Wie helpt Vic Boldy? Batavia in oude ansichtkaarten ook nog een Nederlands pensioen heeft, krijgt het ABP-pensioen in Ne derland betaalbaar gesteld en kan dus zijn guldens-pensioen laten overmaken naar Indonesië, maar zijn Indisch pen sioen wordt in rupiah's uitgekeerd. Nog gekker is het, wanneer hij een Nieuw-Guineapensioen heeft, waarin een stuk Indische diensttijd is geïncor poreerd. Het totale Nieuw-Guineapen sioen wordt in Nederland betaalbaar gesteld, onbeperkt d.w.z. de Indische diensttijd wordt mede vergolden met het Nieuw-Guineapensioen. Niettemin kan er een Garantiewetdeel van het pensioen in zitten. Een kwestie van broekzak-vestzak, een binnenkamerse aangelegenheid. Maar als hij zich ves tigt in Indonesië wordt het Garantie wetdeel in rupiah's uitbetaald en de rest het beperkte Nieuw-Guineapen sioen in guldens. En dan te weten, dat zowel het ABP- pensioen als het Indisch pensioen en 't volledige Nieuw-Guineapensioen on der het beleid van Binnenlandse Zaken vallen. Ook het hier uitgekeerde AOW-pen- sioen wordt in guldens overgemaakt naar de koers van de dag. Een lachertje, als het niet zo triest was. Lapmiddelen, die een wijziging van de Garantiewet willen voorkomen, maar die gelijkertijd de Garantiewet onder graven. Het wordt hoog tijd, dat aan deze onverdraagzame toestand een einde komt. En eveneens is het onbegrijpelijk, dat geen van de Kamerleden het initia tief heeft genomen, om de Regering t.a.v. deze materie tot andere en betere gedachten te brengen. De Redactie tekent hierbij aan De Voorzitter van de Ind. Pensioen Bond, de heer C. A. Ch. van Uythoven is een bekend deskundige, op wie de leden van de IPB uitermate zuinig moe ten zijn. Discriminatie is nog lang niet de Ne derlandse wereld uit, als het in de kraam van bepaalde politieke groepe ringen te pas komt. Nu terzake. van Uythoven: "Het motief om de oude toestand te handhaven is verval len, nadat ingevolge de overeenkomst van 7 december 1966 tussen de Neder landse en Indonesische Regering de Nederlandse Overheid zich heeft neer gelegd bij éénzijdige verbreking van de RTC overeenkomst door de Indonesi sche Regering. Deze verplichting is als het ware "afgekocht" middels schuld delging. De Indonesische Overheid heeft niets meer uitstaande met de be taalbaarstelling van Indische pensioe nen aan Nederlanders". Wij vragen ons echter af wat er is gebeurd met de beleggingen van de Indische pensioenfondsen in Neder land. Heeft de Nederlandse Regering er zich over ontfermd of niet? Ging het niet om een som van enige honderden miljoenen guldens? (de locale fondsen 200 mil. plus de Burgerlijke plus de militaire). De Indonesische Regering was krachtens de RTC overeenkomst de wettelijke opvolgster van de Ned. Ind. Overheid en was als zodanig verplicht de achterstallige salarissen (Knil plus Gouv. Marine) te betalen. Nu de RTC overeenkomst eenzijdig werd verbroken lag het in de rede, dat de Nederlandse Regering ook die ver plichting had overgenomen, nietwaar? Voor de leden der Kon. Marine was het geen probleem, als de discriminatiemap op de Regeringstafel wordt gedepo neerd. De Nederlanders uit Indonesië zijn niet vechtlustig, al bedoel ik daarmede niet, dat wij een pisoblati moeten trek ken. LAATSTE KANS: De komende Ka merverkiezingen in april van dit jaar. Maken wij gebruik van onze democra tische rechten of blijven we thuis? Hebben ook wij niet gevochten zij het voor eigen rekening voor het behoud van Nederland en de Demo cratie? Het is jammer, dat de Neder landers uit Indonesië er kennelijk niets voor voelen door een eigen Verbond