Moet U wat kopen? Altijd ook even denken aan de Tong-Tong TOKO en Boekhandel dan! Harga'naek "teroes Geen doorstroming Ons blad Zes kerstpagina's VAN EEN TOTOK... Zoals de lezer uit het desbetreffende bericht in ons kerstnummer al te weten is gekomen, is de prijs van het jaar abonnement van Tong Tong omhoog gegaan van f 24,tot f 27,50 en de prijzen van halfjaars- en kwartaalabon nement tot resp. f 13,75 en 7,(stuk prijs f 1,15). Alleen al de posttarieven gingen bijna 100% omhoog! De lezer zal wel begrepen hebben dat deze prijzen met accountantsprecisie zijn uit gerekend en wij nochtans niet zeker weten of in de loop van het jaar nóg een kleine verhoging komen zal, zó ingewikkeld en onberekenbaar is de economie geworden! We hopen dat de lezer geduldig zal bijbetalen en hebben volstrekt geen enkel verwijt voor hen, die zich in de loop van de afgelopen maanden al bij voorbaat hebben laten afschrijven. We worden in ons bestaan wel èrg grim mig bedreigd de laatste tijd en we ho pen toch maar dat een economische sobat van ons niet gelijk krijgt, die een paar jaar terug sarcastisch zei: "De Tong Tong gauw kapot? Eerder gaat de nationale economie op de fles!" Dat we tóen opvatten als een compliment voor onze taaiheid, maar langzamer hand gaan zien als een dreigende voor spelling! Wie uwer TIME leest, dus ook het nummer van 14 december gezien heeft, weet dat het omslag-artikel van dat nummer gewijd is aan de "Veldslag van de Dollar", terwijl op de afbeel ding van die dollar roodomrand staat 73 cent. Zó is de waarde van die oer- machtige dollar ingezakt! En wat ons landje te wachten staat nu Jan en Alleman 400 guldens opeisen plus nóg hoger loon, durft niemand meer met optimisme te voorspellen. Ook ons dagelijks nieuws (b.v. de "Haagsche Courant") ging omhoog van 63,50 naar 71,30, en het dagelijks brood met weliswaar maar één cent, maar er zullen wel veel meer centen bijkomen... Houd toch maar moed, mijn waarden. Als Tong Tong door veertien onmoge lijke jaren tóch is blijven bestaan, zal het blad ons ook in de komende jaren niet in de steek laten Als U maar ach ter ons blijft staan! En ons blijft op monteren als de lezer die schreef: "Al les gaat goed met ons behalve Harga en Marga (Klompé)..." Wel vaker hebben wij in onze cor respondentie brieven gehad, waarin aandacht gevraagd werd voor de haast ontelbare vormen van destructie en vulgarisatie in onze maatschappij. Brie ven waar wij niet op in gingen, omdat geen signalering nodig is voor eviden ties die ons dagelijks uit pers, radio en TV tegenschreeuwen. Ook in de schul dige groeperingen denkt men critisch genoeg, maar er schijnt niet tegen te vechten te zijn, omdat in elke massa de individu die "schoner" denkt dan het drab om hem heen, vanzelf opstijgt naar de heldere bovenlagen, maar daar door automatisch "vijand" wordt. Links of rechts hebben er dan in wezen niets meer mee te maken. Er is slechts sprake van "onder" en "bo ven" Getuige ondervolgende samenvat ting in de Telegraaf van 15 dec. van de "linkse" parlementariër F. J. Goed hart (DS '70): "Onbegrijpelijk", noemde hij het, dat de regering zich bij het geven van een toelichting op haar beleid, bloot stelt aan wat hij kwalificeerde als "Hil- versumse procedures". Hij zei dit gisteren in de Tweede Kamer bij de discussies over de loon maatregel. De heer Goedhart doelde op het tv-interview, dat de NOS-mede- werker Ton Planken met minister-presi dent P. J. S. de Jong, vrijdagavond j.l. had. Daarbij kreeg de premier bijna geen kans zijn betoog af te ronden. "Wij weten