Schoenen: KLANT Mei NECTAR - essence: J. G. YSSEL DE SCHEPPER ALLE VERZEKERINGEN belde hij de kap er ook bij. En dus maakten braaf alle grote mode-verko pers maxi's met capuchons. En dus sjouwen onze meisjes braaf als ont vluchte monniken door de straten. Ie dere keer heb ik onbedaarlijke zin een asemmer in zo'n capuchon leeg te storten. Het droeve is het aantal steeds zwakker wordende commentaren bij de draagbaarheid van de mode. Bij de mini was het: je vat kou op de blaas, je krijgt er dikke benen van, je wordt er door aangerand. Wat een ellende hebben we die 5 jaar niet in de wereld gebracht! Nu bij de maxi is het: levensgevaar lijk op de roltrap, je kunt er niet mee achter de tram hollen (hoeveel dames doen dat tegenwoordig nog?), je veegt de straat ermee aan. Ik zweer U, al zou de mode voor- schrijven dat we onze enkels aan el kaar moesten binden en onze armen door één mouwsgat wringen, dan nog zouden we het doen. Maar noch bij de mini, noch bij de maxi wordt door de vrouw (en door de mode-journalistes van wie inzicht en leiding wordt verwacht) gevraagd: hoe zie ik er in uit? Maar zoals ik in het begin al zei: de vrouw van 1970 heeft wat mij betreft het toppunt van critiekloze volgzaam heid en smakeloosheid bereikt. Per soonlijkheid? Daar heeft de mode mee afgerekend. Alles wat ontworpen wordt is bestemd voor de vrouw onder de 30, de oudere moet zelf maar zien wat ze doet. Kunt U zich maat 46 in midi of maxi voorstellen? Dat moeten loempia's en lempers worden, terwijl de bedoeling is om er als een soepstengel bij te lopen! Resumé Als ik resumeer wat de mode U en mij brengt: Stoffen: Drukke, chaotische dessins in dode, verlepte kleuren. Te grote of te klei ne bloemen. Een van de monsterach tigste patronen: slangendessin in zij, wol, zelfs tweed. Magere slangen zijn wel fraai om te zien, maar bent U ooit een volgevreten python maat 46 tegengekomen? Ik dacht dat het toppunt van lelijk heid vorig jaar al was bereikt, maar ik vergiste me. De kloshakken nemen nog absurder vormen aan. De Wes terse vrouw die in vergelijking met de Oosterse toch al niet weet hoe ze lopen moet, krijgt er de laatste nekslag door. Meisjes met nog een vrij goede loop, strompelen nu voort op de hoeven van een boerekar- hengst. Wie nog een greintje verstand en zelfrespect heeft, koopt haar schoe nen in Amerika of ergens in een zaak waar men niet zo slaafs mo dern is als in het "voorlijke" Neder land. Accessoires: De aanduidingen mooi, fijn, kunstzin nig hebben afgedaan. Hiervoor in de plaats: bizar, schokkend, origineel en "geinig". Een woord trouwens dat het als adjectief voor alles doet. Al leen met ijzer, staal, plastic en kera miek kun je geinig doen, nooit met goud en diamanten! Coiffures: Oude schooljuffrouwen kapsels (ge haktbal op een suikerbrood) of ape- CHON DAY Brother Sebastian, heeft maxi maat 52 haar (sluik over het hoofd gekamd en hier en daar een pluk wegge knipt). Tassen: Zadeltassen, weitassen, boodschap pentassen. Overdadige, grove ver siersels. In hoofdzaak onpraktisch. Algehele indruk van de "modieuze" vrouw 1970: een griezelige zielepoot. Niet helemaal goed snik, maar toch wel arrogant genoeg om zich te ver beelden aanspraak te mogen maken op de aanduiding Vrouw. Slotvraag: hoe zal de volgende mo de zijn? Voorspelling: veel lelijker kan het niet worden, dus alleen beter. Boven dien went een mens aan alles. De wijde rok (crinoline) komt in alle glorie terug. Naast de nu al afschuwelijke driekwart, ietwat poffende broeken (Kozakken- broek) zullen er heel korte pofbroeken komen met daaronder lange maillots. Zoiets als van Zwarte Piet. Ook de blouses gaan weer terug, stijl 1850, pofmouwtjes op een lange strakke arm. Dat is allemaal niet erg, weet U w a t het verschrikkelijke is: de vrouw is niet meer de vrouw van 1850, dat maakt deze kleding tot een verkleedpartij. Griezelig. We kunnen niet terug, nooit meer. Wat de mannen betreft: mij een zorg! Jullie doen maar, ik heb al ergernis ge noeg aan mijn eigen sekse! Lilian Ducelle In het stille middaguur staat ineens een Indisch jongetje van een jaar of 8 in onze toko. "Heeft U ook iets dat een gulden kost?" Met schaamte ontdek ik dat alles bij ons meer kost dan een gulden behalve de ballpoints, maar die wil het jongetje niet. "Het is voor een meisje van 10 jaar en ze is jarig", legt hij uit. ledereen op kantoor zoekt ijverig mee. "Ik heb wat", zeg ik, "hier heb ik nog een kenarie ringetje en een han gertje, die kosten een gulden!" De manier waarop het jongetje de dingetjes bekijkt geven een dudielijk antwoord: nee. "Hoeveel kost dit?" wijzend op een kenarie-armbandje. "Veel meer", antwoord is spijtig. Hij drentelt nog wat rond in de toko, vraagt naar prijzen, maar valt geen en kele keer stijl achterover, het is een geboren winkelaar zo te zien. Ineens vraagt hij: "Heeft U misschien ook rookbommetjes?" Er is bij Tong Tong al om zoveel ge vraagd: goelings, patjols, telenans, pi- koelans, bikkels, sobloekans, dandangs en dingkliks. Maar nog nooit naar rook bommen. We lopen twee generaties ten achter ontdek je op momenten als deze. Om het goed te maken heb ik toch maar het armbandje voor hem inge pakt, waarvoor hij blij en heel beleefd bedankte, een klamme gulden in mijn hand drukkend. Lilian maakt U voordelig Uw tamarinde- en rozen- stroop, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren I Vraag gratis receptenboekje bij Uw leverancier aeoETONèMD of rechtstreeks aan Zilveren McdailUDm Haag 1885 p|-,arm_ fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence Goudm Mtdaiiu Dm Haag 1913 Wagenstraat 129 Den Haag. "HERINNERINGEN" uit het oude Indië 18901917 door W. Ch. J. Bastiaans Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong 4,90 0,40 porto Alg. Ass. bedrijf „Argo" Kantoor en woonhuis Corn, de Witt- laan 83, Den Haag, Telef. 55 71 72 13

Tong Tong | 1970 | | pagina 13