een zelfstandige vertegenwoordiging in het Nederlandse parlement te bemach tigen. Of moet de Ind. Pensioen Bond in de toekomst zonder politieke hulp strijden voor het behoud van toegeken de rechten? Anders gezegd: ons pensioen is ons BEZIT, tijdelijk ingehouden van ons in "Het Land van Herkomst" verdiend sa laris. Als eerste gegadigde voor het eventueel terug te verdienen bezit komt dus Indonesië in aanmerking. Maar thans delen Amerika, Australië, Canada en vele andere landen in ons bezit zonder er ooit een cent voor ge offerd te hebben, terwijl de eerste rechtmatige recipiënt volgens alle op vattingen van billijkheid en recht Indo nesië hoort te zijn. Als wij verder den ken aan de directe nuttige gevolgen van uitbetaling volgens het volle pond, wanneer enkele duizenden "oudjes" er gebruik van zouden maken: 1. verlich ting van het huisvestingsprobleem hier, en 2. een gezonde "injectie" van "ont wikkelingshulp" in Indonesië PLUS aanmerkelijk verbeterde betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, staan wij verbaasd dat Nederland dat toch prat gaat op recht, en eerlijkheid zon der discriminatie deze misstand niet al lang recht getrokken heeft. Al is de In dische gemeenschap niet erg fanatiek en overdreven loyaal, dat geeft de Re gering het recht niet om beslissingen te nemen ten koste van deze qroep. Red. De Heer Vic Boldy vraagt, wie hem helpen kan aan foto's van Hotel Beau Sejour in Buitenzorg, het oude Oranje Hotel in Soerabaia en Hotel Homan in Bandoeng, zoals het er in Tempo Doe- loe uitzag, t.w. met ijzeren balustrade. Ook vraagt hij inlichtingen over het adres van de volgende personen, die hij in zijn jeugd gekend heeft: Oscar Altman, Meta Cohen, Pauline van Delden, Lientje de Stueers, Ma- rietje van der Mark, Julie Cannegieter. Het adres van de Heer Boldy is: c/o Dover Leeds, Auto Supplies, 915 Hay Street, Perth, West-Australia Bij de Europese bibliotheek Zaltbom- mel is in de uitgebreide serie "In oude Ansichten" nu ook BATAVIA uitgeko men, samengesteld door Dr. H. J. de Graaf, en ook al kost dit bundeltje f 17,90, we zijn ervan overtuigd dat duizenden ex-Batavianen de bundel met plezier keer op keer weer zullen door nemen. Onze lezers zijn van onze vas te historische medewerker al sinds lang overtuigd, dat hij met grote ernst, be trouwbaarheid en toch ook wel met de nodige humor keer op keer weer in onze historie kan duiken om er telkens weer met een interessante vondst mee boven te komen. En met dit bundeltje heeft Dr. H. J. de Graaf zich werkelijk overtroffen. Niet alleen wordt ter inleiding "in a nutshell" een historie van de stad Ba tavia gegeven, waar we prettig weer even houvast aan hebben, maar de vele prentbriefkaarten geven werkelijk de hele geschiedenis van Batavia in beelden van de stichting der stad af tot een briefkaart van "de jongens overzee" tijdens de politionele acties, die tenslotte de opheffing van Batavia inleidden! We geven de lezer in het kort even een paar ansichten, waaruit blijkt hoe breed de keuze van samenstelling is: Pasar Gambir, Toekang barang, mu ziektent Bogor, Petit Trouville, bandjir in de stad, kamar ketjil, waslieden en wasplaatsen, de draagbare koffie-en- snoep tent, ondèl-ondèl, Njai Dasima, Loear Batang, wajang sengol en stam boel, vele taferelen uit de Chinese samenleving, de benteng, het paleis van de GG, enz. enz. enz. Koop dat boekje, ga er samen met Uw vrienden in grasduinen en schater lachen of vertel er spannend Uw klei ne kinderen van, want Batavia was een sprookje! T.R. (Zie ook pag. 1) 19

Tong Tong | 1971 | | pagina 19