'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? Aktief VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW V Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kanvoor u de oplossing zijn. Zegen uit de bijgebouwen CAPSULES De oorlog stond voor de deur. Mijn man moest met de regering mee naar Bandoeng, als de Jappen Bantam bin nenkwamen. Zijn gezin mocht niet mee, zodat wij op Batavia bleven. De chauffeur, die met vrouw en kin deren op 't erf woonde, ging met de baas mee. Daar de baas weten moest, of hij met de auto kon gaan werd de chauffeur de volgende vraag gesteld: Chauffeur, als de perang hier komt, moet de toean naar Bandoeng. Hij wil weten of je hem rijden wilt of hier bij vrouw en kinderen wilt blijven. "Als er perang komt, ga ik met de baas mee. Wie moet er anders voor zijn kleren en zijn eten zorgen?" was het onmiddel lijke antwoord. "Mijn vrouw en kinde ren blijven hier bij U". Hij stelde zich, zoals wij allen, de oorlog als werkelijkheid voor. Zijn baas, de dokter, zou met de troepen mee moeten, de rimboe in, dacht hij. Daar is niets van gekomen, zoals wij weten, maar nu zat hij op Bandoeng en wij op Batavia. De eerste weken mocht de baas nog dagelijks contact hebben met de zoon achter de kawat in Bandoeng. Chauffeur haalde diens kleren om te wassen en bracht wat nog gegeven mocht worden naar zijn jonge baas. Op een dag zei deze tegen hem: "Chauffeur, ik heb gehoord dat Mam en de zusjes uit 't huis gezet zijn, wil jij gaan kijken?" Ontsteld is hij toen naar zijn baas gegaan die nog niet ge ïnterneerd was, met 't verzoek te mo gen gaan kijken. En zo kwam 't bericht was toen nog niet waar op een vroege morgen een angstig be zorgd gezicht om de hoek kijken en toen hij ons nog vond, bleef hij dood stil staan kijken. Hij kon geen woord uitbrengen en toen wij allen blij naar hem toegingen, rolden de tranen hem over de wangen. Hij is bij ons en zijn gezin gebleven; de auto ergens verstopt in Bandoeng kon hij toch niet rijden, maar hij was bereid berichten naar Bandoeng over te brengen. Zijn "badjoe dienes" liet hij thuis, en met een gewoon slobberig wit jasje bracht hij brieven en koffers over, de laatste, door omkoping van een koelie, niet door de controle. Zo reisde hij met gevaar voor zijn leven er mochten toch geen brieven geschreven worden enige keren heen en weer, tot ook wij naar Ban doeng gingen om met vader gezins internering te krijgen. Voordat het zover was, trachtten wij met lesgeven wat te verdienen. H.B.S.- leerlingen kregen bij ons thuis les van nog vrij zijnde leraressen, en wijzelf, mijn dochter en ik gaven lager onder wijs. Die vele kinderen vielen op bij toekang sajoer of boewa. Eén van hen vroeg aan de huisjongen of de kinde ren les kregen bij ons. Dat mocht im mers niet. De huisjongen, een lange, rustige Javaan, deed heel verbaasd en zei: "Massah kapan tida boleh!" Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van Ook hij en zijn vrouw hebben ons tot 't laatst gediend. 't Waren zeer verschillende typen. De chauffeur wat meer ontwikkeld en geneigd iets van de Hollanders te le ren, had zijn dochter naar de Hollands- Inlandse school gestuurd. De kinderen leerden van die onze Hollandse liedjes. Toen de chauffeursvrouw haar vierde kind verwachtte vroeg de chauffeur aan mijn man, die in 't bestuur van de vroedvrouw-opleiding: "Boedi Kemoe- lian" zat, of er een vroedvrouw voor de geboorte mocht komen. Dat was natuurlijk goed en mijn man stelde hem de wagen tot zijn beschikking om de vroedvrouw te halen, als dat nodig was. Ik hoor nog 't zachte tikken op ons raam 's nachts om 1 uur: "Toean, Toe an!" We begrepen 't natuurlijk dadelijk. "Ga maar", zei de baas, "Neem de auto maar". De huisjongen, meer primitief, wilde later van geen dokter weten, toen zijn zoon ziek was, ofschoon ik een Indo nesische dokter, die onder mijn man werkte en met wie wij zeer goede vrienden waren, gevraagd had, de huis jongen over te halen, 't doodzieke kind naar de CBZ te brengen. Hij weigerde, bracht 't arme kind naar de kampong, waar 't gestorven is. In 't begin van de oorlog trouwde zijn dochter en ons werd vriendelijk gevraagd daarvoor in de kampong te komen. Dit hebben we natuurlijk ge daan. Later zeiden kennissen, "Wat gevaarlijk om nu naar de kampong te gaan". We hebben daar zelfs niet over „groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsuiep. Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, 3,90 per kuur. gedacht en ook niets dan hoffelijkheid in de kampong ondervonden. Op een dag na de oorlog, toen we eindelijk weer in een huis zaten, zon der bedienden, kwam plotseling een magere man in armoedige kleren 't erf op. De chauffeur! Hij was in de oorlog in dienst geweest bij een Indonesisch ingenieur en zat op Cheribon. Hoe hij 't wist? De bekende kabar angin. Maar op een dag ging hij naar zijn baas toe en zei: "Ik wil naar Batavia, mijn baas is terug". Hij en zijn vrouw kwamen bij ons terug, werkend als kokki en djongos. Hij kon 10 x zoveel verdienen als hij ergens anders als chauffeur ging werken, maar hij wilde wachten tot zijn baas weer een auto zou krijgen, en toen hij eindelijk be greep, dat dit heus niet meer gebeuren zou, liet hij zich met moeite overhalen bij een vriend van ons te gaan werken. Als kroon op zijn werk en beloning voor zijn trouw, mocht hij 't beleven, zijn jonge baas en diens bruid naar 't stadhuis te rijden, gekleed, seperti doe- loeh met een pak èn een hoofddoek, die ik hem voor die gelegenheid ge geven had. Er was nog een grappige bijkomstig heid. Onze vriend bij wie hij werkte, had een gewone kleine Ford, maar een kennis van hem en van mijn man, had een Buick, die zich beter leende tot bruidsauto. Op de trouwdag reden bei de wagens het erf op. Ze wisselden van chauffeur en zo mocht hij 't geluk hebben, zijn jonge baas en diens bruid in een grote auto naar 't stadhuis te rijden. Een jaar na 't heengaan van mijn man, reed hij ons in de wagen van onze Indonesische vriend de dokter voor 't laatst naar Priok. 't Afscheid was moei lijk en ik heb nooit meer iets van hem gehoord, maar vergeten zullen we onze goede trouwe vriend nooit. H. Huisman-v. Voorden 9

Tong Tong | 1970 | | pagina 9