éi iW/fzS EEN RESPECTVOL STREVEN Met NECTAR- essence Geen saté zonder vuur, zonder rook. Zonder met brandweer... Foto Vening Gemeentereiniging? Ik sprak met een vuilnis-ophaler. "Ach het was om mid dernacht wel een bende hoor! Maar het is je werk en je wordt voor die extra uren goed betaald. Bovendien, het is toch zeker wel wat waard als zoveel mensen er plezier aan hebben!" De regisseur, het comité, de werk groepen? Reken maar dat die het druk hebben gehad. In Nederland gaat nu eenmaal niets "zomaar". Hollandse dame: "Jullie hadden jul lie bevrijding al 25 jaar geleden zo moeten vieren, en dan èlk jaar! Mens, wat een verschil met die bevrijdings feesten van ons!" "Komt dat doosje nou echt uit Indo nesië? Ja, dan neem ik 'm wel. Maar ik moet niet iets dat hier gemaakt is, da's niks aan!!" Een hippie-achtige jongeman met een lang gewaad en zeer lang haar wil graag dat zilveren talisman-kokertje hebben. Hij priegelt er een zilveren kettinkje door en hangt het om z'n pols. De mensen om hem heen kijken ge- interesseerd toe alsof hij een wonder aan het verrichten is. "Heel aardig", zegt een oud dame tje goedkeurend, "het staat U erg goed". Wie denkt er aan langharig tuig? Knettergek om zomaar in sarong en kabaja op straat staan te verkopen. Als het gaat waaien of regenen ben ik zo weg, alles goed en wel. Maar het weer blijft redelijk goed en op de eer ste en laatste dag zelfs stralend mooi. Ik had in ieder geval genoeg selamat mandi handdoeken bij me om het hele Statenkwartier droog te wrijven na een regen! De betjaks rinkelen voorbij, altijd ge vuld. Kinderen maken voor het eerst kennis met de werkelijkheid uit de ver halen van Pa en Ma. Straks als ze weer in lijn 10 zitten, denken ze mis schien even terug aan dat betjaktoer tje. Even maar, zoals de pasar baroe ook maar "eventjes terug naar vroeger" voor ons allemaal is geweest. Lilian Ducelle jgESSP- 1 :3MT" ir. j Verschenen is het 4de nummer van de 2de jaargang (juni/juli 1970) van "Budi Daja", een blad dat ondanks zijn relatief hoge kosten 12,50 per jaar, en "dus" geringe spreiding) onze voort durende achting krijgt, omdat het kop pig verschijnen blijft uit simpele liefde en hormat voor de cultuur van het Land van Herkomst. Dit nummer wordt ingeleid met een artikel van de cultureel attaché van de Indon. Ambassade te Den Haag, drs. M. Setiadi Kartohadikusumo, die zijn dankbaarheid voor het karaktervolle werk van de initiatiefnemers niet onder stoelen of banken steekt. Als wij dood- simpel realiseren dat héél Nederland met musea, archieven en bibliotheca tot barstens toe vol documentair mate rieel uit Indonesië geen cent en geen seconde arbeid over heeft voor een soortgelijk maandblad, en maar een handjevol eenvoudige en eerlijke vrien den van Indonesië dit werk in alle be scheidenheid op zich neemt, dan krijgt het huidewoord van drs. Setiadi ver diend relief. Kalm zij toegegeven dat elk nummer tje maar erg klein is en weinig copy bevat voor het geld dat men ervoor betaalt (in vergelijking althans met vet te dagbladen en sensatie-tijdschriften), maar wie na een jaar de bundel opge spaarde Budidaja's eens doorneemt, staat verbaasd over het vele leerzame dat bijeengebracht is. En het geld van een jaargang driedubbel en dwars waard is. In dit laatste nummer staan b.v. een collectie voortreffelijke tekeningen van de bekendste wajangfiguren van "Ne- derland's enige dalang" Flohr en een uitstekende