De betaling van de indische ambtelijke pensioenen in Indonesië Jos. van Arcken Vele lezers begrijpen nog steeds niet op welke ONRECHTVAARDIGE gronden onze Regering voor ons pen sioen in vele landen buiten Nederland de volle waarde uitbetaalt, maar juist voor Indonesië niet, waar men de be lachelijke NOMINALE waarde in roe- piahs uitbetaalt (dus voor 100 guldens 100 roepiahsWij vonden de heer C A. Ch. van Uythoven, voorzitter van De Indische Pensioenbond, bereid bij gaande uiteenzetting voor ons te schrij ven, waarvoor onze bijzondere dank. In deze donkere dagen om Kerstmis verwijlen vele gedachten van gerepa- trieerden bij hun heerlijke verblijf in Indonesië. Sombere gedachten! Voor al de oudjes, de bejaarden, die het mistige, winderige, regenachtige, koude weer in Nederland zo moeliijk kunnen verdragen haken naar het zonnige ei gen Indonesië. Velen van deze bejaarden zouden zich weer gaarne in Indonesië vestigen, maar ze worden daarvan teruggehou den uit economische overwegingen. De vérgaande geldontwaarding van de rupiah, de exhorbitant gestegen prijzen van de eerste levensbehoeften maken het uitermate moeilijk daar in 't levensonderhoud te voorzien. Zij vre zen aangewezen te zijn op een verblijf in de kampong. Onder hen, wier heim wee naar hun geboortegrond, hun thuis, zo moeilijk te bedwingen is, zijn er ve len met een klein Indisch overheids pensioentje. Juist bij deze groep van oudjes, voor wie het onmogelijk was zich te assimileren, leeft de wens voor terugkeer naar Indonesië het sterkst! In Nederland hebben ze een gebor gen bestaan. Het pensioentje is opge trokken naar het Nederlands pensioen niveau en als het dan nog niet vol doende is hebben ze aanspraak op aan vullende sociale voorzieningen. Zij vernemen echter, dat hun SAIP- guldenpensioen niet overgemaakt mag worden naar Indonesië. Zij zijn aange wezen op een rupiah-pensioen! Eén voor hen en voor iedereen on begrijpelijke en onbillijke zaak! Wan neer zij zich immers vestigen in Spanje, Italië, de U.S.A., in Singapore, of waar ook in het buitenland wordt het SAIP- pensioen met de toeslagen overge maakt naar hun adres in het buitenland. Logischerwijze zou dat ook moeten kunnen bij verblijf in Indonesië. Dat is immers eveneens buitenland! Aan deze eenvoudige logica is de Overheid, het Ministerie van Binnen landse Zaken nog niet toe. Want...de Wet verzet er zich tegen. Het zijn namelijk de Burgerlijke en Militaire Garantiewetten, die de rechts positie van de gepensioneerde Indische ambtenaren en hun weduwen en wezen 18 waarborgen, welke uitdrukkelijk stellen, dat het nominale bedrag van de perio dieke uitkeringen wordt betaalbaar ge steld in Nederlands Courant (guldens) bij vestiging buiten 't grondgebied van de Republiek Indonesië en in Indone sische Courant (rupiah's) bij vestiging binnen het grondgebied van de Repu bliek Indonesië. Dit is het klaarblijkelijk onoverkome lijke struikelblok voor de Overheid! Let wel! Het nominale bedrag! Der halve het basispensioen, dat b.v. voor de weduwe van een hoofdambtenaar en nog hogere autoriteiten maximaal slechts 225 rupiah's per maand be draagt. Daar boven op komen dan nog wel toeslagen. Niet de toeslagen, zoals de SAIP die uitkeert, maar zoals die voor de gepensioneerden in Indonesië gelden. Daarover straks meer. En nu vraagt U zich natuurlijk af, waar om de Regering deze voor U zo onbe grijpelijke regeling wettelijk heeft vast gesteld. De Garantiewetten dateren van 1950 en toen konden wij er wel begrip voor opbrengen. In de R.T.C.