EN TOEN HADDEN WE DIE PASAR BAROE 4 Klanten van voor, van achter, van links en rechts... foto Mecksenaar Hoe ontstaat toch zo'n pasartje in Singaradja, in Kediri, Batoedjadjar of Soerabaja? Ach gewoon, een paar mensen hebben wat te verkopen, ze gaan ergens zitten, spreiden hun handeltje uif en dan komen de kijkers en kopers van zelf. En met de klanten komt ook de trek in wat eet- en drinkbaars en zie, daar komen warempel de toekang ès en de bébé petjel aan. Even later ook nog een sawoh- verkoper en de man die de lekkerste tapé maakt van de hele streek. Zo, tegen het middaguur is het pasartje ge boren, zomaar ergens in het stof, in de brandende zon of in de schaduw van een boom of muur. Altijd gemoedelijk en vriendelijk, nooit schreeuwerig en commercieel. Hoe maak je nu zo'n pasar in het statige Statenkwartier van den Haag? Dat zal ik U verklappen. U zorgt allereerst voor een comité en een werkgroep. Dan voor een regisseur, een adviseur en wat controleurs. Verder verzekert U zich van de medewerking van de winkeliersvereniging, de ge meentereiniging, de politie en de brandweer. Resultaat: een GEWELDIGE pasar baroe! Weet U, dat pasartje in Kediri zal altijd een warm plekje in mijn hart hebben, maar deze geimproviseerde Pasar Baroe Den Haag ook. Omdat het ONDANKS dat volkomen gebrek aan Indische sfeer toch zo dapper sfeer heeft weten te maken. Ik had mijn handeltje neergezet op een piepklein tafeltje en nog een tafeltje ernaast. Hoe later de avond, hoe sterker de geuren van doerian, saté en pisang goreng, het hing helemaal af van de windrichting. Het is grappig dat wind niet zo koud is als hij de lucht van saté meevoert! Er was zoveel: sierstenen, kroepoek, pajongs en lem- pers, ijs Sjanghai en Ola ijs, tuniekjurkjes en kains, pruiken en boeloe ajam. Maar vooral: veel mensen, erg veel in een gestadige, aarzelende stroom zoals het op een drukke pasar hoort. Nergens het hatelijke geluid: "Ik was vóór U". Een Hollandse kraamhouder begint uit macht der ge woonte luidkeels zijn waar aan te prijzen. De mensen kijken hem vreemd aan, bijna verwijtend. Hij verkoopt niets. Dan zwijgt hij en even later staat het twee rijen dik voor zijn stalletje. Hollandse vrouwen, wildvreemden, vinden elkaar over een hoornen tjentong. Ik leg ze uit waarvoor die gemaakt is en waarvan .Ze kopen er beiden een, druk kwebbelend over de "nassi". Kostelijk ook de onderlinge informaties te beluisteren tussen een Indië-ganger en een nooit-in-lndië gewezene. Jonge mensen, tieners zijn het meest geinteresseerd in vreemde dingen, de ouderen kopen het meest. In 5 dagen Pasar Baroe is het grote Mysterie van de Oost ontsluierd. Na het feest zal het weer bedekt zijn door het eeuwenoude laken van onwetendheid. Nederland accepteert langzaam of nooit. Brandweer? Niet nodig gehad ondanks talrijke open saté vuurtjes. Politie? Die had het makkelijkste baantje in jaren. "De koude hoek" bij de Willem de Zwijgerlaan, anders koud door windvlagen, nu door es Sjanghai... foto Vening ..geen pasar baroe zonder rongeng... foto Vening Toko "Han" (Frankemolen) de ramé-ste Reformzaak van den Haag... foto Vening Betjaks, pikoelans, en alles wat in een pasarstraat hoort... foto Zus Steup

Tong Tong | 1970 | | pagina 4