verhandeling over "Dansen van Bali" van de hand van Ni Loh Putu Surya, die vele reeds kennen van dan sen op diverse Pasar Malams en in het Congresgebouw. Wij hopen dat er nog meer artikelen van haar hand ver schijnen, waaruit Indische meisjes, die graag Indonesische dansen leren wil len, veel kunnen leren. Het spijt ons te lezen dat redacteur Van Delden zijn werk heeft moeten neerleggen en dat E. Flohr wegens een hartinfarct tijdelijk heeft moeten rust- nemen. Maar des te warmer wensen wij de "teroespoekoelaars" alle verde re succes toe. Wie het blad (en een nobel streven) steunen wil, neme een abonnement bij de administrateur Mr. J. E. Textor Grieve, Veluweplein 46, Den Haag. Postgironummer Budidaja: 1477375, Den Haag. Vervolg van pag. 3 redacteur heeft. Er is geen geschikt "kader" meer, omdat blijkbaar mensen die in de trant denken van de Wereld kroniek niet meer bestaan of elders een zóveel beter betaald broodje heb ben, dat werk bij de Wereldkroniek niet aanlokt. Is dat eigenlijk niet verontrustend in deze rijke moderne tijd, dat er geen mensen meer gevonden worden, die voor het hele gezin kunnen denken, en er een ambitie in scheppen een blad te maken dat de Eerste en Belangrijk ste Cel in elke maatschappij, Het Ge zin, de Familie, in stand helpt houden? Nieuwe ideeën ontwikkelt van gehecht heid en creatieve interesse? Waardoor gezinsleden kennisnemen van eikaars uitzonderlijke ideeën en ze leren be grijpen? Het is misschien wel een van de ergste gevaren die de mensheid in de komende jaren bedreigt: dat die kleine sympathieke Levens-cel die "Gezin" heet, meer en meer verbrok kelt...en het verdwijnen van zulke schijnbaar "onbelangrijke blaadjes" als Wereldkroniek, is een verontrustend symptoom. Maar wie ziet het nog?... Afsluiten van een oude tijd is on verbiddelijk met alles, maar als dit ge beurt zonder dat nieuwe visie wordt geopend voor de andere bestaansmo gelijkheden van een fundamentele oer- structuur, dan wordt vreselijker leed geboren dan met het "verlies van zo maar een blaadje". Wat Tong Tong be treft: wij zijn "Een laatste begripsvolle blik op Indonesië", en eens zal zo'n blik de laatste moeten zijn. Maar waar blijft het nieuwe jonge Oog op Indone sië in de Toekomst? Hoe immers men sen ook veranderen kunnen, de onaf zienbare rijkdom van Indonesië's na tuur- en levensbronnen blijft bestaan tot heil van nieuwe generaties. Deze moderne tijd van beton, staal en plastic, van chemische surrogaten voor natuurproducten, is levenlozer dan velen begrijpen kunnen. De bronnen van nieuw leven, die de Tropengordel altijd voortgebracht heeft, zullen spoe diger dan ooit opnieuw hard nodig zijn. Maar ze moeten blijvend gezocht en herontdekt worden. Daérom willen wij dit blad levend houden, NIET om de Tempo Doeloe, NIET om het kolonia lisme!... maar wie begrijpt het? Zelfs onze kinderen niet eens meer. Of toch wel? Blijf praten, blijf duide lijk maken, lezers. Ook voor hen die nu niet horen willen. Inzicht komt altijd later. Als WIJ maar teroes blijven poe- koelen! T.R. Zilveren Medaille Den Haaf 1885 Luik 1902 Gouden Medaille Den Haag 1913 maakt U voordelig Uw tamarinde- en rozen- stroop, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren I I Vraag gratis receptenboekje bij Uw leverancier of rechtstreeks aan Pharm. fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence Wagenstraat 129 Den Haag. 5

Tong Tong | 1970 | | pagina 5