Vertellingen bij de Lampoe Tèmplèk hotel ,ardjoena' 1 OUDE BOEKEN UITZOEKEN ging voor een samenkomst met de Am- bonnese studenten in Leiden. Daar zou de heer Libalau, die in Nw Guinea het zijne deed voor de bevrij ding van de Z.Molukken, een lezing houden. Ik waarschuwde hem, dat hij in verkeerd gezelschap zat. Door de mededelingen van sprekers-studenten zag Libalau af van zijn lezing. Hij was diep teleurgesteld. Zouden die studen ten later en nu als academici in Indo nesië achtergesteld of gemarteld wor den? Ik geloof het niet. Het zaad van het kwaad heeft bij de Ambonnese stu denten geen wortel geschoten. Met de Ambonnese militairen heb ik 4 jaar in Japans krijgsgevangenschap Speciaal voor onze lezers die kinde ren en kleinkinderen hebben om er mooie verhalen uit Indonesië aan te vertellen of voor te lezen, brengen wij in deze rubriek Indonesische legenden en sprookjes in heel eenvoudige stijl, ontleend aan leesboekjes voor de La gere School van toen jroeher" MERAPI EN MERBABOE Op de plaats, waar nu de rekende krater van de Merapi is en dicht daar bij de hoge Merbaboe met z'n groene bossen, woonden lang geleden twee smeden. Dag in, dag uit, klonk hun vrolijk geklop en gehamer, het scherpe vijlen van de krissen en het geloei van de grote blaasbalg boven het vuur. De smeden waren empoes (1) krissenma- kers. Ze waren zeer bekwaam in hun vak. Van heinde en ver kwamen vor sten en edelen naar hen toe om een wapen te laten maken. Licht en buig zaam waren de krissen, die de twee smeden maakten, maar toch sterk en vlijmscherp. Zo'n wapen was in die oude, onveilige tijden veel waard. Om zo'n sierlijke en scherpe kris te laten vervaardigen, maakte men graag de moeilijke en kostbare reis naar de sme den. In het Himalayagebergte, waarvan de toppen in de hemel reiken, woonde Sanghijang Batara Goeroe. Die hoor de van de empoes, die zulke lichte en fijne wapens konden smeden. Hij wilde ook graag zo'n kris hebben en ook krissen laten maken voor z'n leerlingen, de prinsen van Bharata. Hij riep daarom een bode en zei: "Ga naar Java en haal die smeden hier, om voor ons allen krissen te ma- in hun midden lief en leed gedeeld. Afzweren van de Nederlandse vlag en kiezen voor Japan hebben zij zonder meer afgewezen. In 1952 bracht ik ze een bezoek in het kamp Vught. Ik kwam er kletsnat aan door mijn rit op de bromfiets in een regenbui. De Ambonnezen gaven mij droog en schoon ondergoed en hebben mij gevoed, zoals mijn ouders hun dat vroeger deden. Zij vertelden mij van opgerichte comite's en van geld- en goudinzamelingen voor de strijd in de Molukken. De heer Manusama moet het roer omgooien. Hij moet ook in het open baar zijn volk in hun eigen taal aan- ken". De hemelbode vloog door de lucht en kwam bij de empoes. Hij bracht hun de boodschap van Sang hijang Batara Goeroe over en de sme den luisterden eerbiedig. Maar toen hij uitgepraat was, keken ze eens rond naar de krissen, die overal lagen, of in de schroeven geklemd waren, half af, en ze schudden ernstig het hoofd. "Neen", zeiden ze, "we kunnen nu niet gaan. We moeten eerst deze kris sen afmaken. Later zullen we komen". De bode schrok, want hij begreep wel, dat Sanghijang Batara Goeroe heel boos zou zijn. Toen de bode teruggekeerd was en Sanghijang Batara