-overeenkomst was vastgelegd, dat de Republiek In donesië de ambtelijke Indische pensi oenen en die van weduwen en wezen zou uitkeren, niet alleen aan de Neder landers in Indonesië, maar ook in Ne derland. Men kon van de Indonesische Regering moeilijk eisen, dat zij de pen sioenen in Indonesië ook in guldens zou betaalbaar stellen. De Garantiewetten waarborgen de uitbetaling van deze pensioenen door de Nederlandse Overheid, wanneer de Indonesische Regering haar verplich tingen niet nakomt. Het was daarom redelijk, dat in 1950 deze bepaling in de Garantiewetten werden opgenomen. De opzegging van de R.T.C.-overeen- komst door de Republiek Indonesië, deze éénzijdige verbreking, heeft op de Nederlandse schatkist een zware druk uitgeoefend. Met erkentelijkheid moet geconstateerd worden, dat de Neder landse Overheid voor 100% de gene geerde verplichtingen van de Indone sische Regering heeft overgenomen. Zelfs meer dan dat! Op twee punten is de Regering af geweken van de strikte handhaving van de voorschriften van de Garantiewetten ten gunste van de Nederlanders in In donesië. a. Bij een tijdelijk verblijf in Indonesië van hoogstens zes maanden blijft de Voor Seiko-horloges naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 f SAIP het guldens-pensioen uitkeren aan een gemachtigde in Nederland, die het op de normale wijze kan transfe reren naar het adres in Indonesië. En wanneer een langer verblijf dan een half jaar buiten de wil van betrokkenen, derhalve door force majeur noodzake lijk is, kan het SAIP-pensioen uitge keerd blijven tot maximaal één jaar. b. Daarna wordt onherroepelijk over gegaan tot uitbetaling van het basis pensioen in rupiah's door de Neder landse Ambassade in Djakarta. De be taalbaarstelling door de SAIP wordt daarmede beëindigd. De betrokkenen hebben aanspraak op verhoging van hun basispensioen met de voor Indonesië geldende bij slagen, uiteraard ook in rupiah's. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft de Ambassade in Djakarta ge machtigd een eigen toeslagregeling toe te passen, ten gunste van de Nederlan ders, welke sterk afwijkt van die van de Indonesische Regering; zodanig zelfs dat het nominaal pensioen in het niet valt tegenover de uitgekeerde toesla gen. Dit korte bestek laat niet toe, dat een uitvoerige toelichting wordt gege ven op deze toeslagregeling. Daarom zij slechts gememoreerd, dat de mini mum uitkering 15.000 rupiah's per maand bedraagt en dat de Ambassade de bevoegdheid heeft de toeslag aan te passen, wanneer de kosten van levensonderhoud met 10% gestegen zijn. Ondanks deze gunstige afwijkende regelingen, waarvoor wij grote waar dering hebben, blijft het onbetwistbaar, dat Nederlanders in Indonesië met een overheidspensioen in een ontoelaat bare uitzonderingspositie geplaatst zijn; in een discriminerende positie gedron gen zijn ten opzichte van hun soortge noten elders in de wereld. Herstel hiervan vereist uiteraard wij ziging van de Garantiewetten en daar op is door de Indische Belangenorga nisaties sterk, maar vergeefs aange drongen. Het motief om de oude toestand te handhaven is vervallen, nadat ingevolge de Overeenkomst van 7 december 1966 tussen de Nederlandse en Indonesische Regering de Nederlandse Overheid zich heeft neergelegd bij de eenzijdige verbreking van de R.T.C.-overeenkomst door de Indonesische Regering. Deze verplichting is als het ware "afgekocht" middels schulddelging. De Indonesische Overheid heeft niets meer uitstaande met de betaalbaarstel ling van Indische pensioenen aan Ne derlanders. Ook uit meer praktische overwegin gen is het ongewenst de Garantiewet ten ongewijzigd te laten. Belachelijke gevolgen, die de betrok kenen niettemin opstandig maken. Een gerepatrieerde Indisch gepensio neerde, die zich wederom in Indonesië vestigt en naast zijn Indisch pensioen

Tong Tong | 1971 | | pagina 18