U van de vroegere gouverneur van Atjeh, Daarna passeerden we het huis van Goeroe Junus, 4 jaar geleden overle den, mijn vroegere leraar Atjehs in Blang Pidië, ook van wijlen luit. Markx. Graf van luit. Markx en van Haga op Peutjoet niet kunnen vinden, graf van luit. J. Leutscher is in tact (overleden 1932, eervolle vermelding). Vrijdags wordt in het Atjeh Hotel goeleë Atjeh gegeten. De Mesdjid Raja werd om 12 uur door duizenden Atjehers bezocht. Des avonds kwam in mijn kamer op bezoek Teukoe Abdul Rasjid, Kepala Direktorat Pembangunan Masjarakat Dësa, die me met zijn jeep meenam en de nieuwe wijken van Kutaradja liet zien, o.a. Lam Prik en Darul Salam (Universiteit) en de nieuwe woningen van docenten en personeel. Ook is er een nieuw hotel Kroëng Daroy. Teukoe Abdul Rasjid bracht mij bij Teukoe Abeuë, ex-zelfbestuurder van Pameuë, die in 1933 bij mij op kantoor werkte in Koeala Bheë. Hij drukte zich van blijdschap aan mijn borst bij dit weerzien en was zeer geroerd. Zaterdag 18 juli 1970. Van 9.00 - 11.30 een gesprek met bri gade generaal Hamzah, Mil. Cdt. van de zelfstandige Provincie Atjeh. Hij was pas op inspectie geweest naar BI. Keu- djeuren, Lokop, Takengon en Pameuë. De generaal Hamzah (zeer donker ge tint), maakte hierover het volgende grapje. Doeloe generaal Swart, seka- rang generaal Itam. De Panglima Hamzah spreekt overi gens uitstekend Nederlands, is groot gebracht door mevrouw Staff (dus staf opleiding) en 3 jaar in Washington ge weest als Militair Attaché van Indone sië. Het kantoor is de oude Pastoor Ver- braakschool (naast de Kath. Kerk) met uitzicht op de Atjehrivier. Ik werd uitgenodigd, des namiddags om 5 uur bij Panglima Hamzah te ko men en te blijven eten. Des middags nog enkele foto's ge- Brigade-getteraal Teuku Hamzah, Mil.Cdt. van Atjeh met zijn gast, Kol. b.d. Brendgen op zijn kantoor. nomen op Peutjoet o.a. van generaal Pel. Om 5 uur arriveerde ik bij Hamzah, in zijn grote huis hoek Esplanade, (ex Borsumij) die aan het tennissen was op de op het erf gelegen tennisbaan met echtgenote (Menadonese) en en kele hoofdofficieren. Aan tafel ontmoet Kol. Abdullah Ha- nafia van Meulaboh, en kreeg een brief mee voor It. kol. Ali Basja te Meulaboh voor een jeep, in verband met mijn voorgenomen bezoek aan Habib Moe- da te Djeuram. Bij Hamzah ontmoet Teukoe Radja Sjah afkomstig uit Blang Pidië, neef van Datö Njak Radja uit Soesoh. Zondag 19 juli 1970. Te 8 uur v.m. vertrokken per bus naar Meulaboh langs het oude traject Lho Nga, Glé Groeteë, Lam No, Tja- lang. Tot Lho Nga is de weg geasfal teerd, tussen Lam No en Tjalang is de weg slecht te noemen. Verschillen de bruggen (speciaal op- en afritten) zijn slecht, met losliggende planken. Verder de bekende sapi's, karbouwen en kambings op de weg (meer als vroeger). De veerponten waren bij Lam Beu- soë, Kroeng Onga, Teunom en Soeak Seumasih. De monding van de Kr. Woyla heeft zich verplaatst en is niet meer bij Aron- gan. In Tjalang wat gegeten (K. Radja - Meul. 244 km.) De oude km-palen staan alle nog langs de weg, evenals de ijzeren tele foonpalen (van lorry-rails). Er is wat meer aanplant van kruid nagel, nootmuskaat en nilam. Er is een vrij druk autobusverkeer ontstaan langs de westkust zelfs tot Medan en Tapanoeli, zodat bij verschil lende keude's grote eethuizen zijn ont staan ,met lange tafels met stoelen of banken (rijsttafel 100 roepiah of één gulden). Het gedenkteken bij Oedjong Kalak, waar Teukoe Umar sneuvelde, is gro tendeels door overstromingen en golf slag verdwenen, en opnieuw geplaatst dichter bij de grote weg en nu in de vorm van een koepiah (van T. Umar). In Meulaboh kwam ik om 7 uur 's- avonds aan, en op zoek naar logement ontmoette ik T. Radja Itam, een klein zoon van T. Tjhi Meulaboh, die mij verwees naar het huis van Hadji Jahja (Pension Amanah). Teukoe Radja Itam is een zoon van Teukoe Radja Boekét. Teukoe Tjhi Meulaboh, Teukoe Ben Seunagan en Teukoe Keudjeuroen Po- lem van Koeala Baro met 2 ambtenaren zijn in maart 1942 in de tangsi van Meulaboh door de Japanners doodge schoten en het graf is tot nog toe on vindbaar. De vrouw van T. Ben Seu- magan Tjoet Meurah Awan verblijft thans te Lama Inong en is half verlamd. Haar vader T. Tjoet Din, is inmiddels overleden. Een zoon van T. Ben Seu nagan, Teukoe Ansari is gehuwd met de dochter van Teukoe Sabi Blang Pidië, en woont in het oude huis van Teukoe Sabi. De erepoort van het kerkhof Peutjoet in Kotaradja, met de namen van de in de Atjeh- oorlog en later gesneuvelde militairen. Het grafmonument van Kapt. Campioni op Peutjoet, in nog ongeschonden toestand. Het marechaussee monument, in 1930 ge schonken door de planters van de Oostkust hij het 40-jarig jubileum van het Corps mare chaussee. 13

Tong Tong | 1970 | | pagina 13