nu al sinds jaren", zei de heer Goedhart, "dat er in Hilversum een aantal tv-jongens rondloopt, dat meent, dat zij de koningin van de pu bliciteit en de voorlichting zijn. Zij schijnen niet precies te weten het ver schil tussen een interview en een in- quisitieverhoor". De heer Goedhart meende, dat als de regering tot ons volk spreekt "zij niet door de een of ander onderbroken, in de rede gevallen of door politieke bekvechterij in alle huiskamers min of meer uitgeveterd dient te worden". Hij voegde er nog aan toe, dat ieder een weet, dat men in Hilversum over het paard is getild, en duizelig is ge worden van de macht, die de beheer sing van het tv-scherm nu eenmaal met zich mee kan brengen. Oorzaakzoekers van kwalijke toe standen vragen zich af hoe deze troe bele, onwelriekende toestand eigenlijk ontstaan is. Wel, evenals in elk moeras, elke sloot, door gebrek aan doorstro ming, dus door gebrek aan maatschap pelijk, cultureel of moreel idealisme. We zijn allemaal "moddervet" gewor den zowel door te veel geestelijk als te veel "buik"-voedsel. We laten ons zowel door Rusland als door Amerika volproppen, ontwikkelen geen eigen, frisse, nieuwe gedachten. Dan verslikt en verslijmt alles... TR. Het Kerstnummer is wel wat vroeg gekomen de vorige maand. Ja, maar dat kwam ook omdat er rondom de kerst dagen wel veel stagnatie zou kunnen komen wegens de langzaamaan sta king. Toch vonden we de bezorging op 16 december wel wat al te vroeg, om dat daardoor veel langer gewacht moest worden tot het nummer van 15 januari (omdat immers i.pl.v. de num mers 11 en 12 één gecombineerd num mer moest verschijnen). Maar om het goed te maken geven we nu een iets dikkere Tong Tong, Zoals U wel merkt. Veel plezier ermee! Teneinde de lezer een duidelijke in druk te geven van wat er bij Tong Tong bij vlagen binnenkomt aan copy, nemen we in dit nummer het restant aan kerst- copy op na het Kerstnummer. Eén op roep in Tong Tong was voldoende om deze lawine te veroorzaken .ZEER bij zonder evenwel als U weet dat bij soortgelijke oproepen in andere jaren zéér weinig tot niets binnenkwam! Maar ook aan andere copy is er de afgelopen maanden enorm veel binnen gekomen (U herinnert zich nog de stroom die binnenkwam over Bogor!). Zoveel dat aan actuele copy alleen al genoeg binnenkwam om er drie num mers mee te vullen. Men hebbe dus geduid als de plaatsing van ingezon den copy wat lang op zich laat wach ten. Eigenlijk maken we een merkwaar dige tijd mee: Tong Tong wordt steeds duurder (zodat we meer afzeggingen kregen dan normaal) en de tijden worden over de hele linie veel slech ter, zodat het einde van ons blad dich terbij lijkt dan ooit tevoren. Maar in omgekeerde evenredigheid stroomt co py en correspondentie binnen. Het lijkt of naarmate we ouder worden (dus het Indische verleden verder af ligt en het "dus vergeten" gemakkelijker), in elk geval de Tong Tong-ers met méér lief de aan hun tropische verleden terug denken dan ooit. Misschien omdat vergeleken bij een harder wordende maatschappij het vriendelijker en ruimer denkende ver leden des te sterker opvalt? Op de giro'tjes voor het jaarabonne ment 1971 staan vaak korte heilwensen en aanmoedigingen, soms heel bijzon dere zoals deze van Mevr. Posthumus, waarop in de marge gekrabbeld stond: "Van een Totok, 88 jaar, die altijd nog de grootste interesse heeft voor het prachtige werk van Tjalie!" Met zulke opgeruimde wensen spreekt het vanzelf dat wij hopen dat al onze abonnees de 88 halen. Poekoel teroes, mijn vrienden!

Tong Tong | 1971 | | pagina 3