Guinea REACTIE OP MIDI - MAXI van Tong Tong Nr. 8 A. Chr. Baëhr. DIEET 15 Gelukkig, dat onder Uw Tong Tong lezeressen er velen zijn, die ouder zijn dan 30 jaar en niet alleeen maat 46 dragen. Oudere vrouwen, die met veel zwier de midi- en maxi-mode 1970 kunnen dragen, de mode, die Lilian zo afkraakt. Ook de mini-mode heeft ze afgewezen. Ik vraag me af: wat draagt Lilian dan zelf. Maat 46, sarong en kabaja? In tweed of een zomers katoentje. Het is een prettig gezicht een In dische met maat 42 of 44, desnoods 46 een midi-jas met capuchon te zien dragen, liefst nog met een schouder tas. Eindelijk eens niet een gewone jas met het afgezaagde hoofddoekje en in iedere hand een boodschappentas. De capuchon is heerlijk als het vriest. Het dekt je oren en je hals. De algehele indruk vrouw 1970/71 is vrouwelijk, modieus en draagbaar. De griezelige zielepoot, die Lilian in haar stukje noemt, is misschien de vrouw, die maat 46 heeft en te dik is En als die vrouw wat meerie:q b/g W?u&i.l tsppêuzeldè?ïviet een triest ge voel luisterden we naar de verschillen de vogelgeluiden die van buiten op ons afkwamen. Uit de waterpoel die lag Daarna volgde het gebed, het 'stil gebed', waarin ieder zo intens opging, waar de stilte voor God wel het duide lijkst zal hebben geklonken, want wij wisten Hem nabij, toen wij ons dank woord brachten voor Zijn Blijde Gave Zijn Eniggeboren Zoon, onze Heer, die zich ontfermt over verkommerden, troost brengt in ellende, die in on schuld werd gepijnigd en gehoond, ge folterd tot stervens toe, omdat Hij ons zo eindeloos liefheeft Zo vierden wij in Baros-internerings kamp ons Kerstfeest zonder licht.... wij drukten elkaar de hand, wensten el kaar geluk en bleven die nacht lange tijd bij elkaar met dominee in ons mid den. Voor de jongens en voor de zieken hadden onze koks in het geheim tóch nog een kleinigheid in de gaarkeuken bereid, dat vast gesmaakt zal hebben. En bij deze oliekoekjes kregen zij nog extra enkele vruchten en wat snoep, dat wij binnengesmokkeld hadden. Toen de dankdienst afgelopen was kwamen onze wachters weer binnen. Zij hadden geen Jap gezien, trouwens die nacht was er geen bewaker ons kamp door gelopen, hetgeen anders al tijd gebeurde. Merkwaardig Wij hadden weer moed gekregen en hoop. Geen Jap, geen duisternis kon ons deren. Voor ons was dit het groot ste feest van het licht, een onvergete lijke kerstviering! 't ts ons huis en de achtertuin waren Ie eenden opgevlogen om er- 'net bos de nacht door te bren- en eenzaamheid drongen ons op dat we het gevoel in God en mens verlaten r»s«. ...,1s immers een Godver- Dit nieuwe,0,ekje jn het bos ver Als u 's avondtop dat immens grote geen energie meeuw-Guinea. En toch tekenen, dat udft wisten we dat God nodig hebt, zo.ou laten. Deze zeker- juiste bloedtois rustig en vreemd -, van het lichaam dankbaar zijn ja... we Neem daarae zingen: "Als g'in nood combinereen uitkomst ziet, wil dan tarwekierrten God verlaat u niet!" twee weken voor Kerst... keken we door de geopende van ons armoedig bamboe- ..et paadje in dat naar de weg De zon had zich reeds verbor- ■TTachter het oerbos en in een lang zaam wurgende greep op het licht maakte de nacht zich meester van de wereld om ons heen! We schrokken op uit ons gepeins want met een knarsend remgeluid stond een grijsgroene Jeep op de weg voor ons paadje stil. Alleen ambtenaren en militairen had den een jeep. Het zal de kapitein dok ter wel zijn, dacht ik, om naar e.o.a. adres van een zieke in de buurt te vragen. Onze verbazing begon te groei en toen niet alleen een heer maar ook nog een dame ons pad kwamen op lopen. Zoals gewoonlijk een kolonist be tamelijk liep ik op blote voeten over onze aarden vloer naar de voor deur toe en zag nu dat het de amb tenaar van Transmigratie en Emigratie was met zijn vrouw die ons achter dochtige kolonisten die we waren, wan neer het ambtenaren betrof om de een of andere duistere reden een be zoek kwamen brengen. Onze groeien de verbazing steeg echter ten top toen mevrouw uit een mand aan haar arm diverse blikjes met allerlei groenten en vlees op tafel zette, terwijl ze zei: "We dachten zo dat u met de kerstdagen ook wel wat gezellig zult willen eten en daarom hebben we het e.e.a. voor u meegebracht". Ondertussen had ze het laatste blik nog in de hand terwijl ze verder ging: "Hiermee moet u echter het eerst be ginnen en daar niet te lang mee wach ten!" Enigszins van streek keken we over rompeld naar al die overvloed tot me vrouw door haar: "Kom we stappen nu maar gauw weer op", ons weer tot de werkelijkheid riep en we wat onhandig afscheid namen Niet zodra waren onze bezoekers het huis uit, of mijn vrouw die dacht dat in het laatste blik eetwaar zat die gauw zou kunnen bederven, peuterde het deksel los... Het blik was gevuld met katjang idjo en erbovenop lag een ge vouwen enveloppe. Ze griste de enveloppe open... niet te geloven... de inhoud... een bankje van honderd. Met een brok in de keel renden we, mijn vrouw voorop het paadje af naar de jeep waar de gasten reeds waren ingestapt. Terwijl de tra nen ons over de wangen rolden, kon den we niets anders doen dan de han den van mevrouw even vast houden waarna we de wegrijdende wagen na wuifden. Elk in z'n eigen gedachten verdiept wandelden we langzaam over het paad je in de vallende schemering. Onder het flakkerend schijnsel van een oliepit keken we elkaar aan en beiden hadden we één gedachte: Dank Heer, straks... eindelijk weer "Kerst feest"!!! R.H. 'Rijst speelt voor hartpatiënten een zeer grote rol: men heeft zelfs speciale rijstkuren. Ook is het ge bruikelijk een dag een rijstmenu te verstrekken Op deze dag geeft men 200 g rijst, die royaal in water wordt gekookt en korrelig gehouden. Deze 200 g moet over drie maaltijden ver deeld worden. Hierbij mag 600 g compote of fruit worden gegeven, eveneens verdeeld over drie porties. De rijst wordt dan met de compote gegeven. Deze drie componenten zorgen voor een goede waterafvoer en ver laging van de bloeddruk". Kijk, toen ik dit recept las in het "Handboek voor de DIEET-keuken" (van de hand van Erich Möller, kleuren illustraties), was ik gewoon vertederd: mijn geliefde rijst als recept om beter te worden! Weliswaar gaf de prijs van dit boek me een behoorlijke mep 29,50 incl. porto), maar toch heb ik het boek met plezier doorgebladerd en gekocht. Ook al omdat mij bleek bij verdere lezing, dat dieetpatienten zo wat van alles mogen eten, mits in de juiste verhoudingen met andere spij zen. En wat bovenstaand recept be treft: rijst met sajoer en vruchten is toch al practisch mijn dagelijkse kost. Dus taroh, Peh!" Als ik vet en vlees maar voor andere combinaties laat liggen! T.R.

Tong Tong | 1971 | | pagina 15