Een familieblad gaat heen 't Carillon Opeens lezen we in de krant dat het familieweekblad "Wereldkroniek" per 1 oktober zal worden opgeheven. Even denken we misschien: "Weer een tijd schrift weg. Straks komt er weer een ander...er gaan er in de laatste tijd zóveel weg en zóveel andere komen ervoor in de plaats..." Maar op dat moment besef je opeens dat er in som mige gevallen "uit hetzelfde laken" een zeldzaam oud pak verdwenen is en er persé géén nieuw pak uit tevoorschijn zal komen. We zijn eigenlijk allemaal zo'n beetje met de "Wereldkroniek" opgegroeid en kennen het, ook al lazen we het vaak niet elke week. Maar we wisten dat het bij al zijn door velen geringgeschat te "sensatieloosheid" of "gebrek aan cultuur" of "geen blad voor serieuze mensen" (wij tekenen maar een paar links en rechts opgevangen commenta ren op) toch een blad was, dat je in ELK gezin in Nederland (en overal in de wereld waar Nederlands gelezen werd) op tafel kon leggen zonder ie mand te kwetsen of te schandaliseren, dat kinderen even gemoedelijk konden lezen als opa's, de straatveger even goed als de professor (als ze wilden), een blad dus dat VROEGER een heel gezin élk gezin bijeen kon hou den in de huiskamer. Pas als je dit bedenkt, merk je dat er geen enkel blad meer is in Neder land waarbij dat kan: op een eenvou dige, eerlijke manier bij elkaar blijven, een ieder van de clan iets opofferend voor de ander. Moderne tijdschriften dienen zonder limiet de uiterste wensen van de individu en hebben weinig of niets te maken met de andere indivi duen van gemeenschap, zelfs al is dit het Gezin. En jagen daarbij vaak idee- en na, die zó onbegrijpelijk of kwet send zijn voor andere individuen dat samen lezen van het gezin met de beste wil van de wereld niet mogelijk is. In de Lectuur, eens beschouwd als De Grote Tesamenbrenger van de men sen, openbaart zich tegenwoordig De Grote Verbreker. En dat in nauwlijks een halve eeuw! Als de gedachten van ons, Old- Timers, om deze gedachte rondzwer ven, keren we onwillekeurig terug naar de tijd in Indië toen familie-lectuur de gewoonste zaak van de wereld was. Dat was de tijd van de "tromol", de leestrommel, die in houten kistjes rond gebracht werd bij de abonnees, vaak in een krakende ebro in de middaguren in sloom tempo door de stad sukkelend achter twee druilorige paardjes en met een slapende koetsier op de bok. De oude kist werd afgeleverd en de klaarstaande kist van de vorige week werd meegenomen. De nieuwe kist bleef onaangeroerd staan als Pa en Ma nog in hun middagdutje gedompeld wa ren. Geen kind kwam er aan. Punt. Pas als Pater en Mater Familias wa ren opgestaan, werd de kist geopend en vluchtig doorgenomen of alles wel voor kinderogen geschikt was. Hetgeen meestal neerkwam op het prompt ver wijderen van "La Vie Parisienne" en "Le Journal Amusant", dewelke immers vol "schandalige" plaatjes, die duide lijke taal genoeg spraken, al verston den we geen woord "didong" (Franse taal). Dat deerde ons overigens niets. In die tijd was het "Ja-of-neen" van de ouders een vanzelfsprekende en rustig aanvaarde zekerheid. Sterk, degelijk en dierbaar al een oud-Indisch huis. Basta. Overigens waren alle andere tijd schriften interessant, leuk of leerrijk genoeg, en deden we ijverig ons best de betekenis van Engelse, Duitse of Franse onderschriften te achterhalen als de illustraties ervan ons boeiden. In die tijd waren we volslagen onaan raakbaar voor Europese nationale ve ten, na-ijvers en hatelijkheden. We la zen "Fliegende Blatter" en "Die Wo- che" alsof Duitsers geen aartsvijanden waren van de hele wereld. We lazen Tel. 33 72 57 Thomsonlaan 108 Den Haag Speciaal Atelier voor Indische sieraden in 22 EN 24 KARAATS GOUD Waarom duur kopen als U 't veel voordeliger kunt laten maken. Schakelarmbanden Slangarmbanden Krintjing armbanden Briljanten ringen Briljanten oorknoppen Kabaja Spelden Trouwringen Sebelah rotan armbanden ALLES 22 OF IN 24 KARAATS GOUD. Zware halskettingen. Een gouden stuivertje Ned.-Indië vastgestelde verkoopprijs 95, Carillonprijs 89,75 met echte smaragd; alleen op bestelling. die bladen even goedmoedig als "L'lllu- stration" en "Je sais tout", de voor loper van "Science Fiction", zoveel wonderlijke ontdekkingen en toekomst voorspellingen vonden we erin, nooit vermoedende dat verreweg de meeste nog tijdens ons leven werkelijkheid zouden worden, en meer dan dat! Goed, en van de Engelse bladen hadden we "Sketch" met vele en veel soortige pasteltekeningen en aquarel len, die we ijverig probeerden na te tekenen en waarvan b.v. het hondje Bonzo en de chimpansee's van Lawson Wood nog steeds onvergetelijk zijn ge bleven. En dan had je "Illustrated" met zijn toch wel sprookjesachtige foto's van de society column van Engeland, en de Amerikaanse "Life", kleiner, lol liger en foto-lozer dan het moderne foto-album van die naam. En soms ook had je het Londense maandblad "Strand" in de trommel, met de vele tekeningen van Montgomery Flagg. Maar ALLE bladen toen hadden enorm veel meer humor (en voor iedereen leesbare humor) dan nu. Bij de Nederlandse bladen waren er een paar die ik nooit las als kind, na melijk "Buiten" en Eigen Haard", want het Hollandse "Buitenleven" ging vol slagen buiten alle Indische begrippen, en in Indië hadden we gewoon geen haard en dus ook geen haardieven, meer leefden gezellig en in "kotjok- kotjok" stijl tussen vendu-ameublemen ten. Klaar! Ik spreek nu van ongeveer de begin twintiger jaren, en in de loop van de jaren tot de oorlog veranderde de in houd van de Indische trommels regel matig. Zo waren later bladen als "De Lach", "Uitkijk" en "Piccolo" trouwe gasten, en raakte "De Prins" geheel verloren. De tel zijn we helemaal kwijt geraakt. Er is alleen maar één vage verande- rings-factor in de loop van een halve eeuw: sommige bladen verdwijnen nu eenmaal onherroepelijk en andere ko men op. Maar zelfs t.a.v. het waaróm sommige bladen opkomen of verdwij nen zijn geen duidelijk aanwijsbare redenen aan te wijzen of het moest zijn dat de verdwijners over het algemeen "saai" worden. En daarnaast dat de onbarmhartig stijgende exploitatiekos ten maken dat productie van een rede lijk geprijsd blad onmogelijk wordt. Dan blijft het nóg wel vreemd dat "Wereldkroniek" moet opgeven met nota bene 50.000 abonnee's, waarvan de helft veilig vastgelegd in stevige leesportefeuilles! TONG TONG is daar mee vergeleken gewoon een armoe zaaier met maar 6200 abonnees! Dui men, beste mensen, duimen voor lan ger bestaan! Iets duidelijker wordt het raadsel als we horen dat Wereldkroniek evenals Tong Tong veel te weinig adverteerders heeft, maar vooral omdat ook Wereld kroniek geen potige redactie vormen kan en b.v. al tijden lang geen hoofd- Lees verder pag. 5 3

Tong Tong | 1970 | | pagina 3