Goeroe alles had verteld, was deze werkelijk heel boos op de smeden. Hij wilde ze streng straf fen. Hij riep Batara Boejoe; dat was één van z'n leerlingen, die sterker was dan tien olifanten. En Batara Boejoe kreeg de opdracht de smeden te straffen. Dat was net een goed werkje voor hem. Hij rukte een stuk van het Hima- lajagebergte af en met die reuzensteen in zijn hand keek hij eerst goed, waar ze woonden. Juist trok één van de empoes aan de blaasbalg en de von ken van het smidsvuur vlogen omhoog in de donkere avond. Toen tilde Batara Boejoe het stuk berg omhoog en wierp het met kracht daarheen. Hij had goed gemikt, want de reuzensteen kwam precies in de smederij terecht. De twee smeden konden nog net vluchten, maar de hele smederij verdween in de aarde. Op de plaats, waar het smidsvuur diep onder de aarde nog smeult, kwam de Merapi en waar de blaasbalg hing, is nu de Merbaboe. (1) empoe iemand, die groter macht heeft dan een gewoon mens. Logeren in Den Haag? j dan natuurlijk bij Moderne kamers, prima service, prettige i sfeer. Iedere kamer EIGEN douche-cel. In iedere kamer warm en koud stromend water, i 1 Vanaf f 20,per persoon per nacht. I Gr. Hertoginnel. 205, tel. 070/39 03 24 rnninnuunBiniiitmitnBBnniiniiHBiiiinntiiiiiniiiiuiinuuniMiiii iiiiiinnnnimiiuiiiiniiiiMmiuiuiuÏÏi spreken. Ik begin eraan te twijfelen, of de heer Manusama met zijn aan hang na alles wat er hier gebeurd is in de Molukken ooit zou worden geaccep teerd door zijn 2 miljoen landgenoten. De Regering moet het beleidsroer t.o.v. de Ambonnezen ook flink om gooien. Zij moet de juiste personen op de juiste plaats zetten voor de zorg over de Zuid Molukkers. Heus, de Z.Molukker (what's in a name) houdt van vrede, recht en orde. Tot de haatzaaiers zou ik willen zeq- gen: Handen af van de Ambonnezen! J. F. v. d. Lee Aanbiedingen van OUDE boeken voor en door abonneesTong Tong staat ge heel buiten deze transacties. Alen lette dus goed op naam en adres van vrager of aanbieder. UITSLUITEND VOOR ABONNEESNiet-abonnées dienen een Ting Ting te plaatsen. Per keer worden in deze rubriek NIET MEER DAN 5 TITELS per aam rager/aanbied er opge nomen. AANGEBODEN: Door W. Schardijn, Roemer Visser straat 61 I, Haarlem: Mooi nijver Insulinde - J. Koning c.s. (geill.) als nieuw. Door J. van den Berg, Cleopatradreef 29, Utrecht, tel. 030- 1 29 82: Bestaat stille kracht? (1916) - Cruese- sol 8,50. Het paradijs op Java - W. Kerkhoff, fotoboek met ruim 60 foto's, vnl. Preanger, f. 25,Het leven van een Europese vrouw in Indië - Mevr. Kloppenburg-Versteegh met 3 kabaja patronen) (1913), 17,50. Gedenkboek Stovia t.g.v. 75-jarig bestaan 1851-1926, met vele foto's en overzichten, 45, Alle prijzen incl. porto. Door G. Pesch, Gerdesstr. 18, Wage- ningen, tel. 08370-2645, giro nr 1148247: De nuttige planten van Ned. Indië - K. Heijne - 3 dln., 2e druk, 1927, f 125,3,porto. GEVRAAGD: Door J. van den Berg, Cleopatradreef 29, Utrecht, tel. 030-1 29 82: Die Muskatnuss - Dr. O. Warburg (1897). ATTENTIE! Door gebrek aan plaatsruimte en door ons personeelstekort, waar door wij extra administratieve rompslomp mpeten mijden, zien wij tot onze grote spijt genood zaakt, de OBUZ-rubriek met in gang van dit nummer te beëindi gen. Red. 9

Tong Tong | 1970 | | pagina 9