Moet U wat kopen? Altijd ook even denken aan de Tong-Tong TOKO en Boekhandel dan! Habib Moeda voor zijn huis in de Kpg. Peu- leukong bij Djeuram. Menige sawah-perkara werd indertijd door Habib Moeda en Kol. Brendgen opgelost. We zagen wilde varkens de weg oversteken, er zijn er meer dan vroeger, de meeste soldaten zijn Atjehers, en die maken er geen jacht op, omdat ze het vlees niet eten (80% van de offi cieren zijn Atjehers). Bij het veerpont over de Tripa bij Lamië, moest een gedeelte door het water gelopen worden, ik trok mijn sandalen uit, en meteen was er een Atjeher, die ze voor mij droeg. Een vrouwtje op de keude Lamië sprak mij aan en zei: U bent toch de vroegere luit. Brensen, die hier in het bivak heeft gezeten. In Sumanjam-Estate moesten een paar passagiers opgehaald worden, zodat de bus een gedeelte door de olie- palmplantage reed. Aan de zuidrand zagen we een landingsbaan voor sport- vliegtuigen. Er is van hier namelijk 2x per maand verbinding met Medan (1 uur en 15 min.) plaats voor 6 passa giers. Deze ondernemingen behoren bij de Société financière die nu echter samenwerkt met de Indonesische rege ring (Soc. findo). Op de plantages zit ten Indonesische administrateurs, en de Inspectie zit in Medan. 12.30 uur in Meulaboh aangekomen, en enkele foto's van het kerkhof ge nomen, en weer teruggekeerd naar het pension van Hadji Jahja. Hadji Jahja is uiteindelijk gepensioneerd als Hoofd- djaksa van Meulaboh, hij vertelde, dat velen die onder de Hollanders hun op leiding hadden gehad, het ver geschopt hadden, zoals crani Balukiah van Mang- geng, die was geëindigd als commissa ris van politie in Meulaboh. Verder Joesoef Adam, ex crani Djeuram, is adjunct van de Hoofdcommissaris van politie te Kutaradja. Crani Effendi ex. Djeuram is adjunct van de Hoofdcom missaris van politie te Semarang (reeds gepensioneerd). Crani Wahli is ex. wedana van Blang Pidië; brig.gen. Adam Kamil is ex-landschapoppasser van de Moesapat in Bakongan onder kapt. Veth, als militair gezaghebber. Deze brig, generaal ontmoette ik 27-7 in Djakarta. Des middags 3 uur gebridged met A. Mourny, kantoorchef gezondheids dienst, Abu Bakar, lid van de Raad van Atjeh Barat en Soleiman Samsudin, technisch ambtenaar van de rubber- factory te Meulaboh. Het callen bij het bridgen was een mengsel van 4 talen, namelijk Engels, Indonesisch, Neder lands en Atjehs. Het spelpeil was be hoorlijk (dat waren de kampioenen van Meulaboh) en onder het bridgen wer den grote hoeveelheden pisang goreng en katjang-reboes verslonden. Er was veel belangstelling voor bridgelitera- tuur, Nederlands of Engels, met ver zoek wat op te zenden. Si Bang, mijn ex-chauffeur, had zich ook bij het gezelschap gevoegd, en zat wat katjang reboes te eten. Hij vertel de, dat hij Rumemper wel eens naar Lam Soedjen had gebracht met de auto van Blom (Chevrolet). Brevoort is nu naar Medan verhuisd (toko Europa aan de Dj. Pemuda) en is ook oprichter van de Deli Bridge Club. Later voegde zich nog bij het gezel schap Teukoe lljas Polem, de zoon van Teukoe Keudjeuroen Polem van Koeala Baro, een sympathieke Atjeher, die het jammer vond, dat ik de volgende dag weer zou vertrekken naar Kutaradja, anders zou hij mij uitgenodigd hebben voor een Atjehse maaltijd (vader ge fusilleerd door Jappen). Teukoe lljas is Directeur van het Civiele Autotransport, gehuwd met een dochter van Teukoe Radja Neh. Teukoe lljas is ook voorzitter van de Gabun- gan Bridge Meulaboh dan sekitarnja. Des avonds om 9 uur weer gebrid ged met Jusuf, zoon van Hadji Jahja, Mohammed en Ismail allen werkzaam op de Bank Rakjat Indonesia te Meu laboh. De banken geven per maand 21/2% rente, maar deze rente wordt aan het eind van de maand meestal afge haald (ka habéh peng). Donderdag 23 juli 1970. Om 7.30 uur vertrokken per bus naar Kutaradja. A. Mourny en Teukoe lljas Polem brachten mij weg, van de laatste kreeg ik een foto. Ik kreeg de beste plaats in de bus, naast de chauffeur. Om 17.00 uur kwam ik aan in Kuta radja, met het vooruitzicht een heer- Het kerkhof te Meulaboh, totaal met struik gewas overwoekerd Moesapat in Djeuram. Kol. b.d. Brendgen temidden van oude vrienden, die hij hier weer na zovele jaren ontmoette. lijk bad te gaan nemen, maar géén kans. Voor het Atjeh Hotel stoof Teu koe Tjoet Moh. Hoessin op mij af, die reeds een paar dagen op mij had ge wacht. Dit is de zoon van de Sjahban- dar van Meulaboh, en deze kende mij uit Meulaboh van voetbalwedstrijden. Hij is thans wederverkoper van Pano rama en Libelle, Life, Times, Newsweek in Kuta Radja, heeft echter de handicap dat hij wat doof is. In de voorgalerij hebben we ruim 2 uur gepraat, hij praat uitstekend Ne derlands, en zei meteen enige verzen op o.a. doelende op de Japanners. Als niet komt tot iet dan is het allemansverdriet en kent iet zich zelve niet. Op de bandrecorder heeft hij ook een heel verhaal afgestoken (tape-re- corded). J. H. J. Brendgen (Slot volgt) SERVICE-FLATS BIJ MALAGA, SPANJE Gezond wonen met veel recreatie Gebouwd onder Ned. leiding Prijzen f 39.000,tot f 52.000,— kk Hyp. mogel. tot 60% koopsom Inl. MAK. KANT. A. LATERVEER Laan van Meerdervoort 766-794, Den Haag, Tel. 070-25.08.03 en 68.51.84 7

Tong Tong | 1970 | | pagina 7