H.B.S. SEMARANG „DIEDONG" Telkens als ik in Tong Tong foto's met verhalen over diverse H.M.S.-en in Indië zag, o.a. BATAVIA - BAN DOENG - SOERABAJA - BLITAR, dacht ik bij mijzelf, waar blijft SEMARANG toch en ik maar piekeren, tot ik plotse ling me herinnerde, dat een oude schoolvriendin, Otta Wardenaar, mij zo ongeveer 20 jaar terug in Batavia een schoolfoto van de H.B.S. genomen in 1917 t.g.v. het 40-jarig bestaan, had laten zien en gelukkig kon ik via mijn schoonzuster en via Haags telefoon boek achter haar adres komen en nam ik meteen contact met haar op en ja hoor, zij had de foto nog en was met een bereid mij die op te zenden, toen ik haar mijn plan vertelde en dus kan ik "eindelijk" DE foto laten opnemen en weet ik heel zeker dat velen die T.T. lezen en deze zullen zien, het erg leuk zullen vinden; de foto roept im mers zo ontzaglijk veel herinneringen op. 1917: wat een lange jurken toch en die half lange pantalons van de jon gens. ..óóh wat erg zeg! Ja, dat zeggen wij nu in 1970, maar toén vonden wij het vanzelfsprekend nietwaar, maar wat nu van de "MINI" (en zeer MINI) te zeggen? Ik sta op de foto midden in op de 3e trede in een z.g. "bretelrok" en als ik mij NU even op die plaats indenk en naar rechts en links en ach terom kijk dan word ik even heel erg droevig, want er zijn zo velen...niet meer, dus wat medeleerlingen betreft toch vrij jong, niet oud althans, opge roepen! Zeer velen heb ik nooit meer terug gezien maar weet door diverse berich ten dat velen het, wat wij noemen, "ver gebracht hebben in de Maatschappij", B.B., Leger, Ir, Planters, Mr, Onderwijs en Ambt. bij div. Ministeries, artsen, chirurgen tand/huid artsen. Leraren(essen) staan op de foto mid den boven en opzij; achter mij links, met hoed op Mej. Zwager (Engels) met rechts van haar Mevr. Vogler (Duits) en achter haar Dir. Stokvis; van de an deren herken ik nog Hr. Kok (Frans), v. d. Riet (Ned.), van Loo (Wiskunde), Becker (Tekenen), de Visser Smits (Plant- en Dierkunde), van de laatste weet ik dat hij nog in leven is, ver in de 80 jaar; hij werd door ons altijd "Opa" genoemd, n.b.! Toen toch nog een jonge man, maar het zal wel aan zijn "zacht" beleid gelegen hebben (zonder dat er onzerzijds misbruik van gemaakt werd, naar mijn weten). De heer helemaal links was onze amenuen- sis Hr. Dornstedt, tevens leraar scher men. Er heerste in die tijd een zeer prettige sfeer op school, n.b. "zonder inspraak"!!! weten jullie nog? Er was ook een H.B.S.-Vereniging "SINE NO- MINE" of kortweg "S.N."; onze leraar Ned. M. Mendel dichtte een Vereni gingslied en Louis Meulemans schreef er de muziek bij; het eerste couplet werd algemeen bij de diverse feestjes gezongen en laat ik hieronder volgen: S.N.-lied 1e couplet: Geen dichter bezong in zijn zangen, En niemand beschreef met zijn pen, Het dagen, het bloeien, het bangen, De vreugd of de rouw van S.N. En daarom ook ruische uw feestlied, Het konde aan d'eeuwige, "men", Hoe trouwe en vriendschap 'n steun biedt, Den leden van 't roemrijk S.N. Eens per jaar was er een grote fuif met o.a. toneel (b.v. Kalif van Bagdad) enz. met bal; ja, dat dansen leerden wij elkaar, er waren altijd jongelui en meis jes die piano, viool, guitaar speelden. Natuurlijk komt bij mij de vraag op: waar zijn jullie allen gebleven, toe, rea geer hier dan op, via Tong Tong altijd te bereiken! Van hen, die dicht bij mij staan heb ik nu nog contact met Santje Oorver, op de foto links vóór met donkere rok, getrouwd met Manus Keilman (rechts, achter de schermers) en ontmoette ik vóór onze repatriëring in '53 nog eens Wim v. Soest (overl.) oud 'GoAhead doelman, Piet Hölscher (overl.), Stee- vert Klein (overl.) en hier in Holland ontmoette ik Gesien (Pietje) Dirkzwa ger, Etje de Wilde, Elly van Zuylen, haar man Harry ook reeds overleden; verleden jaar via Tong Tong kreeg ik contact met nog een oud buurvrindje! Chris Bastiaans, thans woonachtig in Groningen, waar ik hem met mijn man reeds opzocht en (kan het anders bij Indische familie?) op een heerlijke rijst tafel getrakteerd werden! Ik kreeg ook toegezonden een ge denkboek van het 60-jarig bestaan van de H.B.S. met foto's; hè, ik liep in ge dachten weer door die koele tuinen, die het Hoofdgebouw en bijgebouwen (rij en leslokalen) scheidden! Ik eindig met de verzuchting: Wat is het een kostbaar iets, als je op je A.O.W.-leeftijd zulke herinneringen aan een zonnige, probleemloze jeugd (dat was het toch in onze ogen?) kan heb ben, (onze kinderen al minder vanwege de Jappentijd en onze kleinkinderen?? ...de Hemel sta hun bij!) L. M. (Wies) Nardten-de Jong In Tong Tong van 1 aug. '70, las ik over de kapperszaak van de fransman Garreau. Mijn vader en mijn oudste broer gingen geregeld naar die kapper om zich te laten knippen. Wij woonden op Soekasari, dat was met de dele man ongeveer een half uur rijden van het hotel "Du Chemin de Fer". Ik als meisje, van toen ongeveer zeven jaar, mocht dan mee en bleef, terwijl de mannen gekapt werden in de deleman bij onze koetsier zitten. Nu het aardige. Deze koetsier ver telde mij dat toean Garreau een "die- dong" was; ik begreep daar niet veel van en vroeg later aan mijn vader waarom mijnheer Garreau, die in mijn ogen een Hollander was, door de koet- ser "diedong" genoemd werd. Het raadsel werd opgelost: als Garreau niet wist hoe hij iets in het maleis moest zeggen, zei hij tot zijn knechtje Dar- man: "dites done..." zeg het even .in het maleis...). En zo was het dat een Fransman in Buitenzorg een "diedong" werd genoemd. F. S. Tesser-Sandt

Tong Tong | 1970 | | pagina 8