfs leguanen en schild padden. Op een middag was ik weer "op jacht" in die goot, toen ik een vreemd geluid hoorde. Het geluid kwam uit een groot gat onder een afvoergoot van een badkamer. Ik sloop naderbij en wat ik daar zag, heeft waarschijnlijk nooit een menselijk wezen aanschouwd. Een gevecht op leven en dood tussen een witte en een zwarte boeloes. En geen kleintjes, maar 2 bakbeesten met koppen, zo groot als een kleine vuist. Ik ben na een poosje naar huis gegaan en kwam terug met een mand en een stok. Met de stok heb ik de 2 boeloes in de mand gejaagd en thuis kon ik zien, dat het gevecht "alles om alles" was, want ze bloedden beide uit ga pende wonden. En ik heb het idee, dat ze daar aan het vechten waren, totdat één van de twee dood zou zijn ge weest, als ik niet tussenbeide gekomen was. Na een paar dagen heb ik ze weer in de Brantas losgelaten. Th. Kempff De Kambodja met de naakte takken vindt men overal op de inheemse kerk hoven. De gele bloemen ruikt men al op een hele afstand. Het planten van de Kambodja spe ciaal op de inheemse kerkhoven is af komstig van de volgende legende. Een jong echtpaar vestigde zich in een dessa, gelegen aan een kali. De bewoners van de dessa waarschuw den de jonge mensen, dat ze wel moesten oppassen met baden of kle ren wassen in de kali voor een grote kaaiman, die plotseling kon te voor schijn komen, als hij honger had. In dat geval was niemand veilig. De jonge man waarschuwde zijn vrouw dan ook elke dag, als hij naar zijn werk ging. Op een dag kwam hij thuis en vond zijn vrouw niet, zoals gewoonlijk op hem wachtend met een of andere ver snapering. Met een vreselijk angstig voorgevoel ging hij naar de kali en zag daar tot zijn dodelijke schrik, aan een over de kali hangende tak, twee armen, die hij herkende als zijnde van zijn vrouw. Vol liefde nam hij ze mee en begroef ze. De volgende morgen, voordat hij naar zijn werk ging, bezochj hij het graf. Tot zijn grote verbazing zag hij uit het graf een boom met naak te takken (zonder bladeren) en sterk geurende bloemen (het parfum, dat zijn vrouw altijd gebruikte). De uiteinden van de takken eindigden in weer 5 takjes, zoals de vingers aan een hand. M.M. Een kleine correctie op het artikel van F. Chrisy (T.T. 1 juni 1970) over gifslangen van Java. Dr. Liem, tandheel kundige aan de Universitas Airlangga die ik in 1964 leerde kennen en die ik als de grootste herpetoloog van Indo nesië beschouw, vertelde mij dat "Rus sell's viper" in 1927 "ontdekt" werd in de buurt van Surabaja (Pasar Toerie). Deze gifslang is lang niet zeldzaam en vormt een gevaar voor de grassnijders die in de omgeving van de stad dit veevoer vergaren. Merkwaardig dat op een klein eiland met 75 miljoen inwo ners nog zoveel verborgen kan blijven voor de wetenschap. Ik schaam me te moeten bekennen zo onwetend te zijn over slangen. Toen ik van 1947 tot 1949 als directeur van het Pathologisch-anatomisch Laborato rium in Surabaja werkte kwam de po litie eens met het lijk van een zesjarig jongetje dat door een slang gebeten zou zijn. De grootvader bij wie het kind woonde was wakker geworden door angstgeschreeuw en gehuil en had een 1'/2 meter lange zwarte slang zien wegschuifelen. Hij sloeg het dier met een stok doormidden en bracht zijn kleinzoon met de slang naar het ziekenhuis. Het kind overleed onder weg, ongeveer een kwartier na de beet. Niemand kon mij vertellen wat voor slang het was. Pas jaren later begreep ik dat het een cobra was en Dr. Liem vertelde mij dat cobras zeer veelvul dig in Oost-Java voorkomen en graag dicht bij woonsteden leven. Ook de "King Cobra" komt op Java voor. De meeste (dodelijke) beten komen van de ular welang (of weling) als de tani 's nachts op de sawahdijkjes met blote voeten loopt en toevallig op zo een slang trapt. Robert Hausman 11

Tong Tong | 1970 | | pagina 11