LEVENSLESSEN GROETEN EN WENSEN "LOS BALCONES", TORREVIEJA, COSTA BLANCA, SPANJE Mooiste en modernste streekplan aan de Costa Blanca, goede verbin dingen naar o.a. Alicante, Madrid, Granada en Malaga. Schitterend uit zicht op Middell. Zee, groot meer en Torrevieja en omgeving. Geasfal teerde wegen, ook naar de percelen. Zachtgroene gazons, prachtige tuinen met Eur. en Indische bloemen, planten en vruchtbomen, waar U Uw droomchalet kunt laten bouwen. Keuze uit 5 hypermoderne onder eigen architectuur gebouwde bungalows en chalets, volgens Uw ontwerp kan ook, incl. aansluiting voor volop zuiver drinkwater, 220 V elektra, desgewenst telefoon, op eigendomsgrond van 800 t/m 2500 m2 of meer. Redelijke prijzen. Het geheel is voorzien v.d. grootste gemakken en biedt U o.a. supermarkt, kindergarten, zwembaden (Olympische afme tingen), bar-restaurant (dansvloer in de openlucht), casino, intern, golf club 1.500.000 m2 Club Nautico International met prachtig clubgebouw, jachthaven voor alle boten, surfriding en vissport, ook op zee. De streek zelf heeft een lang, schoon, blank zandstrand. Door neutrale Amerikaan se commissie verkozen als beste plek in Spanje. Heerlijk gematigd klimaat en zuivere lucht, o.m. zeer geschikt voor astma-, reuma-, en hartpatiënten en mensen met manager-ziekte. Landschap lijkt op Indo nesië; bevolking vriendelijk; leven goedkoop. Vrijblijvende bezichtigingsreizen in Zomer en Winter; geen verkoop op papier, kijk eerst zelf en overtuig UI (nengok dulu, dan pas kopen). Unieke aanbieding. Wacht niet al te lang, nu nog goedkoop. Alle inlichtingen: Eilers, Loevesteinlaan 715, Den Haag, dagelijks 19-21 uur. (7-9 uur n.m.). vervolg van pag. 17 zich blijkbaar genoegelijk te slapen gelegd in de onmiddellijke omgeving van de moeder, die op de slaapmat op de pondokvloer sliep. Toen zij ontwaakte en naar haar ba by reikte om het te omhelzen en het de borst te geven moest zij de schrik van haar leven hebben ondervonden, om in plaats van een warm menselijk kind het kille lichaam van een slang naast zich te voelen. Wat een onder vinding, het is ongehoord! Langzaam en voorzichtig traden, of liever slopen wij naderbij om het sla pende monster niet voortijdig in haar slaap te storen, terwijl ik inmiddels mijn F.N.-revolver in de plaats van het geweer prefereerde om daarmede het monster onschadelijk te maken. Een schot op afstand zou de kostbare huid van het dier meer beschadigen, het geen eeuwig jammer zou zijn voor de mooi getekende huid. Voetje voor voetje naderde ik het monster, totdat ik de loop van de re volver op zijn achterhoofd kon druk ken, waarna het schot viel. Als de bliksem vloog ik achteruit om niet zelf slachtoffer te worden van de laatste stuiptrekkingen van deze reus. In een ommezien was het kamertje ontruimd, er waren zelfs mannen, die pardoes in het water sprongen en die daarom luid ruchtig werden uitgejouwd. Intussen was ook Madian, de visser, tevens man en vader, ten tonele ver schenen. Hij was met de in de nacht gevangen vis op weg naar de kalan- gan (pasar markt) toen hij bericht kreeg van het ongeluk dat hem was overkomen. Hij was met stomheid ge slagen. Arme kerel! Vlug konden nu de nodige maat regelen worden getroffen. Hamsin werd met de zieke vrouw, haar man en nog een vrouwelijke hulp naar het zieken huis te Kaju-Agung gedirigeerd. Op de terugweg kon hij dan in Tjelika de Doerèns ophalen. Adenan kreeg geld om de dode slang naar het marga- hoofd te brengen, hem daar vervolgens zorgvuldig open te snijden en te villen en de verslonden baby te begraven. Volgens zijn berekening zou er dan nog genoeg geld over zijn om er een kleine sedekah (maaltijd-offer) over schieten voor hem en zijn helpers... Hasan Azahari en ik tourneerden die dag verder per sampan. Een week daarop, toen men mij de slangenhuid bracht hoorde ik, dat Ame- nah naar het krankzinnigengesticht in Palembang was overgebracht. Als een kostbaar aandenken heb ik de slangen huid als een trofee bewaard, ook om dat de afmetingen zo reusachtig waren, n.m.l. 12,75 mtr. Later heb ik de huid aan een Chinese vriend verkocht, die er aanhoudend over kwam zanikken om er mede zijn familie in China een genoegen te verschaffen. Ik ben toen maar gezwicht, maar getuigen voor de uitzonderlijke afmetingen van dit on dier zijn er nog. W. F. W. Schardijn "...Met veel interesse lezen we de belevenissen van mensen die vertel len over de Dodenspoorweg. 't Is een kolossaal iets, en weer krijg je ontzag hoe mensen in nood er tóch weer bovenuit weten te komen, maar ook is het ontstellend hoe mensen elkaar zóveel leed kunnen berokke nen..." Dori Noordhoven Als we kijken naar de mensen die er bovenuit komen, zouden we haast zeggen: een oorlog is vormend en leer rijk. "Een gevoelige les!" zo gezegd, tót we ons realiseren hoeveel die les ons gekost heeft, zélfs de overleven den. Er zijn b.v. historici die overtuigd zijn dat de twee wereldoorlogen eigen lijk "het begin van de ondergang van de westerse beschaving" zijn, die zich thans verder uitstrekt. Dus is het des te erger dat wij niets geleerd hebben en doorgaan met twisten en elkaar over en weer benadelen, daarbij de basis leggend voor een volgende we reldoorlog. Overigens zijn er vele ex-krijgsge vangenen die inderdaad NIETS geleerd hebben van die tijd. Maar het ergste is wel dat alle men sen (al dan niet met wrok) spoedig na een ramp weer "ijskoud" terugkeren naar het oude veeleisende en inhalige leventje van vóór de oorlog. Als wij in onze rijke dagen ons méér zouden ontzeggen en méér denken aan onze werkelijk arme adiks, zou de grootste veroorzaker van oorlog vanzelf ver dwijnen, maar helaas is vaak juist bij ouderen van dagen een soort van dub bele ijver aanwezig van "haal wat er nog te halen valt van het leven". Dus sterven elders zuigelingen. En leven nieuwe mensen te weinig tegen oude mensen te lang. Hoe onbarmhartig is het leven! T.R. "...Ik wil gaarne storten hoe plat mijn dompet ook is voor de "Vereniging Vrienden van Tong Tong" voor één gulden per jaar en zal betalen voor '70, '71, '72, '73, '74 en '75, dus zes gulden totaal...Zeer gaarne van hieruit zeer voorspoedi ge beterschap en dat je weer de oude mag worden..." Wim van Wijk Met één voorbeeld wilde ik de ver bazingwekkend vele schrijvers van brieven en briefkaarten danken, die mij het beste toewensten voor mijn ge zondheid en/of lid willen worden voor de "Vereniging Vrienden van Tong Tong". Ja, laat ons allemaal hopen dat we nog lang SAMEN mogen blijven om Tong Tong die leeftijd te geven die door het Lot is voorbeschikt (en dat kan dus ook best zijn: lang voorbij ons!). T.R' 20

Tong Tong | 1970 | | pagina 20